قاسم ترابی

قاسم ترابی

قاسم ترابی پژوهشگر ارشد مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانشیار روابط بین الملل و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر ترابی مطالعات استراتژیک و مسائل خاورمیانه است.

 

نامبرده مقالاتی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی ایشان عبارتند از: "تکامل راهبرد سایبری ناتو، دلایل، ابعاد و مولفه‏ ها"، (فصلنامه مطالعات راهبردی،1394)؛ "راهبرد هسته ‏ای اوباما در قبال خاورمیانه"، (فصلنامه سیاست خارجی،1392)؛ "حضور ناتو در آسیای ‏میانه و قفقاز و امنیت جمهوری اسلامی ایران"، (فصلنامه تخصصی علوم سیاسی،1392). "روش نوین آمریکا در جنگ"،(نشر پژوهشکده مطالعات کاربردی فارابی، ۱۳۹۰)؛ "دکترین دریایی ایران و اقدامات مقابل آمریکا"، (فصلنامه راهبرد دفاعی، ۱۳۸۹)؛ "نظریه ثبات هژمونیک، بحران در اقتصاد جهانی"، (فصلنامه سیاست، ۱۳۸۹).


تعداد 17

فروپاشی سایکس پیکو، کردها و آینده خاورمیانه

نویسنده: قاسم ترابی | ۱۲ اسفند ۱۳۹۶

رصد روندها و رویداهای خاورمیانه در دوران پساجنگ سرد نشانگر آن هستندکه این منطقه یکی پس از دیگری پایه های ثبات خود را از دست داده و هر روز بیش از قبل در آستانه فروپاشی قرار گرفته است. علت اصلی و ساختاری این امر برساخته بودن خاورمیانه و نقش برجسته ابرقدرت ها در ساخت و پاخت آن بدون اندک توجهی به واقعیات قومی، مذهبی، تاریخی و در کل نادیده گرفتن شاخص های هویتی است.

چشم انداز سیاست در ترکیه و عربستان در پرتو بی ثباتی منطقه ای

نویسنده: قاسم ترابی | ۲۴ دی ۱۳۹۶

وضعیت پیچیده و رو به تنش داخلی در ترکیه و عربستان سعودی و اوضاع بی‏ ثبات خاورمیانه نشان گر آن هستند که در آینده احتمال تسری بحران‏ های موجود منطقه ‏ای به این دو کشور نسبتاً باثبات خاورمیانه رو به افزایش خواهد بود.

تحول در نگاه استراتژیک آمریکا و اروپا نسبت به خاورمیانه

نویسنده: قاسم ترابی | ۲۲ آذر ۱۳۹۶

کاهش اهمیت استراتژیک نفت طی چند سال گذشته برای آمریکا باعث تحول در نگاه استراتژیک این کشور نسبت به خاورمیانه شده است. از سوی دیگر خاورمیانه به دلیل داشتن انرژی و از آن مهمتر نزدیکی جغرافیایی، برای کشورهایی اروپایی دارای اهمیت فزاینده‏ ای است.

امنیت نرم چالش اصلی اسرائیل

نویسنده: قاسم ترابی | ۴ مهر ۱۳۹۶

روندهای درون فلسطین اشغالی افت شدید امنیت نرم این کشور در سالیان آینده را نشان می‏‌دهند. همین امر باعث شده که بسیاری از نخبگان این کشور نسبت به تهدیدات رو به گسترش هشدار دهند.

تحولات جهان عرب و تغییر سیاست منطقه ای عربستان

نویسنده: قاسم ترابی | ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱

بسیاری تغییر سیاست عربستان از میانه‏ روی و دوری از تنش ‏های منطقه‏ ای به سوی مداخله ‏گرایی و خود درگیرسازی را عاملی برای تنش‏ بیشتر در منطقه‏ و درگیرسازی عربستان و سایر کشورهای منطقه با بحران ‏های داخلی ارزیابی می ‏کنند.

انقلاب های عربی و آینده مرزها در خاورمیانه

نویسنده: قاسم ترابی | ۳ اسفند ۱۳۹۰

بیشتر کشورهای خاورمیانه به استثناء ایران و مصر و چند کشور دیگر، دارای سابقه تاریخی چندانی نیستند و عمدتاً پس از جنگ جهانی اول و به دنبال فروپاشی امپراتوری عثمانی شکل گرفته ‏اند.

عراق در مسیر ثبات یا بی ثباتی؟

نویسنده: قاسم ترابی | ۱۹ بهمن ۱۳۹۰

بدلیل تاثیرگذاری کشورهای منطقه بر فرایندهای سیاسی عراق می‏توان پیش‏ بینی کرد که عراق در ماه‏ های آینده روزهای پرالتهابی را پشت سر خواهد گذاشت و بی‏ ثباتی و تنش حرف اول را در این کشور خواهد زد.

بیوگرافی