شهره پولاب

شهره پولاب

شهره پولاب پژوهشگر مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته جغرافیای سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر پولاب مسائل خاورمیانه و مسائل زنان است. 

نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "قابلیت ها و ظرفیت های کاربردی جغرافیای سیاسی"، (انجمن ژئوپلتیک ایران،1391)؛ "آینده پژوهی وضعیت زنان در سطوح مدیریتی در منطقه خاورمیانه با تاکید بر ایران"، (مجله قلم،1390).  


تعداد 12

چالش نفتی ترامپ و بن سلمان

نویسنده: شهره پولاب | ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

در روز دوم آوریل 2020 دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در یک تماس تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی از وی خواست تا تولید نفت را کاهش و به جنگ نفتی با روسیه خاتمه دهد. وی همچنین هشدار داد اگر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شروع به کاهش تولید نفت نکند، وی نیز قادر نخواهد بود تا قانون‌گذاران آمریکایی را از تصویب قانون خروج نیرو‌های آمریکایی از عربستان منع نماید. بن سلمان نیز در واکنش به احتمال تصویب این قانون تهدید نمود که در معاملات نفتی خود از دلار چشم‌پوشی خواهد کرد.

روسیه و اجلاس اخیر گروه بیست

نویسنده: شهره پولاب | ۲۵ تیر ۱۳۹۶

دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در حاشیه اجلاس گروه 20 نه تنها به بسیاری از نگرانی‌ها برای ناموفق بودن مذاکرات دو طرف پایان داد، حتی بر اساس گفته‌های رکس تیلرسون، توانست نتایج بسیار مثبتی در ارتباط با مشکلات خاورمیانه ازجمله توافق بر سر مسایل سوریه را نیز دربرداشته باشد.

ترامپ و نظم نوین خاورمیانه

نویسنده: شهره پولاب | ۲ اسفند ۱۳۹۵

یک سوال اساسی که سال 2017 را شکل خواهد داد اینست که آیا خاورمیانه در دوران ترامپ نظم نوینی را تجربه خواهد کرد؟ اگر به این گفته کیسینجر استناد کنیم که ارتقای تعادل قدرت میان امریکا و روسیه می تواند ثبات جهانی را افزایش دهد، می توان گفت که این دو قدرت جهانی با یکدیگر نظم نوین خاورمیانه ای را خواهند ساخت.

خاورمیانه، هارتلند پوتین

نویسنده: شهره پولاب | ۲۹ دی ۱۳۹۵

در اول دسامبر 2016 ولادیمیر پوتین در سیزدهمین نطق سالانه اش در کاخ کرملین در ارتباط با اولویت های داخلی و خارجی روسیه نکاتی را عنوان کرد که همه اقطاع اوراسیا را در برمی گرفت و گویی تئوری هارتلند پوتین نوشته می شود.

سوریه محور ژئواستراتژیک جهان

نویسنده: شهره پولاب | ۲۰ آبان ۱۳۹۵

تکاپوی رقابت و بهبود بخشی موقعیت هر یک از بازیگران سیاسی در منطقه، سیستم منطقه ای و جهانی را تحت تاثیر قرار می دهد. از آنجایی که برای دستیابی به هر گونه نظمی، بی نظمی هایی مورد انتظار است، پویایی ها در خاورمیانه با همه بحران های ایجاد شده موجب تغییر در نظام ژئوپلیتیکی جهانی خواهد شد.

برگزيت و رشد ملی گرايی در اروپا

نویسنده: شهره پولاب | ۳۰ تیر ۱۳۹۵

به نظر می رسد در شرایط کنونی برگزیت خواهد توانست روند این همگرایی اروپایی را تغییر داده و شروعی دوباره برای واگرایی و رشد ملی گرایی در کشورهای اروپایی باشد.

سازمان ملل و بحران سوریه

نویسنده: شهره پولاب | ۲۲ فروردین ۱۳۹۵

با توجه به اینکه هر یک از بازیگران منطقه ای یا فرامنطقه ای، دولتی یا غیر دولتی در جستجوی منافع خود عرصه را برای گفتگوهای دیپلماتیک تنگ می کنند، جای یک سازمان بین المللی بی طرف برای حل و فصل مسایل، خالی بوده و بن بست سیاسی در مسایل و مشکلات سوریه، عدم کارایی سازمان ملل در حل بحران های بین المللی را یادآوری می کند.

اروپا و بحران پناهندگان

نویسنده: شهره پولاب | ۳ آبان ۱۳۹۴

کشورهای اروپایی در هفته های اخیر مقصد پناهجویانی از خاورمیانه و شمال آفریقا هستند که بدنبال ناامنی و بی ثباتی در کشورهایشان مجبور به ترک وطن شده اند. آیا اروپایی ها برای سالهای بعد نیز همان گونه که امروز مرزهایشان را به سوی مهمانان خاورمیانه ای گشودند، آنها را پذیرا خواهند بود؟

سقوط دولتها و یا ملتها در خاورمیانه

نویسنده: شهره پولاب | ۲۴ آبان ۱۳۹۳

ملتها در خاورمیانه نیز باید به رغم تفاوتهای قومی- مذهبی، با دستیابی به آگاهی از حس مشترکی مانند زیستن در درون یک دولت-ملت و در داخل مرزهای سیاسی مشترک بهره بگیرند تا هویت ملی خود را حتی اگر دولتهایشان سقوط کنند، حفظ نمایند.

آینده سوریه در گرو نزدیکی مواضع آمریکا و ایران

نویسنده: شهره پولاب | ۱ بهمن ۱۳۹۲

بعد از گذشت نزدیک به دو سال از بحران داخلی سوریه از آنجایی که سرنوشت خاورمیانه همواره به دست قدرت های فرامنطقه ای رقم خورده این بار هم امریکا در یک تغییر استراتژی وارد جبهه مقابل شده و به همراهی روسیه و ایران به یک راه حل دیپلماتیک دست زد.

بیوگرافی