کلیدواژه

تعداد 34

علل پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر ترکیه

نویسنده: اسماعیل اقبال  |   ۲۶ آبان ۱۳۹۴

بدون شک مدیریت قوی اردوغان در حل مشکلات اقتصادی ترکیه در افزایش آرا حزب عدالت و توسعه در این انتخابات بسیار موثر بوده است. اگر نگاهی به شرایط اقتصادی ترکیه در سال های قبل از 2002 دوره حاکمیت سکولارها بیندازیم ملاحظه خواهیم کرد که این کشور در تمامی شاخص های اقتصادی از جمله تورم، سرمایه گذاری اقتصادی و رشد اقتصادی دچار بحران بود، اما حزب عدالت و توسعه پس از دستیابی به قدرت بنا بر برنامه اعلامی خود در تمامی شاخص های اقتصادی تغییر ایجاد کرد.

انقلاب های عربی و بحران در نظریه های انقلاب

نویسنده: مختار نوری (مدیر گروه)  |   ۸ بهمن ۱۳۹۲

تحولات انقلابی دنیای عرب نه تنها نشانگر تغییر و تحولات اساسی در ساختارهای سیاسی و اقتصادی موجود است ، بلکه تغییرات مهمی را در حوزه نظریه های انقلاب نیز بوجود آورده است. به گونه ای که تقریبا هیچ یک از نظریه های اصلی انقلاب مانند نظریه منازعه طبقاتی، نظریه واقع گرایی سیاسی ، نظریه همبستگی اجتماعی، نظریه کاریزما و نظریه فرد گرایانه) ، توان تبیین تحولات نوظهور دنیای عرب در سطح داخلی کشورها و در سطح سامانه بین المللی را ندارند.

آمریکا از نفوذ ایران بر بشار اسد استفاده کند

نویسنده: کیهان برزگر  |   ۱۴ دی ۱۳۹۲

ایران و آمریکا نباید در نگاهی کلان و منطقه ای منافع خود را به شکل برد – باخت تنظیم کنند بلکه باید از فرصت همکاری بوجود آمده در برخی بحران های مشترک مانند سوریه برای تقویت صلح و ثبات منطقه ای استفاده کنند.

انتظارات بزرگ و وعده های تحقق نیافته در انقلاب های عربی

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی)  |   ۱ خرداد ۱۳۹۲

درگیری کلامی دولت های نوین با اولویت های ایدئولوژیک و نیز بنیادهای ضعیف اقتصادی این کشورها باعث می شود که مسائل اقتصادی همچنان به عنوان یکی از چالش های عمده در کشورهای عربی پس از انقلاب به خودنمایی بپردازد.

سفر جان کری به ترکیه و تلاش جهت تقویت روابط واشنگتن – آنکارا

نویسنده: محمد یزدان پناه  |   ۲۱ فروردین ۱۳۹۲

به طور کلی، واشنگتن و آنکارا نیاز متقابل استراتژیک به یکدیگر دارند. بر این مبنا هر دو کشور در تلاش برای مهیا کردن شرایط جهت تداوم و تعمیق همکاری های خوددر ابعاد مختلف هستند.

واگرایی منافع بازیگران و تداوم بحران سوریه

نویسنده: رحمت حاجی مینه (مدیر گروه)  |   ۱۱ بهمن ۱۳۹۱

به طور کلی می توان علاوه بر مخالفت های روسیه در سطح جهانی، حمایت ایران از دولت اسد و انسجام ارتش سوریه، ادامه بحران سوریه را در منافع واگرای کشورهای غربی– عربی و ترکیه در قبال آینده سوریه پس از اسد جستجو کرد.

سی و سومین اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس و انقلاب های عربی

نویسنده: محمد فرازمند  |   ۵ دی ۱۳۹۱

اگر سران شورا امروز از روند دمکراتیک در مصر و تونس و لیبی سخن می گویند باید بیاد آورند که حمایت خارجی از نظام های دیکتاتوری سابق این کشورها نتوانست مانع بزرگی بر سر راه مردم این کشورها باشد.

عوامل موثر در موفقیت و شکست انقلاب های عربی

۱۳ آذر ۱۳۹۱

اجماع عوامل چهارگانه "فروریختن دیوار ترس روانی از سرکوب دولتی"، "وجود اعتراضات انقلابی مسالمت آمیز و به دور از خشونت"، "وجود احساس مشترک وحدت ملی" و "نوع موضع گیری ارتش در برابر اعتراضات مردمی" می تواند به طور نسبی در موفقیت انقلاب ها و گذار به مرحله انتقالی تاثیر گذار باشد.