لیلا اسکندری

لیلا اسکندری

لیلا اسکندری پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانش ­آموخته رشته علوم سیاسی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز می باشد. حوزه مطالعاتی خانم اسکندری مسائل خاورمیانه و قدرت های بزرگ می باشد.

نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "تاثیر ارتباطات نوین و انقلاب های 2011 خاورمیانه"،(روزنامه اعتماد، 1392)، "همکاری های صنعتی و بومی سازی تسلیحاتی ترکیه"، (نشریه داخلی انجمن ایرانی مطالعات جهان 1392)


تعداد 1

ترکیه و جاده ابریشم جدید

نویسنده: لیلا اسکندری | ۲۹ تیر ۱۳۹۸

ابتكار طرح "یک کمربند- یک جاده" از طریق ساخت خطوط ریلی و دریایی در دو مسیر زمینی و دریایی چین را به سایر نقاط جهان نظیر اروپا، خاورمیانه، آفریقا متصل خواهد کرد. به‌واقع، هدف اين طرح اتصال چين به منطقه اورآسيا است. گسترش آن به آفريقا هم در راستاي برقراري روابط دوستانه با كشورهاي جديد و به‌نوعی يارگيري دولت چين در صحنه معادلات جهاني است. اما جايگاه تركيه در طرح جاده ابريشم جديد چيست؟ چینی‌ها معتقدند کشورهایی که در مسیر این جاده قرار می‌گیرند کشورهایی بزرگ و دارای منابع غنی هستند؛ اما با مشکل نقدینگی روبه‌رو هستند. چین قصد دارد با این طرح باعث رشد اقتصادی آنها شده و بازار آنها را رونق بخشد. این خطوط از کشورهای بسیاری عبور می­کند. اما آنچه تركيه را در سیستم جاده ابریشم جدید از سایر مناطق متمایز می‌کند این است که ترکیه خصوصیت یک نقطه اتصالی در منطقه را داراست و از نظر استراتژیک می‌تواند به‌عنوان چهارراه ارتباطی بین قاره اروپا و آسیا بوده و فرصت‌های زیادی را از نظر اقتصادی برای چین و ترکیه فراهم کند.

بیوگرافی