لبنان در مرحله جدید

نوع مطلب: مقاله

 

نویسنده: ابوالقاسم قاسم زاده

 

با انتخاب «مصطفی ادیب» به نخست‌وزیری لبنان و موافقت مجلس لبنان و همه جناح‌های گوناگون قومی ـ سیاسی در این کشور، هیئت دولت جدید لبنان به زودی شکل خواهد گرفت و دولت ادیب وارد مرحله جدید برای اداره کشور می‌شود. شاید در یک کلمه اصلی‌ترین و فوری‌ترین اقدام دولت جدید لبنان با همکاری مجلس این کشور و همه سران اقوام و جناح‌های سیاسی در این جمله خلاصه و تکرار می‌‌‌شود، «مهار بحران و عبور از آن». در وهله اول، همگی از داخل و خارج کشور لبنان بر این باور اشتراک نظر دارند، که لبنان به شدت بحران زده است تا آنجا که رئیس جمهور این کشور «میشل عون» هنگام پذیرش نخست وزیری «ادیب» و معرفی او به مجلس گفت: «بحران چنان فراگیر شده که لبنان در آستانه «سقوط» قرار گرفته است. همه با هم و برای موفقیت دولت جدید همکاری می‌کنیم یا به سرعت شاهد سقوط کشور خود خواهیم شد». مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز که برای بار دوم و بلافاصله بعد از انتخاب نخست وزیر جدید به بیروت آمد نیز بر همین باور از واقعیت کنونی لبنان گفت: فرانسه همه تلاش‌های خود را به کار خواهد گرفت تا مانع سقوط لبنان شود.

 

نزدیک به یکسال است که طرح تحریم همه جانبه لبنان، به خصوص تحریم مالی و اقتصادی آن با تشکیل مثلث سعودی‌ها (بن سلمان) - رژیم صهیونیستی (نتانیاهو) و در رأس آن آمریکا (ترامپ) به اجرا درآمد. اصلی‌ترین هدف اجرایی این طرح با تحریم همه جانبه و شدید مالی در جهت ورشکستگی بانک‌های لبنانی قرار گرفت که منجر به بی‌ارزش شدن «لیر لبنانی» در مقایسه با ارزش «دلار» شد. در ظرف کمتر از چندماه و به سرعت موفق شدند تا فقرزدگی در لبنان را هم در وسعت جمعیتی و هم در عمق معادله و سنجش دلار با لیر لبنان اجرایی کنند. در همین راستا چنان آشفتگی سر برآورد که منجر به استعفای «سعد حریری» نخست وزیر و سقوط دولت او شد. پس از او با آمدن«دیاب» و تشکیل دولت اگر چه اندکی فضای عمومی در کشور آرام گرفت، اما انفنجار مهیب در بندر استراتژیکی بیروت و خسارت بزرگ مالی و انسانی آن، یکباره بیروت را به سوی «انفجار اجتماعی» هدایت کرد.

 

 اجرای طرح از مرحله محاصره و تحریم مالی به سرعت وارد فاز دوم، شورش اجتماعی در لبنان، آن هم با شعاری که یک‌باره سربرآورد «همه باید بروند و استعفاء بدهند.» ظاهر شد. که در آن با «ترس و لرز» شعارهایی علیه «حزب‌الله» لبنان، مقاومت و جمهوری اسلامی ایران نیز داده شد. تصور مثلث «بن سلمان، نتانیاهو و ترامپ» این بود که بار دیگر سراسر لبنان را در گیر «جنگ داخلی» کنند و مردم را در برابر جبهه مقاومت قرار دهند، آن هم با روش متمرکز و شدید خبری ـ رسانه‌ای از داخل لبنان تا منطقه و بخصوص از سوی شبکه‌های صهیونیستی (عربی ـ فارسی) در اروپا. بی،‌بی،‌سی بخصوص شبکه فارسی زبان آن در حالی که بیروت و انفجار بزرگ آن را در صدر اخبار قرار داد، گزارش‌های طراحی شده از خانم ایرانی خبرنگار خود از بیروت و گام به گام با اعتراض‌های مردمی به صورت ویژه پخش کرد. جهت‌گیری اصلی آن، نه تحریم‌های آمریکا علیه لبنان که ایران و حزب‌الله  بود تا هم به مردم ایران و هم به کشورهای منطقه این ذهنیت را بدهد که «ایران و مقاومت» اصلی‌ترین و مهمترین عامل بدبختی‌های مردم لبنان و فلاکت زدگی کشور آنان است.

 

رصد خبرگزاری ها و گزارش‌های خبری گام به گام در این جهت تا آنجا هدایت شد که «حزب‌الله» را عامل انفجار در بندر بیروت معرفی کردند. شدت این «افکارسازی» از سوی بی‌،بی‌،‌سی بخصوص بخش فارسی آن چنان شد که «سیدحسن نصرالله» با آرامشی مثال زدنی در یک سخنرانی کوتاه، به یک‌باره گستردگی و عمق این «توطئه» را افشا کرد و گفت: ما در بندر لبنان، نه انبارهای سلاح داشته و داریم و نه این بندر در اختیار ما بوده است. سید نصرالله با کنایه شیرین به آن مثلث شوم توطئه‌گر، بن سلمان، نتانیاهو و ترامپ، گفت: حزب‌الله به مراتب دقیق‌تر از بندر حیفا در اسرائیل اطلاعات دارد ‌تا بندر بیروت. این سخنان سید نصرالله در لبنان، به یک‌باره طرح اسرائیل ـ آمریکا را چنان افشا کرد که حتی اقوام لبنانی مخالف حزب‌الله، به تحسین او پرداختند.

