احد رضایان

احد رضایان

احد رضایان قیه باشی دانش آموخته دکتری و پسادکتری آینده پژوهی دانشگاه تهران و پژوهشگر مهمان سابق است. حوزه مطالعاتی دکتر رضایان آینده پژوهی و تصمیم گیری در شرایط عدم قطعیت است.

برخی آثار منتشر شده از دکتر رضایان به شرح زیر می باشد:

28 عنوان مقاله علمی پژوهشی، 4 عنوان تالیف، یک عنوان ترجمه و 10 عنوان پروژه تحقیقاتی به عنوان مجری

همچنین برگزاری 75 عنوان کارگاه آینده پژوهی و مدیریت علمی دوره MBA و DBA آینده نگاری استراتژیک دانشکده مدیریت دانشگاه تهران بخش دیگری از رزومه علمی اوست. وی در حال حاضر پژوهشگر مرکز تحقیقات سیاست های علمی کشور، مشاور علمی استاندار قم و مشاور منابع انسانی صندوق بازنشستگی بانک ها است.

a.rezayan@gmail.com


تعداد 4

تحلیل روند؛ ابزاری برای تقویت گروه روندهای فکری مرکز

نویسنده: احد رضایان | ۸ اسفند ۱۴۰۰

گروه روندهای فکری یکی از باسابقه‌ترین و موفقترین گروه‌های پژوهشی در مرکز است. این گروه با تمرکز بر مهمترین روندهای موجود در غرب آسیا یا همان خاورمیانه تلاش می‌کند تا با تحلیل روندها به فهمی قابل اتکا و پایدار از تحولات منطقه دست پیدا کند. روندها و بویژه کلان روندها، امن‌ترین تکیه‌گاه تحلیلگران برای درک تحولات و پیش‌بینی آینده هستند. با اینکه به نظر می‌رسد تحلیل روند در موضوعات «فکری» مرسوم نباشد و تحلیل روند اغلب برای مفاهیم و موضوعات قابل اندازه‌گیری به کار رفته است اما با توسعه معرفت‌شناسی انتقادی و پساپوزیتویستی، تمایل برای کمی‌کردن مفاهیم اجتماعی (غیرقابل اندازه‌گیری) با تکیه بر تخمین‌های ذهنی خبرگان افزایش یافته است. خبرگان ترجیح می‌دهند

آینده‌نگاری استراتژیک: عبور از غافلگیری با تفکر سناریویی

نویسنده: احد رضایان | ۷ اسفند ۱۴۰۰

آینده‌ نگاری استراتژیک یعنی داشتن دیدگاهی راجع به اینکه سازمان امروز چه کاری می‌تواند بکند تا بر آینده تأثیر مثبت بگذارد. آینده‌ نگاری روشنگر فقط سازمان را در نظر نمی‌گیرد، بلکه شامل بررسی اقداماتی می ‏شود که سازمان می‌تواند از آنها در کمک به خود و جامعه بهره برد. لازمه آن این است که افراد حاضر در سازمان دیدگاهی درباره کاری که سازمان باید برای بهبود موضع خود انجام دهد و از آسیب به خود و اطرافیان خود جلوگیری کند، داشته باشند.

10 مزیت آینده‌نگاری استراتژیک برای سازمان‌ها

نویسنده: احد رضایان | ۶ بهمن ۱۴۰۰

کاربست آینده پژوهی و آینده‌ نگاری در ایران به صورت عام و در سازمان‌ها و شرکت‌ها به صورت خاص با سرعت بسیار پایینی انجام می‌شود. این موضوع می‌تواند چند دلیل داشته باشد. شاید دلیل اصلی و ریشه‌ای موضوع، غلبه گفتمان‌ها، جهانبینی، استعاره‌ها و کهن الگوهایی باشد که فرهنگ این کشور را شکل می‌دهند.

کلان‌روندها و روندهای موثر در آیندهِ غرب آسیا

نویسنده: احد رضایان | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

به عنوان یک درس ابتدای در آینده پژوهی، با مطالعه کلان‌روندها و روندهای موجود در یک سیستم، می‌توان بخش مهمی از تهدیدها و فرصت‌های احتمالی را شناسایی کرد. بسیاری از تهدیدها و فرصت‌ها، حاصل برهمکنش میان روندها هستند در واقع برایند روندها منجر به خلق تهدیدها و فرصت‌های می‌شود.

بیوگرافی