زهرا توکلی

زهرا توکلی

زهرا توکلی پژوهشگر و دبیر گروه سیاست خارجی در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانشجوی دکتری علوم سیاسی (گرایش مسائل ایران) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران می باشد. حوزه مطالعاتی خانم توکلی مسائل خاورمیانه، روابط بین الملل، مطالعات تروریسم و سیاست خارجی آمریکا است.
 
نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی ایشان عبارتند از: "راهبرد باراک اوباما در افغانستان: آثار آن بر منافع و امنیت ملی ایران"، با همکاری دکتر کیهان برزگر، (فصلنامه مطالعات خاورمیانه، تابستان 1390)؛ "فرانسه و برنامه هسته ای ایران"، با همکاری ناصر ثقفی عامری، (گزارش راهبردی، مرکز تحقیقات استراتژیک، شهریور 1389)؛ معرفی کتاب "ایران، عراق جدید و نظامی سیاسی- امنیتی خلیج فارس"، (فصلنامه ایرانی بررسی ایرانی روابط خارجی (ایرفا)، تابستان 1389).


تعداد 3


برآیند اقدامات دولت ترامپ علیه ایران براساس نظرسنجی دانشگاه مریلند

نویسنده: زهرا توکلی  |  ۹ اسفند ۱۳۹۶

براساس نظرسنجی ارئه‌شده توسط دانشگاه مریلند، مردم ایران همچنان از سیاست خارجی کشورشان به‌خصوص برجام و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی حمایت می‌کنند و درعین‌حال اعتمادشان نسبت به آمریکا به حداقل ممکن رسیده است.

ايران و آينده مذاكرات صلح افغانستان

نویسنده: زهرا توکلی  |  ۲۵ بهمن ۱۳۹۴

برگزاري مذاكرات صلح، اقدام مثبتي جهت برقراري ثبات، امنيت، كاهش خشونت و ايجاد صلح پايدار در افغانستان و به تبع آن در منطقه و جهان است. بي ثباتي و ناامني موجود در افغانستان پس از گذشت 15 سال از سقوط دولت طالبان، لزوم حل مشكل طالبان با دولت از طريق سياسي – مذاكرات و حل اختلافات از طريق تفاهم- را فراهم كرده است. اما دو نكته حائز اهميت در اين خصوص، از يك سو اهمیت بهره مندی و دریافت حمايت ایران به عنوان یکی از همسايگان تأثيرگذار افغانستان در روند صلح و ثبات در اين كشور است. از سوي ديگر، لزوم پيوستن گروه‌هاي مختلف معارض داخلي به اين مذاكرات است.

ایران و پیمان استراتژیک آمریکا با افغانستان

نویسنده: زهرا توکلی  |  ۲۱ آذر ۱۳۹۰

با توجه به اینکه نیروهای خارجی حاضر در افغانستان در سال 2014 از این کشور خارج می شوند، انعقاد پیمان استراتژیک میان آمریکا و افغانستان منجر به تثبیت حضور نیروهای آمریکایی بعد از سال 2014 و به تبع آن تهدید منافع و امنیت ملی ایران خواهد شد.

بیوگرافی


تعداد صفحات: 1