کلیدواژه

تعداد 6

بازی باخت - باخت ائتلاف سعودی در یمن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان  |   ۳ شهریور ۱۳۹۷

مناقشه سعودی با یمن، یک بازی باخت - باخت است که می‌توان گفت میزان بازندگی ائتلاف متجاوز به مراتب بیشتر از یمنی‌ها است. واقعیت امر اینست که بحران موجود در یمن هیچ راه حل نظامی‌ای ندارد و تنها چاره، آتش‌بس بی‌قید و شرط و شروع گفتگوهای جدی و سازنده همراه با اراده واقعی برای پایان مناقشه است.

ایرانی بودن موشك‌های انصار الله یمن: ادعا یا واقعیت؟

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان  |   ۱۷ بهمن ۱۳۹۶

هدف اصلی برای طرح ادعاهای مربوط به "ایرانی بودن موشك‌های شلیك شده از یمن به سوی عربستان سعودی"، كشاندن ایران به پای میز مذاكره درباره تحدید توان و نظارت بر فعالیت های موشكی اش است.

جغرافیای داعش

نویسنده: سيدعلی نجات  |   ۲۳ فروردین ۱۳۹۵

افزایش حملات هوایی و زمینی به مناطق تحت کنترل داعش در سوریه و عراق، موجب تضعیف این گروه در این دو کشور شده است؛ به همین دلیل داعش بدون چشم‌پوشی از عراق و سوریه به عنوان مرکز خلافت خود به توسعه و گسترش بازوهای خود از طریق تأسیس استراتژی «بازوهای متعدد» در سایر مناطق خاورمیانه و شمال آفریقا دست زده است. 

چشم انداز جنگ نامتقارن يمن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان  |   ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

به اعتقاد برخي از ناظران و تحليلگران مسائل استراتژيك و نظامي، تهاجم عربستان سعودي به يمن كه از 26 مارس سال جاري شروع شده ، به لحاظ كميت و كيفيت توان نظامي و نيروها و همچنين روشهاي عمليات نظامي طرفين، مصداق جنگ نامتقارن است. در اين جنگ كه بيش از 160 روز از شروع آن ( 26 مارس 2015) مي گذرد ، حداقل بيش از 2500 يمني ( عمدتا غيرنظامي) كشته شده اند .

الزامات موفقيت اجلاس ژنو برای يمن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان  |   ۲ تیر ۱۳۹۴

اين اجلاس در صورتيكه طرفين در يك رويكرد واقع بينانه ، بدنبال منطقي سازي مطالبات خود باشند و بر سر مواردي همچون توقف قطعي حملات عربستان، خلع سلاح فراگير در يمن، تضمين امنيتي براي رهبران طرفين درگير مناقشه و ادامه گفتگوهاي "يمني – يمني" براي موضوعاتي همچون نحوه تقسيم قدرت و برگزاري انتخابات و تشكيل دولت" به توافق برسند، مي تواند موفقيت آميز باشد. در غير اينصورت......

افزایش نقش انصار الله در پرتو تحولات اخیر یمن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان  |   ۱۸ اسفند ۱۳۹۳

بدون تردید، چنانچه جنبش انصار الله نتواند در زمانی قابل قبول، به طور موثر بر نهادهای دولتی و امنیتی و ارتش مسلط شود و هدایت امور را در دست گیرد، یمن با جنگ داخلی مواجه خواهد شد. موضوعی که آینده یمن را در هاله ای از ابهام فرو خواهد برد.