اعظم ملایی

اعظم ملایی

اعظم ملایی پژوهشگر مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته روابط بین الملل از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و مدرس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر ملایی مطالعات سیاست خارجی ایران، مطالعات اعرب و اسراییل و مطالعات ایران و قدرت های بزرگ است.

 

 نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "سیاست های انرژی اتحادیه اروپا"، ( مطالعات سیاسی و بین المللی)؛ "پیامدهای اشغال عراق (2010- 2003) از دیدگاه نظریه های روابط بین الملل؛ خردگرایی واقع بینانه در برابر انسان گرایی فمینیستی"، (مطالعات زنان دانشگاه تهران)؛ "هویت جنسیتی زنان ایرانی و تأثیر آن بر هویت ملی ایران"، ( مجله علوم آمریکایی ، 1390).


تعداد 13

پيماني كم محتوا و بي ثمر؛ ارزيابي توافق امارات و بحرين با رژيم اسراييل

نویسنده: اعظم ملایی | ۱ مهر ۱۳۹۹

در هفته های اخیر مسأله توافق صلح دو کشور عربی حوزه خلیج فارس یعنی امارات متحده عربی و بحرین با رژیم اسرائیل یکی از جنجالی ترین اخبار حوزه غرب آسیا بوده است؛ توافقاتی که ظاهرا قرار نیست به همین جا ختم شود و چنانکه دونالد ترامپ، در کنفرانس مطبوعاتی اخیر خود اعلام کرده، «قرار است ۷ یا ۸ کشور دیگر هم به آن ملحق شوند و کویت نیزاحتمالا یکی از این کشورها خواهد بود».

تداوم منازعات در عصر کرونا؛ درس‌هایی برای آینده

نویسنده: اعظم ملایی | ۴ مرداد ۱۳۹۹

در ماه‌های اخیر هر چند بحران کرونا به سرتیتر اصلی اخبار جهان تبدیل شده و این پاندمی اولویت و دغدغه عمده افکار عمومی جهانی بوده است، اما در عین حال، «جنگ» این بیماری مزمن و کشنده جامعه بشری نیز متوقف نشده و همچنان تلفات می گیرد. با وجود تلاشهای سازمان ملل برای برقراری آتش بس در مناطق جنگی در ایام کرونا، کشورهای مختلف، از لیبی گرفته تا یمن هم چنان درگیر جنگ هستند، به‌راستی چرا زمانی که هر عقل سلیمی لزوم توقف منازعات و همکاری برای مقابله با یک بحران جدی‌تر را تأیید می کند و سران کشورها نیز در سیاستهای اعلانی بر اهمیت این امر تأکید دارند، سیاستهای اعمالی به مسیر دیگری می رود و جنگ و منازعات سیاسی در کشورهای مختلف، دوشادوش کرونا جان انسانها را می گیرد؟

نخست وزیری الکاظمی در عراق و معمای امنیتی ایران

نویسنده: اعظم ملایی | ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

ایران و عراق در طول تاریخ همواره روابط پر فراز و نشیبی را تجربه کرده اند که در طیفی از دوستی و همکاری تا خصومت، دشمنی و جنگ در نوسان بوده است؛ با این حال بعد از سقوط صدام حسین، روند مناسبات دو کشور نشان داد که اگر کار به ملته ا و روندهای دموکراتیک واگذار شود و از قید دولتمردان ستیزه جو و جاه طلب رهایی یابد، اشتراکات فرهنگی و مذهبی و الزامات ژئوپلیتیک و راهبردی دو کشور را به هم نزدیک کرده و دوستی و همکاری را جایگزین خصومت و دشمنی خواهد کرد. اکنون انتخاب الکاظمی به عنوان نخست وزیر عراق می تواند به طور نسبی برای ایران گزینه ای مطلوبی باشد.

نسخه روسی مبارزه با داعش

نویسنده: اعظم ملایی | ۱۰ آبان ۱۳۹۴

به نظر می رسد فراخواندن قدرتهای اثر گذار منطقه ای برای مشارکت در بحران سوریه در موقعیت فعلی، حاکی از محاسبات استراتژیک مسکو برای طراحی نقشی جدید برای خود در خاورمیانه، رقابت جویی جدید با غرب و تلاش برای ایجاد همسویی هر چند موقت در بین قدرتهای رقیب جهت مقابله با تهدید فراگیر داعش است.

تحلیل عملکرد شورای امنیت در مقابله با داعش

نویسنده: اعظم ملایی | ۲۸ اسفند ۱۳۹۳

گروه تروریستی داعش با تجاوز به حاکمیت ملی دو کشور سوریه و عراق، آرامش و امنیت را از مردم این دوکشور صلب نموده و با فجیع ترین شیوه ها به برخورد با مخالفان و معتقدان به دیگر ادیان می پردازد. این وظیفه شورای امنیت سازمان ملل است که به این وضعیت رسیدگی نموده و تمام تلاش خود را برای اعاده صلح و امنیت جهانی بنماید.

پیامدهای تبرئه حسنی مبارک

نویسنده: اعظم ملایی | ۱۹ بهمن ۱۳۹۳

صدور حکم تبرئه مبارک و برخوردهای پس از آن بین دولت و معترضان، به اخوان المسلمین استدلال های تازه ای برای تشکیل یک کمپین اعتراضی در برابر دولت نظامی مصر بخشیده است و این احتمال را تقویت می کند که این گروه بار دیگر با جلب حمایت های مردمی به تقویت جایگاه خود پرداخته و دولت نظامیان را به چالش بکشد.

فراز و فرود اخوان المسلمین در مصر

نویسنده: اعظم ملایی | ۱۷ آذر ۱۳۹۲

به نظر می رسد در دوران پسا انقلاب آنچه که زمینه ممنوع الفعالیت شدن اخوان المسلمین را فراهم کرد؛ بی تجربگی و ناتوانی این گروه در طراحی یک مدل موفق از حکومت کارامد بود که بتواند با تمرکز بر اصلاحات مورد انتظار جامعه مصر، بقای خود را در عرصه سیاسی حفظ نماید.

دلایل شکست مرسی در مصر

نویسنده: اعظم ملایی | ۱۷ تیر ۱۳۹۲

نگاهی به عملکرد یک ساله محمد مرسی رئیس جمهور مصر نشان از آن دارد که وی راهبردهای استراتژیک و برنامه های عملی چندانی برای قانع نمودن طیف های مختلف جامعه مصر نداشت.

تصویب پیش نویس قانون اساسی و ساختار سیاسی مصر

نویسنده: اعظم ملایی | ۲ بهمن ۱۳۹۱

به نظر می رسد نمی توان نسبت به آینده نظام سیاسی مصر خوشبین بود. چرا که معضلات بارز بسیاری از کشورهای خاورمیانه عربی این است که قانون اساسی آن ها برای کسب مشروعیت مردمی و اعتبار بین المللی به زیبایی تدوین می شوند اما در حد شعار باقی می مانند و در عمل به گونه ای دیگر تفسیر و اجرا می شوند.

تحلیلی بر همه پرسی قانون اساسی مصر

نویسنده: اعظم ملایی | ۵ دی ۱۳۹۱

لازم است مردم و جریانات انقلابی مصر از حرکات احساسی که رویه ای رایج پس از انقلاب ها است دوری گزیده و با اعتماد به احزاب و نهادهای مدنی، خواسته های خود را از طریق آن ها پیگیری نمایند.

بیوگرافی