هیراد مخیری (دبیر گروه)

هیراد مخیری (دبیر گروه)

هیراد مخیری، پژوهشگر مهمان و دبیر گروه بررسی ملاحظات استراتژیک روسیه در خاورمیانه در مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه می باشد. وی دانش آموخته مقطع دکتری در رشته روابط بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان می باشد. حوزه مطالعاتی نامبرده مسائل روسیه و قفقاز می باشد.

آثار علمی متعددی از ایشان منتشر شده که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

«شناسایی عوامل مؤثر بر همگرایی و واگرایی مرزنشینان آستارا نسبت به کشور آذربایجان»، فصلنامه علمی دانش انتظامی گیلان، سال هفتم، شماره 25، بهار 1397.

«اهمیت جایگاه حوزه‌ی تمدنی و فرهنگی در پیشبرد مسیر دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نسبت به کشورهای آسیای مرکزی»، اولین همایش ملی ایران و همسایگان، زمستان 1400.

«سیر تحول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نسبت به کشورهای منطقه قفقاز جنوبی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی (2017-1991)»، اولین همایش ملی ایران و همسایگان، زمستان 1400.

«جهان پسا کرونا؛ بازخوانش ناسیونالیسم و رویکرد دولت‌ها»، فصلنامه مطالعات منافع ملی، دوره 6، شماره 23، بهار 1400.

«بررسی نقش و اهمیت دیاسپورا در جهان امروز و چگونگی تأثیرگذاری آن در روابط بین‌الملل»، فصلنامه مطالعات منافع ملی، دوره 7، شماره 25، زمستان 1400.

«نگاهی بر مفهوم اصل احترام به حقوق بشر در نظام بین‌الملل»، ششمین همایش ملی مطالعات و تحقیقات نوین در حوزه علوم انسانی، تابستان 1397.

«بررسی کنوانسیون‌ها، معاهدات و سیاست‌های زیست‌محیطی دولت‌ها در سطح بین‌الملل جهت مقابله با بحران محیط‌زیست»، اولین کنفرانس بین‌المللی توسعه و ترویج علوم انسانی در جامعه، بهار 1396.

«محیط‌زیست و چگونگی تاثیرگزاری بر روند تصمیم سازی جهانی»، اولین کنفرانس بین‌المللی توسعه و ترویج علوم انسانی در جامعه، بهار 1396.

کتاب «محیط‌زیست در فرآيند تصميم سازي جهاني»، (لاهیجان: نشر کتاب‌های سبز شمال، 1395).

“Civil environmental liability of the government in the French and Iranian legal systems”, International Institute for Science, Technology and Education in Journal of Law, Policy and Globalization, (2021), Vol 112.

“Environment and the way of affecting the decision-making process of the world”, (Revista QUID, Medellín-Colombia, 2017).

.

hiradmokhayeri@gmail.com


تعداد 6

ترجمان استراتژیک

روسیه در قزاقستان قمار می‌کند

نویسنده: هیراد مخیری (دبیر گروه) | ۲ بهمن ۱۴۰۰

وقوع بحران اخیر قزاقستان، کرملین را بسیار غافلگیر نمود، بحرانی که به‌عنوان اعتراضی علیه افزایش شدید قیمت سوخت آغاز شد و در مدت یک هفته با سرعتی برق‌آسا در سراسر این کشور پهناور گسترش یافت و نهایتاً در پایتخت سابق، شهر آلماتی به خشونت گسترده کشیده شد. تنها چند روز قبل از سال نو، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در یک نشست غیررسمی در سن‌پترزبورگ میزبان رئیس‌جمهور کنونی قزاقستان، قاسم ژومارت توکایف و سلف و حامی بسیار بانفوذش، نورسلطان نظربایف و چند تن از رهبران پس از فروپاشی شوروی بود. باید توجه داشته باشیم که هیچ‌یک از اتفاقاتی که در آن زمان در حال رخ دادن بود، قابل پیش‌بینی نبود.

