كالبد شكافی یك انتخابات

نوع مطلب: مقاله

از پی انحلال «كنست» مجلس اسرائیل از سوی نتانیاهو، برای دومین بار انتخابات برای تشكیل مجلس جدید و انتخاب نخست‌وزیر و دولت جدید انجام گرفت. در بیست و دومین انتخابات پارلمانی در سرزمین‌های اشغالی هیچ حزب و نامزد آن رأی لازم برای كسب حداقل 61 كرسی از مجلس (كنست) برای تشكیل دولت حزبی خاص را به دست نیاوردند. در این انتخابات دو حزب اصلی و عمده، یكی حزب «لیكود» به رهبری (نتانیاهو) و دیگری، حزب «ائتلاف آبی سفید» به رهبری (بنی گانتز) با اختلاف سه رأی بالاترین آراء را كسب كردند، اما نتوانستند حداقل 61 كرسی را برای تشكیل دولت بدست آورند. این دو حزب از جناح راست افراطی صهیونیستی در اسرائیل‌اند.

 

آشكارترین نشانه از نتیجه نهایی این انتخابات، بن‌بست سیاسی، اجتماعی در اسرائیل است. اغلب تحلیلگران سیاسی در داخل و خارج، اسرائیل را در بحران سیاسی می‌بینند كه انتخابات اخیر سرپوش آن را برداشته است. آنها برای برون رفت از این بحران سیاسی سه پیش‌بینی ارائه داده‌اند.

 

اول، در حالی كه هیچ‌كدام از این دو نفر براساس آرایی كه به دست آورده‌اند، قادر به تشكیل دولت حداكثری نیستند، هر دو نیازمند تشكیل دولت ائتلافی‌اند كه همچنان دولتی شكننده خواهد بود. نتانیاهو در آستانه شمارش آراء گفته بود، دیگر دولت ائتلافی تشكیل نخواهد داد. او گمان می‌برد حد نصاب آراء (61 كرسی كنست) را به دست خواهد آورد و با پیروزی در این انتخابات دولت لیكود را تشكیل خواهد داد.

 

نتانیاهو گفته بود اگر شكست بخورد، كناره‌گیری خواهد كرد. اما او می‌داند در صورت كناره‌گیری همچون یك شهروند عادی دیگر از مصونیت سیاسی برخوردار نخواهد بود و به خاطر پرونده فساد و حكم قضایی باید راهی زندان شود. در ایام انتخابات، ترامپ آشكارا همه گونه حمایت از او را انجام داد. تا آنجا كه گفت «هر شهروند اسرائیلی كه به نتانیاهو رأی ندهد، خائن است!» این گفته رئیس‌جمهور آمریكا را احزاب مخالف نتانیاهو، دخالت آشكار در امور داخلی اسرائیل نامیدند و در عمل، موجب اعتراض شدید رأی‌دهندگان قرار گرفت.

 

نتانیاهو برای ایجاد موج سیاسی در سخنرانی خود برای پوشانیدن گفته ترامپ یكباره اظهار كرد كه در صورت انتخاب، بخش عمده كرانه باختری تا رود اردن را به سرزمین‌ اسرائیل متصل خواهد كرد و در تمامی این منطقه شهرك‌های جدید یهودی نشین خواهد ساخت! این گفته او نیز جنجالی در اسرائیل، بخصوص در بخش‌های اعراب ساكن ایجاد كرد.

 

اكنون بعد از معلوم شدن نتایج انتخابات، نتانیاهو جمله گذشته خود را كه گفته بود در صورت شكست كناره‌گیری خواهد كرد، پس گرفته و خواهان تشكیل دولت ائتلافی برای برون رفت از بن‌‌بست سیاسی شده است. در حالی‌كه رقبای او خواهان كناره‌گیری وی هستند. دیروز شبكه تلویزیون(13) اسرائیل خبرداد كه نتانیاهو درصدد است به شرط تبرئه شدن از اتهامات فساد از صحنه سیاسی اسرائیل كناره‌گیری كند. علاوه بر حزب «آبی سفید» به رهبری (بنی‌گانتز) كه با اختلاف سه رأی از نتانیاهو برتری پیدا كرده است. حزب «لیبرمن» «اسرائیل خانه ما» با كسب 9 كرسی نقش تعیین‌كننده‌ای در صورت تشكیل دولت ائتلافی آینده خواهد داشت. در حالی‌كه فهرست مشترك عربی نیز 12 كرسی را به دست آورده است. پیشنهادهای تشكیل دولت ائتلافی همچنان در دستور كار قرار دارد، اما رقبای نتانیاهو خواهان كناره‌گیری وی بعد از 13 سال نخست‌وزیری اسرائیل‌اند.

 

پیشنهاد دوم، انجام انتخابات برای بار سوم است كه هزینه آن موضوع نقد این پیشنهاد شده است و از سوی احزاب و مردم رد شده است. پیشنهاد دیگر، ائتلاف با احزاب عربی - اسرائیلی است كه 12كرسی را به دست آورده‌اند كه احزاب راست صهیونیستی با این پیشنهاد مخالفت شدید دارند.

 

پیشنهاد سوم، ائتلاف به شرط تقسیم زمان نخست‌وزیری به دو دوره كه بین «نتانیاهو» و «گانتز» نمایندگان حزب لیكود و حزب آبی سفید تقسیم شود. در حالی كه مردم اسرائیل به طور عمومی از نتانیاهو كه 13 سال نخست‌وزیر بوده است، خسته شده‌اند. شكاف در میان احزاب از طیف‌های گوناگون، لائیك و راست افراطی تا احزاب مذهبی افراطی و تاچپ بسیار گسترده و آشكار شده است. نتانیاهو كه حمایت مطلق و آشكار ترامپ را دارد به آسانی كنار نمی‌رود و هنوز پروژه نابودی كامل فلسطین و فلسطینیان را ناتمام می‌داند. از سوی دیگر جامعه هشت میلیونی اسرائیل كه بخش عمده آن را نسل جدید و جوانان تشكیل می‌دهند، از جنگ و از روال سیاستمداران افراطی جنگ‌طلب خسته است و ادامه سنت گذشته و تعریف پادگانی سنتی از اسرائیل و مدیریت «نظم آهنی» را دیگر بر نمی‌تابد. بخصوص كه احزاب افراطی مذهبی ـ صهیونیست قدرت‌نمایی تعیین‌كننده در اسرائیل دارند. اسرائیل چه به لحاظ سیاسی و یا اجتماعی از بیرون و به خاطر برنامه‌ریزی و قدرت رسانه‌ای، كشوری آرام و با كمترین مشكلات معرفی می‌شود. این انتخابات نشان داد كه تضاد سیاسی، اجتماعی ـ فرهنگی و البته فساد اقتصادی در داخل اسرائیل به حد بحران رسیده است.

 

 


نویسنده

ابوالقاسم قاسم‌زاده

ابوالقاسم قاسم‌زاده


1.دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
2.پیام هایی که حاوی تهمت یا بی احترامی به اشخاص باشد منتشر نخواهد شد
3.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد