با هدف همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی

تفاهم نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی با مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه امضا شد

نوع مطلب: خبر

 

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تفاهم نامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی و مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه امروز یک مردادماه با حضور اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سید حسین موسوی رییس مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه امضا شد.

 

براساس این تفاهم نامه که با موضوع بهره‌گیری متقابل از منابع اطلاعاتی، ظرفیت ها و فرصت‌های پژوهشی، مطالعاتی و تخصصی طرفین به امضا رسید، مقرر شد همکاری‌های مشترک بین سازمان و این مرکز بیش از گذشته صورت گیرد. برهمین اساس استفاده از توانایی های علمی، پژوهشی طرفین به منظور برگزاری و اجرای دوره های تحقیقاتی، اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک با توجه به امکانات موجود، برگزاری نمایشگاه ها، همایش ها، نشست ها، کارگاه ها و دوره های آموزشی، مبادله و اهدای نسخه فیزیکی کتب به منظور غنی سازی منابع و کتابخانه دیجیتال با یکدیگر، تألیف کتب، انتشار نشریات و طرح های تحقیقاتی مورد توافق، همکاری در زمینه منبع شناسی، تبادل و ایجاد بانک های اطلاعاتی و همکاری در اجرای پروژه های تحقیقاتی در حوزه های تخصصی بخشی از تعهدات فی‌مابین بود.

 

همچنین مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه متعهد شد اسناد و مدارک راکد مکتوب، دیداری، شنیداری و الکترونیکی «مرکز» را به معاونت اسناد ملی براساس قانون اسناد ملی ایران انتقال دهد. همچنین این مرکز متعهد شد همزمان با انتقال اصل اسناد، در صورت وجود نسخه پشتیبان از اسناد و مدارک انتقالی، نسخه ای از آن را در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار دهد.

 

در بخش دیگر ازاین تفاهم نامه مقرر شد مرکز در جهت دانش افزایی کارشناسان سازمان به صورت آموزش ضمن خدمت فعالیت کند، واسپاری یک نسخه دیجیتال از طرح های تحقیقاتی انجام شده توسط مرکز پژوهشهای علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و معرفی اعضای هیأت علمی این مرکز جهت ارائه مشاوره های علمی به سازمان از دیگر بخش های امضای این تفاهم نامه است.

 

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز متعهد به ارتقای برنامه نرم افزاری تخصصی کتابداری مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه شد. همچنین هماهنگی در برگزاری تورهای بازدید از سازمان برای مسئولان و پژوهشگران این مرکز، هماهنگی در برگزاری نشست های علمی ویژه در اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی و همکاری در تهیه فهرست کتابخانه ها و آرشیوهای مهم جهان از دیگر تعهدات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه است که در این تفاهم نامه به امضا رسید.