فاطمه عالیشاه آرات بنی

فاطمه عالیشاه آرات بنی

فاطمه عالیشاه آرات بنی پژوهشگر مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانشجوی دکتری رشته روابط بین الملل در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات می باشد. حوزه مطالعاتی خانم عالیشاه مسائل خاورمیانه و سیاست خارجی قدرت های بزرگ می باشد.

 

نامبرده کتاب و مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از:تألیف مقاله "سیاست خارجی خاورمیانه ای فرانسه" ( در نشریه ISJ، سال چهارم، شماره 1، تابستان 1386)؛ "بررسی سیاست خارجی عربستان در تعامل با بازیگران منطقه ای و آمریکا" ( ماهنامه ثاقب- تخصصی جهان اسلام، تیر و مرداد1393)؛ " تأثیر بازیگری عربستان بر ترتیبات منطقه ای در پرتو حمله به یمن" ( مؤسسه ابرار معاصر تهران، 4 مرداد1394).


تعداد 3

درس‌های تونس از بهار عربی

نویسنده: فاطمه عالیشاه آرات بنی | ۱۵ دی ۱۳۹۵

انقلاب تونس منادی تغییر در سطح فروملی، ملی و فراملی بود. خواسته هایی که نشان دهنده نارضایتی و شکاف میان سیستم حاکم و مردم بود؛ اما توانست چالش های بیشماری را به نمایش بگذارد. در شرایط کنونی نگرانی های اقتصادی، فساد، افراط گرایی مذهبی، تداوم بی ثباتی سیاسی و امنیت بزرگترین چالش پیش روی تونس است.

حل بحران ریزگردها در پرتو همكاری های منطقه ای

نویسنده: فاطمه عالیشاه آرات بنی مریم طهماسبی | ۲۴ شهریور ۱۳۹۵

بحران محیط زیست از مسائل مهم در امنیت بین الملل  محسوب می شود که جمع کثیری از کشورها را دربر می گیرد، ضمن آنکه امنیت زیست محیطی منوط به مدیریت پایدار و ماهیت ارتباطات میان دولت ها است.

علل واگرایی در روابط ترکیه و مصر

نویسنده: فاطمه عالیشاه آرات بنی | ۲ مرداد ۱۳۹۵

در 3 جولای 2013 با برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر از قدرت توسط ارتش، زوال روابط ترکیه و مصر آغاز شد. وزارت خارجه مصر نیز طی مهلت 48 ساعته به سفیر ترکیه برای خروج از این کشور که با اقدام متقابل مواجه شد قطع روابط دیپلماتیک را تسریع نمود.

بیوگرافی