کلیدواژه

تعداد 30

چگونه جنگ یمن پرستیژ سعودی‌ها را به چالش كشید

نویسنده: سيدعلی نجات  |   ۱۴ مهر ۱۳۹۸

بارزترین نتیجه جنگ علیه یمن شکسته شدن هیبت نظامی عربستان سعودی است، بطوریكه هم اکنون سعودی‌ها به دنبال یک گریز‌گاه آبرومندانه هستند تا این هیبت بیش از پیش شکسته نشود.

بازی باخت - باخت ائتلاف سعودی در یمن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان  |   ۳ شهریور ۱۳۹۷

مناقشه سعودی با یمن، یک بازی باخت - باخت است که می‌توان گفت میزان بازندگی ائتلاف متجاوز به مراتب بیشتر از یمنی‌ها است. واقعیت امر اینست که بحران موجود در یمن هیچ راه حل نظامی‌ای ندارد و تنها چاره، آتش‌بس بی‌قید و شرط و شروع گفتگوهای جدی و سازنده همراه با اراده واقعی برای پایان مناقشه است.

انتشار سرمقاله رئیس پژوهشکده دکتر کیهان برزگر در روزنامه شرق

توهم موشكی

نویسنده: کیهان برزگر  |   ۲۵ دی ۱۳۹۶

هدف ترامپ از طرح مذاکرات موشکی با ایران در طرح مکمل برجام بیشتر همراه‌ كردن اروپا با خود در شكست احتمالی هرگونه مذاكرات موشکی با ایران است.

فرآیند اصلاحات در عربستان: انتخاب یا اجبار

نویسنده: سید جواد صالحی  |   ۲۴ مهر ۱۳۹۶

اجرای برنامه های اصلاحی محمدبن سلمان در عربستان بمثابه شمشیر دو دمی است که بی توجهی به آن و مقاومت در مقابل آن منجر به فروپاشی و یا حداقل انزوا و فقدان مشروعیت می انجامد و عملا نظامی متصلب  بدون هیچ پایگاه اجتماعی برجای می گذارد.

اهداف بریتانیا از همکاری امنیتی – دفاعی با چین

نویسنده: جلیل بیات  |   ۲۳ فروردین ۱۳۹۶

روابط بریتانیا و چین از دسامبر 2013 شروع به تغییر کرده است. یعنی زمانی که دیوید کامرون، نخست وزیر وقت بریتانیا، به همراه شش تن از وزرای خود و 120 نفر از نمایندگان شرکت های قدرتمند کسب و کار بریتانیا شامل مدیران اجرائی رولز رویس، BP، رویال داچ شل، بارکلی، HSBC، گلاکسو، ویرجین و غیره به چین سفر کرد.

آینده پژوهی روندهای نوظهور در خاورميانه عربی در پرتو نقش آمريكا

نویسنده: حسین مینایی  |   ۱۳ بهمن ۱۳۹۴

منطقه خاورميانه كانون بحران در جهان است و معماي امنيت در منطقه در بالاترين سطح وجود دارد. پس از وقوع حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001، خاورمیانه نقش برجسته تری در سیاست آمریکا نسبت به گذشته بازي کرده است. روندهای نوظهور در خاورمیانه موجب افزایش توان بالقوه بی ثباتی خواهد شد.

یمن در گرداب جبر ژئوپلیتیک

نویسنده: رضا اختیاری امیری  |   ۲۶ فروردین ۱۳۹۴

در یک جمع بندی کلی می توان اظهار نمود؛ شرایط ژئوپلیتیکی یمن موجب شده است تا یک ائتلافی با محوریت آمریکا- عربستان و اسرائیل شکل بگیرد که هدف غایی آن سرکوب حرکت های انقلابی مردم یمن و ایجاد یک حکومت دست نشانده می باشد و این کار به منظور یافتن توان در جهت تامین منافع هر سه محور که نماینده طیف های غربی، عربی و صهیونیستی می باشند، صورت می گیرد.

سیاست خاورمیانه ای روسیه و گفتمان اوراسیاگرایی

نویسنده: اختر قاسمی  |   ۱۷ اسفند ۱۳۹۳

در کل، درک روسیه از منطقه خاورمیانه با توجه به نگاه ژئوپلیتیکی است که نشات گرفته از گفتمان اوراسیاگرایی است. عناصر گفتمانی اوراسیاگرایی به عنوان یک محرک عمده در سیاست خاورمیانه ای روسیه باعث شده است تا این کشور با نشان دادن توجه خاص به این منطقه، در واکنش به جریانات مربوط به بحران اوکراین و تحریم های اقتصادی، هر چه بیشتر با کارت بازی خاورمیانه عمل کند.

اقتصاد سیاسی غنیمت در داعش

نویسنده:  فائزه قاسمی  |   ۲۲ دی ۱۳۹۳

در مجموع می توان اقتصاد گروه داعش را با توجه به بنیان آن که بر واژه غنیمت استوار شده، اقتصادی پرتنش دانست. اقتصادی که تنها در شراط بحران و جنگ می تواند دوام یابد و نمی تواند این گروه را به هدف خود مبنی بر تشکیل یک حکومت برساند.

درس‌های بزرگ پرونده هسته‌ای ایران

نویسنده: کیهان برزگر  |   ۳۰ آبان ۱۳۹۳

هشتمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران با موضوع «دیپلماسی هسته‌ای» در ‌یازدهم آذر ۱۳۹۳ در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود. این کنفرانس ابعاد داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی دیپلماسی هسته‌ای ایران را به بحث می‌گذارد. برگزاری چنین همایشی از این لحاظ حائز اهمیت است که‌ همزمان و میان رشته‌ای در حوزه‌های همچون علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، تاریخ دیپلماسی، مسائل استراتژیک، جامعه‌شناسی، اقتصاد سیاسی و حقوق بین‌الملل این موضوع را بررسی می‌کند. یادداشت زیر را دکتر کیهان برزگر در خصوص این همایش نوشته است.