آسیا

تعداد 34

روابط ایران و افغانستان در پرتو تشکیل دولت ملی احمدزی

نویسنده: زهرا محمودی  |   ۱۶ مهر ۱۳۹۳

در مجموع، با عنایت به پیشینه روابط ج.ا.ایران و افغانستان و هم چنین روی کار آمدن دولت جدید در این کشور می توان شاهد گسترش بیش از پیش روابط طرفین در زمینه های سیاسی- امنیتی، اقتصادی و فرهنگی بود که البته عملیاتی شدن این موضوع، مستلزم توجه به دغدغه ها و نگرانی های امنیتی و سیاسی طرفین و بررسی راه های تعمیق روابط تهران و کابل در چارچوب تأمین ثبات و امنیت از طریق همکاری منطقه ای می باشد.

انتخابات آينده و چالش های كرزای

نویسنده: علی رستمی  |   ۱ آبان ۱۳۹۲

زمان ثبت نام داوطلبان رياست جمهوري افغانستان پايان يافت و در مجموع 27 نفر از افراد بانفوذ كشور نامزدي خود را براي به دست آوردن پست رياست جمهوري اعلام كردند.

حضور ناتو در افغانستان؛ موفقیت یا ناکامی؟

نویسنده: زهرا محمودی  |   ۲۳ مهر ۱۳۹۲

در مجموع می­توان گفت، ناتو در دستیابی به اهدافش در افغانستان با موفقیت چندانی مواجه نگردید و در این بین، هر دو دسته بازیگر داخلی و خارجی (هرکدام به میزانی) مانعی در سر راه رسیدن به قسمت عمده­ای از اهداف محسوب می­شوند.

جنگ وصلح در افغانستان، مشكلی داخلی و بين المللی

نویسنده: علی رستمی  |   ۱۶ شهریور ۱۳۹۲

سال آينده ميلادي نيروهاي بين المللي از افغانستان خارج خواهند شد در حالي كه نه طالبان مغلوب 10 سال جنگ شده است و نه نيروهاي دولتي افغانستان توان آن را يافته اند كه پس از خروج اين نيروها، مسووليت كامل را عهده دار شوند.

مذاکره مشکل ساز در مسئله افغانستان

نویسنده: علی رستمی  |   ۵ تیر ۱۳۹۲

اگر چه امریکا به دلیل اعتراضات و تحریم افغانستان تاکنون از شروع مذاکره با طالبان خوداری کرده، اما سیاست های آمریکا نشان دهنده نوعی بازی دوگانه و ایجاد شکاف در داخل طالبان است که دولت کنونی افغانستان نظر مساعد چندانی نسبت به آن ندارد.

تحلیل انتخابات پارلمانی سال 2013 پاکستان

نویسنده: زهرا محمودی  |   ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

در خصوص نقش کشورهای خارجی در انتخابات پارلمانی پاکستان، عربستان سعودى به عنوان مهم ترين كشور خارجي در صحنه انتخابات پاکستان حضور دارد تا هم منافع خود را به طور مستقيم و هم منافع امريكا را به صورت غير مستقيم در اين انتخابات تأمين نمايد.

روندی تازه در روابط غرب و افغانستان

نویسنده: علی رستمی  |   ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲

موقعیت دشوار داخلی دولت افغانستان به خاطر اتهاماتی که در مورد فساد در ساختار دولتی به دولتمردان افغانستان زده می شود و رویاروی هم قرار گرفتن رقبای سیاسی و مخالفان داخلی در تقابل دولت و فشاراتی که از هم اکنون در مورد نحوه برگزاری انتخابات آینده این کشور از سوی آن ها وارد می شود، و همچنین موقعیت غرب، از جمله مسائل دیگر است که غرب و به ویژه آمریکا را به سمتی می راند که خواستار بیرون کشیدن نیروهای از افغانستان است.

چشم انداز صلح در افغانستان

نویسنده: علی رستمی  |   ۱۳ دی ۱۳۹۱

چنين به نظر مي آيد كه نشانه هايي از نوعي تغيير سياسي گام به گام در كادر رهبري پاكستان نسبت به مساله طالبان و افغانستان ايجادشده است.