جلیل  بیات

جلیل بیات

جلیل بیات پژوهشگر مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانشجوی دکتری رشته روابط بین الملل در دانشگاه تربیت مدرس می باشد. حوزه مطالعاتی آقای بیات مسائل خاورمیانه و سیاست خارجی قدرت های بزرگ می باشد.

نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: تألیف مقاله "بررسی نگرش های موجود در دو جامعه ی ایران و امریکا درباره ی موضوع هسته ای ایران" ( به همراه دکتر سید جلال دهقانی فیروز آبادی در فصلنامه تحقیقات سیاسی بین المللی دانشگاه آزاد واحد شهرضا، بهار 1394)؛ "سینما و قدرت نرم؛ سیاست تطبیقی امریکا و چین" ( به همراه دکتر صادق زیباکلام در مجله مطالعات میان فرهنگی، سال دهم، شماره 24، 1393)


تعداد 3

برجام و آینده نظام بین‌الملل

نویسنده: جلیل بیات | ۲۵ شهریور ۱۳۹۶

چگونگی ساختار نظام بین الملل بر منافع ایران تاثیرگذار خواهد بود. در نظام چندقطبی، ایران امکان مانور بیشتر هم در زمینه بازیگران و هم در حوزه های مختلف را دارد. اما در نظام تک قطبی که ابرقدرت آن نیز مخالف ایران است، امکان بازیگری برای کشورمان محدود می شود.

اهداف بریتانیا از همکاری امنیتی – دفاعی با چین

نویسنده: جلیل بیات | ۲۳ فروردین ۱۳۹۶

روابط بریتانیا و چین از دسامبر 2013 شروع به تغییر کرده است. یعنی زمانی که دیوید کامرون، نخست وزیر وقت بریتانیا، به همراه شش تن از وزرای خود و 120 نفر از نمایندگان شرکت های قدرتمند کسب و کار بریتانیا شامل مدیران اجرائی رولز رویس، BP، رویال داچ شل، بارکلی، HSBC، گلاکسو، ویرجین و غیره به چین سفر کرد.

هدف انگلستان از بازگشت به منطقه خلیج فارس

نویسنده: جلیل بیات | ۲ اسفند ۱۳۹۵

هدف اصلی انگلستان از حضور در منطقه خلیج فارس در درجه اول کسب منافع اقتصادی و در پیوست با آن مسائل سیاسی - امنیتی است. انگلستان از یکسو برای رفع پیامدهای اقتصادی خروج از اتحادیه اروپا و از سوی دیگر برای کشف بازارهای جدید اقتصادی خارج از قوانین و مقررات اتحادیه اروپا به دنبال بازگشت به منطقه ای است که هم با آن آشناست و هم از نفوذ و منافع استراتژیک در آنجا برخوردار است.

بیوگرافی