خاوردور

تعداد 30


ائتلاف موضوعی

نویسنده: کیهان برزگر  |   تاریخ:۹ تیر ۱۳۹۶

بهترین سیاست برای ایران در بحران قطر تاکید بر نقش مستقل و بی طرف خود در حل مشکلات منطقه ای و تاکید بر ضرورت شکل گیری "ائتلاف های موضوعی" بجای "ائتلاف های ژئوپلتیک" است.

اهداف بریتانیا از همکاری امنیتی – دفاعی با چین

نویسنده: جلیل بیات  |   تاریخ:۲۳ فروردین ۱۳۹۶

روابط بریتانیا و چین از دسامبر 2013 شروع به تغییر کرده است. یعنی زمانی که دیوید کامرون، نخست وزیر وقت بریتانیا، به همراه شش تن از وزرای خود و 120 نفر از نمایندگان شرکت های قدرتمند کسب و کار بریتانیا شامل مدیران اجرائی رولز رویس، BP، رویال داچ شل، بارکلی، HSBC، گلاکسو، ویرجین و غیره به چین سفر کرد.

اهداف سفر خاورمیانه ای رئیس جمهور چین

نویسنده: امید عرب زاده  |   تاریخ:۳۰ دی ۱۳۹۴

تحولات اخیر در منطقه باعث شده است که پکن بیش از پیش به مسایل منطقه ورود پیدا کند. چین به خوبی دریافته است که منفعل بودن و عدم ورود به مسایل منطقه خاورمیانه دیگر جوابگوی منافع رو به گسترش او نخواهد بود.

دستاوردهای سفر وزیر امور خارجه چین به تهران

نویسنده: مهدی فرازی  |   تاریخ:۱۸ اسفند ۱۳۹۳

سفر وزیر امور خارجه چین به ایران و دستاوردهای این سفر بار دیگر اصول سیاست خارجی ایران را که مبتنی بر احترام متقابل به حاکمیت ملی دیگر کشورها و همکاری جامع مبتنی بر اشتراک منافع همگان است را یادآوری می‌کند. ایران و چین به عنوان دو قدرت موثر در شرق و غرب آسیا زمینه‌های همکاری فراوان سیاسی، اقتصادی و صنعتی، نظامی، امنیتی و فرهنگی در ابعاد دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی دارند.

بحران اوکراین و تغییر در روابط بین روسیه و چین

نویسنده: مریم پاشنگ  |   تاریخ:۵ خرداد ۱۳۹۳

به نظر می رسد که با تداوم فشارهای موجود غرب بر روسیه از یک سو و بر چین از سوی دیگر روند تبدیل روابط سمبلیک بین روسیه و چین به روابط استراتژیک تسریع شود و احتمالا بحران اوکراین و اعمال تحریم بر علیه روسیه نقطه عطفی در این بین خواهد بود و این بار پوتین به رویاپردازی در مورد بازگشت به امپراطوری تزار فرو می رود.

قدرت‌ نمایی منطقه‌ای چین و آثار ساختاری آن

نویسنده: سعید شکوهی  |   تاریخ:۸ دی ۱۳۹۲

چین برآن است که به‌‌عنوان قدرت هژمون منطقه‌ای مورد احترام و شناسایی قرار گیرد. این مقدمه‌ای برای رهبری در سطح جهانی است، راهی که دیگر ابرقدرت‌ها نیز آن را پیمود‌ه‌اند. آمریکا نیز به‌عنوان قدرت برتر جهانی در آینده مجبور خواهد شد به این خواسته احترام بگذارد. همین امر هم احتمال تغییر در ساختار قدرت جهانی را بیش از پیش محتمل‌تر می‌نماید.

چین و توافق هسته ای ژنو

نویسنده: فریبرز ارغوانی  |   تاریخ:۱۶ آذر ۱۳۹۲

چین در مسائل مرتبط با برنامه هسته ای سایر کشورها همانند ایران و کره شمالی حضوری فعال داشته است بنابر این زمینه های حضور فعال و اثرگذار چین در توافق هسته ای ایران با 1+5 را باید مورد توجه قرار داد.

چین در عقلانیت و آینده توسعه یافتگی

نویسنده: سید اسدلله اطهری  |   تاریخ:۲۷ خرداد ۱۳۹۲

از نظر صاحب نظران، الگوی مناسب برای کشور ما در غرب شناسی، سه کشور چین، هند و مالزی هستند. هر سه کشور با غرب اصطکاک دارند. هیچکدام از آنها به غربیها اجازه دخالت در سازمان فرهنگ داخلی خودشان را نمی دهند و کسی نمی تواند ادعا کند که این سه کشور آلت دست غربیها هستند.

کره‌شمالی؛ معضل یا راه‌حل امنیت در شرق آسیا؟

نویسنده: مهدی فرازی  |   تاریخ:۲۶ اسفند ۱۳۹۱

به نظر می رسد تغییر رویکرد کشورهای درگیر به ویژه آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در قبال کره شمالی، به راه‌حلی برای افزایش امنیت در منطقه بدل خواهد شد

چين و بحران سوريه

نویسنده: مهدی فرازی  |   تاریخ:۲۱ مرداد ۱۳۹۱

سياست اصلي چين در قبال تحولات سوريه، جلوگيري از سقوط نظام سياسي در سوريه به دليل برهم نخوردن نظم منطقه خاورميانه است.


صفحه 1 از 3