کلیدواژه

تعداد 13

پیامدهای کودتای نافرجام ترکیه

نویسنده: سید حسین موسوی  |   ۱۲ مرداد ۱۳۹۵

به نظر می رسد عربستان سعودی برای پرکردن خلاء ناشی از فقدان همپیمان منطقه ای اش یعنی ترکیه به اسرائیل پناه برده است. بدین ترتیب می توان گفت که عربستان سعودی و اسرائیل در یک جبهه منطقه ای در برابر ایران قد علم خواهند کرد. 

تجدیدنظر النهضه؛ آغاز یک مرحله تاریخی در حیات اسلام گرایی

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی  |   ۳۰ خرداد ۱۳۹۵

النهضه طی دهه های اخیر همواره خود را جزئی از اسلام گرایی میانه رو معرفی کرده و کوشیده پایگاه قدرت خود را درون جامعه معرفی کند. این جریان سعی کرده است برای کسب قدرت به شیوه مسالمت آمیز فعالیت کند، کما اینکه بعد از سرنگونی بن علی در سال 2011، النهضه به این مشی وفادار مانده است. 

چشم انداز سیاست خارجی عربستان سعودی تحت رهبری ملک سلمان

نویسنده: رضا اختیاری امیری  |   ۲۰ بهمن ۱۳۹۳

بنظر می رسد پادشاه جدید عربستان رهیافت بعضا متفاوتی را در برخورد با برخی مسائل خارجی در پیش بگیرد. از مختصات و تغییرات مهم و قابل پیش بینی این عرصه می توان به بهبود و تغییر کیفی در روابط و مناسبات میان عربستان و ایالات متحده در آینده نزدیک اشاره نمود. این موضوع عمدتا در تمایلات و گرایشات غرب گرایانه ملک سلمان و همچنین اعتقاد وی به جایگاه برتر ایالات متحده در معادلات جهانی قدرت ریشه دارد.

اقتصاد سیاسی غنیمت در داعش

نویسنده:  فائزه قاسمی  |   ۲۲ دی ۱۳۹۳

در مجموع می توان اقتصاد گروه داعش را با توجه به بنیان آن که بر واژه غنیمت استوار شده، اقتصادی پرتنش دانست. اقتصادی که تنها در شراط بحران و جنگ می تواند دوام یابد و نمی تواند این گروه را به هدف خود مبنی بر تشکیل یک حکومت برساند.

فرصت ها و چالش های "روحانی" در عرصه سیاست خارجی

نویسنده: کیهان برزگر  |   ۱۳ مرداد ۱۳۹۲

پرونده هسته ای ایران تنها موضوعی است که ارزش استراتژیک لازم برای نزدیک کردن ایران و آمریکا را دارد. ورود به گفتگوی همه جانبه و طرح همه مسائل روی میز شاید در شرایط فعلی خیلی واقع گرایانه نباشد. اول باید از یک موضوعی که برای هر دو طرف منفعت ملموس دارد شروع کرد تا دو طرف بتوانند در یک روند و از یک موضع برابر سیاسی به هم اعتماد کنند.

سیاست خارجی حزب "عدالت و توسعه" در ترکیه

نویسنده: سید اسدلله اطهری  |   ۳۰ فروردین ۱۳۹۲

در خصوص روابط خارجی، غرب گراها، نه تنها خواهان همگرایی ترکیه با نظام دولت های اروپایی و غرب بودند بلکه به مشارکت با نظام اجتماعی اروپایی به معنای کامل علاقه مند بودند. در واقع باور آن ها این بود که زمانی که ترکیه خودش را کاملاً مطابق با استانداردهای تمدن غربی اصلاح نماید آنگاه غرب از ترکیه استقبال خواهد نمود.

تحلیلی بر همه پرسی قانون اساسی مصر

نویسنده: اعظم ملایی  |   ۵ دی ۱۳۹۱

لازم است مردم و جریانات انقلابی مصر از حرکات احساسی که رویه ای رایج پس از انقلاب ها است دوری گزیده و با اعتماد به احزاب و نهادهای مدنی، خواسته های خود را از طریق آن ها پیگیری نمایند.

تاثیر انقلاب های عربی بر ساختار قدرت در عربستان از منظر سازه انگاری

نویسنده: یاسمین حمیدیان  |   ۱۲ شهریور ۱۳۹۱

با توجه به ویژگی های ساختار داخلی عربستان و وجود حکومت اقتدار گرا در این کشور، انقلاب های عربی سبب تضعیف وحدت ملی و هویتی در این کشور و به تبع آن ایجاد اصلاحات در نظام حاکم عربستان خواهد شد.

راهبرد آمریکا در قبال انقلاب های عربی

نویسنده: اسماعیل اقبال  |   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۱

بنظر می رسد که مواضع آمریکائی ها در قبال انقلاب های عرب صرفاً تاکتیکی بوده و راهبرد آمریکا در این مرحله ادامه همان راهبرد دهه های گذشته آن می باشد.