به باور نگارنده این مرحله نقطه عطف تاریخی است، ترامپ هم دریافت که طراحی‌های «نتانیاهو» در به آشوب کشیدن سراسر لبنان جواب نمی‌دهد. ماکرون نیز با ترامپ بیش از یک ساعت گفتگوی حضوری انجام داد. بعد از این گفتگو، کاخ الیزه اعلام کرد، ماکرون به لبنان می‌رود تا به این قائله پایان دهد.

سال‌هاست در بحران‌های گوناگون در لبنان پدیده‌ای به صورت سنتی به کار گرفته می‌شود که می‌توان از آن با نام «مبصر» یا مدیری که همه به او تمکین خواهند کرد، تجربه شده است. اما این‌بار آشفتگی چنان شد که حتی رئیس‌جمهور (عون) نیز قادر نبود که «مبصر» هدایت آشفتگی شود. اما همه «مبصر» بودن، ماکرون را پذیرفتند و از آن استقبال کردند، حتی سیدحسن فرمانده مقاومت و رهبر حزب‌الله نیز در سخنان خود از خواست رئیس‌جمهور فرانسه برای ایجاد آرامش و حل و فصل مشکلات و بحران استقبال کرد.

 

اکنون و برای بار دوم، رئیس‌جمهور فرانسه به لبنان آمد و با ورود ماکرون به بیروت هم زمان همه نخست‌وزیری «ادیب» و تشکیل دولت جدید را پذیرا شدند. ترامپ هم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری با مشکلات متعدد به‌خصوص شورش‌های داخلی در آمریکا قرار دارد. اگرچه «نتانیاهو» و «گشنر» داماد صهیونیست ترامپ بلافاصله دریافتند که ادامه اجرای طرح در لبنان جواب نمی‌دهد. لذا «کارونال» آشکارسازی روابط رسمی اسرائیل ـ ابوظبی را علم کردند و چنان در بوق تبلیغاتی دمیدند که اخبار لبنان را نیز تحت‌الشعاع خود قرار داد.

 

فرانسه (ماکرون) در محاسبه خود اگرچه خود را «پدرخوانده» تاریخی لبنان می‌داند و اکنون نقش «مبصر» را در لبنان دارد، اما فراتر از لبنان نظر به شرایط بحران‌زده و آشفته منطقه آبی و بسیار حساس مدیترانه دارد که اکنون محل رقابت آمریکا، چین و روسیه شده است. موفقیت مأموریت او در لبنان که مرحله جدید را در آن کلید زده است تا ضمن بازنگری قانون اساسی کهنه شده و قرارداد طائف در این کشور به تجدیدنظر تا رسیدن به قانون اساسی در مرحله جدید از حیات کشور لبنان برسد. قدرت حضور تعیین‌کننده فرانسه در دریای مدیترانه و به‌خصوص در بندر بزرگ، مهم و اصلی در این دریا، در بیروت و طرابلس، تا سراسر دریای مدیترانه را دارد تا به کنترل خود درآورد. آنچنان که درگذشته بوده است، به‌خصوص که ماکرون را همه به عنوان «مبصر» برای لبنان در مرحله جدید پذیرفته‌اند.

 

رئیس‌جمهوری فرانسه در دیدار دوم خود از لبنان بعد از گذشت یک ماه، در سخنانی ضمن تجلیل و تقدیر از جایگاه و نقش مثبت حزب‌الله گفت: «حزب‌الله بخشی از مردم لبنان است و منتخب مردم این کشور، مسئولیت‌هایی نیز بر گردن دارد که باید برای صلح و ثبات در لبنان انجام دهد.» همین دیروز، روزنامه مشهور و مهم فرانسوی «فیگارو» با نگاه به دیدار دوم رئیس‌جمهور فرانسه از بیروت نوشت: «فرانسه مخالفتی با قدرت و سلاح حزب‌الله لبنان ندارد.» جالب توجه اینکه تا امروز، دولت سعودی در اظهارنظر درباره انتخاب نخست‌وزیر جدید «مصطفی ادیب» به نخست‌وزیری لبنان به‌طور رسمی، خودداری و سکوت کرده است. اگرچه برخی از روزنامه‌های عربی نوشته‌اند، سعودی‌ها چندان از این انتخاب خرسند نیستند. دولت قطر و کویت از انتخاب نخست‌وزیر و دولت جدید در لبنان استقبال کرده اند. امیر کویت اعلام کرده است؛کشورش بازسازی فوری سیلوی بزرگ گندم در بندر بیروت را که ویران شده است، به عهده می‌گیرد و تمام هزینه‌های آن را می‌پردازد. ماکرون در بیروت اعلام کرد، به زودی کنفرانس بین‌المللی بر ایجاد صندوق کمک بین‌المللی پول جهت عبور لبنان از بحران را تشکیل می‌دهد.

 

اگرچه بسیاری از تحلیلگران سیاسی با امیدواری به بهبود شرایط در لبنان می‌نگرند که فعلاً «مبصر» پیدا کرده است و آن هم کشوری که پدرخوانده سنتی لبنان، فرانسه است. اما تا گشنر صهیونیست داماد ترامپ، دست در دست «نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و وارث امروز جنایتکار تاریخی «شارون» فرمانده حمله و اشغال لبنان بر سر کاراند، مجموعه تحولات در منطقه و به‌خصوص در لبنان همچنان در هاله‌ای از تهدیدهای جنگی و استمرار تحریم‌ها می‌چرخد. لبنان وارد مرحله جدیدی شده است اما همچنان باید رویدادهای آن را رصد کرد.

 

منبع: محک

 


نویسنده

ابوالقاسم قاسم‌زاده

ابوالقاسم قاسم‌زاده


1.دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
2.پیام هایی که حاوی تهمت یا بی احترامی به اشخاص باشد منتشر نخواهد شد
3.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد