قاسم ترابی

قاسم ترابی

قاسم ترابی پژوهشگر ارشد مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانشیار روابط بین الملل و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر ترابی مطالعات امنیت انرژی و مسائل خاورمیانه است.

نامبرده مقالاتی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی ایشان عبارتند از: "روش نوین آمریکا در جنگ"، (نشر پژوهشکده مطالعات کاربردی فارابی، 1390)؛ "دکترین دریایی ایران و اقدامات مقابل آمریکا"، (فصلنامه راهبرد دفاعی، 1389)؛ "نظریه ثبات هژمونیک، بحران در اقتصاد جهانی"، (فصلنامه سیاست، 1389).


تعداد 15


تحول در نگاه استراتژیک آمریکا و اروپا نسبت به خاورمیانه

نویسنده: قاسم ترابی  |  تاریخ:۲۲ آذر ۱۳۹۶

کاهش اهمیت استراتژیک نفت طی چند سال گذشته برای آمریکا باعث تحول در نگاه استراتژیک این کشور نسبت به خاورمیانه شده است. از سوی دیگر خاورمیانه به دلیل داشتن انرژی و از آن مهمتر نزدیکی جغرافیایی، برای کشورهایی اروپایی دارای اهمیت فزاینده‏ ای است.

امنیت نرم چالش اصلی اسرائیل

نویسنده: قاسم ترابی  |  تاریخ:۴ مهر ۱۳۹۶

روندهای درون فلسطین اشغالی افت شدید امنیت نرم این کشور در سالیان آینده را نشان می‏‌دهند. همین امر باعث شده که بسیاری از نخبگان این کشور نسبت به تهدیدات رو به گسترش هشدار دهند.

تحولات جهان عرب و تغییر سیاست منطقه ای عربستان

نویسنده: قاسم ترابی  |  تاریخ:۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱

بسیاری تغییر سیاست عربستان از میانه‏ روی و دوری از تنش ‏های منطقه‏ ای به سوی مداخله ‏گرایی و خود درگیرسازی را عاملی برای تنش‏ بیشتر در منطقه‏ و درگیرسازی عربستان و سایر کشورهای منطقه با بحران ‏های داخلی ارزیابی می ‏کنند.

انقلاب های عربی و آینده مرزها در خاورمیانه

نویسنده: قاسم ترابی  |  تاریخ:۳ اسفند ۱۳۹۰

بیشتر کشورهای خاورمیانه به استثناء ایران و مصر و چند کشور دیگر، دارای سابقه تاریخی چندانی نیستند و عمدتاً پس از جنگ جهانی اول و به دنبال فروپاشی امپراتوری عثمانی شکل گرفته ‏اند.

عراق در مسیر ثبات یا بی ثباتی؟

نویسنده: قاسم ترابی  |  تاریخ:۱۹ بهمن ۱۳۹۰

بدلیل تاثیرگذاری کشورهای منطقه بر فرایندهای سیاسی عراق می‏توان پیش‏ بینی کرد که عراق در ماه‏ های آینده روزهای پرالتهابی را پشت سر خواهد گذاشت و بی‏ ثباتی و تنش حرف اول را در این کشور خواهد زد.

چین و تحولات جهان عرب

نویسنده: قاسم ترابی  |  تاریخ:۱ بهمن ۱۳۹۰

هرچند چینی‏ها همچون روس‏ها مایل نیستند که نقش و نفوذ آمریکا با توجه به تحولات جاری در منطقه نهادینه و ساختاری شود، با وجود این تمایل کمتری برای مخالفت جدی با روندهای کنونی دارند.

عربستان و تحولات جهان عرب

نویسنده: قاسم ترابی  |  تاریخ:۱۰ دی ۱۳۹۰

عربستان سعودی از جمله کشورهای منطقه است که کم ترین میزان حقوق و آزادی‏های سیاسی و اجتماعی در آن وجود دارد.

بیوگرافی


صفحه 1 از 2