دالان زنگزور و امنیت ملی ایران

نویسنده: سید محسن (ميلاد) مصطفوی (مدیر گروه) عبدالعزیز مولودی هیراد مخیری (دبیر گروه) | ۵ دی ۱۴۰۰

تحلیل و برآوردی از سید محسن مصطفوی ( مدیر گروه مطالعات کشمش و همکاری در خاورمیانه امروز) ، هیراد مخیری ( دکتری روابط بین الملل و پژوهشگر مهمان مرکز ) و عبدالعزیز مولوی (عضو گروه مطالعات کشکمش و همکاری )

ترجمان استراتژیک

روسیه در خاورمیانه در سال 2021: آموزه‌هایی از سال 2020

نویسنده: هیراد مخیری (دبیر گروه) | ۱۷ مهر ۱۴۰۰

سیاست‌های مسکو در رابطه با خاورمیانه در سال 2020 را می‌توان تا حد زیادی قابل پیش‌بینی توصیف کرد. مسکو همچنان به ایجاد تعادل بین رقبا و دشمنان احتمالی خود ادامه داده است و درعین‌حال روابط کاری خود را با تمام طرفین حفظ می‌نماید

پرونده ویژه گروه کشمکش و همکاری در خاورمیانه

برخاسته از گور ، بازخیزی طالبان

نویسنده: نجمه ملکیان بروجنی سید محسن (ميلاد) مصطفوی (مدیر گروه) عبدالعزیز مولودی هیراد مخیری (دبیر گروه) | ۴ مرداد ۱۴۰۰

نام این پرونده در مورد طالبان، «برخاسته از گور» است ولی بیش از اینکه در مورد اضمحلال طالبان و بازگشت دوباره آن باشد، در مورد شکل حکومت طالبان است که شکل مطلوب حکمرانی آنها حکومت گورستانی است . شاید در این روزها به لحاظ شکل با طالبان جدیدی مواجه باشیم ولی به لحاظ محتوا طالبان همان طالبان با تفکر سلفی و وهابیت، انفجارهای انتحاری، سیاست زمین سوخته، دشمنی با اندیشه و تاریخ و هنر و سیاست‌های بدوی و غیر انسانی با اهالی افغانستان است.

پرونده ویژه اسفند گروه کشمکش و همکاری با موضوع کرونا و نقش دولتها در پیشگیری و واکسیناسیون

نویسنده: سید محسن (ميلاد) مصطفوی (مدیر گروه) عبدالعزیز مولودی هیراد مخیری (دبیر گروه) | ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

"وقتی از ناسیونالیسم در عصر مدرن صحبت به میان می‌آید،منظور یک اندیشه و عمل است که به دنبال ایجاد یا تقویت«احساس ملی» در بین مردم است ، ناسیونالیسم به گونه ای در تمام نقاط ایدئولوژی سیاسی از چپ تا راست میانه یافت می‌شود و این نشان از آن دارد که ناسیونایسم چیزی عام‌تر و مبهم‌تر از یک ایدئولوژی خاص است"

بحران در قفقاز و امنیت ملی ایران پرونده ای در باب مسأله قره باغ

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) نجمه ملکیان بروجنی سید محسن (ميلاد) مصطفوی (مدیر گروه) حسین زینلیان بروجنی هیراد مخیری (دبیر گروه) | ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

« بحران در قفقاز و امنیت ملی ایران »، عنوان پرونده ای است که به همت اعضای گروه مطالعاتی کشمکش و همکاری در خاورمیانه نگاشته شده و نمادی از هم فکری جمعی و پردازش متمرکز در خصوص یک مسأله است. آنچه این پرونده را درخشان نموده انتقال تجارب و یادگیری نحوه و ظرافت های پژوهش زیر نظر ناظر علمی گروه است

بیوگرافی