آرشیو

تعداد 894

رهبران جدید و تغییر رویکرد سیاست خارجی در امارات متحده عربی

نویسنده: محمد ناصحی  |   ۶ بهمن ۱۴۰۰

منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، میدان منازعه بازیگران مختلفی است که برای کسب برتری یا اثرگذاری بر ساخت نظم منطقه ای با یکدیگر رقابت می کنند. رقابت جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی و ترکیه با توجه به ظرفیت های داخلی، منطقه ای و بین المللی بازیگران یاد شده قابل قبول است اما آنچه در سال های اخیر محل توجه است؛ ورود امارات متحده عربی به رقابت با قدرت های اصلی منطقه است.

10 مزیت آینده‌نگاری استراتژیک برای سازمان‌ها

نویسنده: احد رضایان  |   ۶ بهمن ۱۴۰۰

کاربست آینده پژوهی و آینده‌ نگاری در ایران به صورت عام و در سازمان‌ها و شرکت‌ها به صورت خاص با سرعت بسیار پایینی انجام می‌شود. این موضوع می‌تواند چند دلیل داشته باشد. شاید دلیل اصلی و ریشه‌ای موضوع، غلبه گفتمان‌ها، جهانبینی، استعاره‌ها و کهن الگوهایی باشد که فرهنگ این کشور را شکل می‌دهند.

سراجام دوگانه ریچارد نفیو و رابرت مالی

نویسنده: حمید رضا اکبرپور  |   ۵ بهمن ۱۴۰۰

از ابتدای انتخاب رابرت مالی و سپس ریچارد نفیو، برخی بر تفاوت دیدگاه‌های این دو تاکید کرده بودند و به همکاری میان این دو به دیده شک و تردید می‌نگریستند. به نحوی که این انتخاب‌های بایدن را به سیاست چماق و هویچ در قبال ایران تشبیه می‌کردند.

کارویژه ارتش اسرائیل در مسیر مقابله با بحران کرونا

نویسنده: سید حامد حسینی  |   ۳ بهمن ۱۴۰۰

تقریباً دو سال پس از شیوع ویروس COVID-19 و با تغییر مکرر شکل خود و گرفتن قربانیان بسیار حتی در جایی که فرضاً این ویروس شکست خورده بود، همچنان جهان را فریب می‌دهد. درحالی‌که سازمان‌های غیرنظامی داخلی در نهایت برای رهبری پاسخ به همه‌گیری مناسب هستند، اما ظرفیت سیستم بهداشت عمومی - حتی در توسعه‌ یافته‌ ترین کشورها – در حد مقابله کامل با این بحران گسترش نیافته است. با توجه به نیاز فوری به پرسنل و منابع اضافی، کشورهای سراسر جهان درجاتی از دخالت نظامی را از راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی تا تحویل تجهیزات حفاظتی یا اعمال قرنطینه در واکنش به بحران پاندمی بسیج کرده‌اند.

نوسان‌های روابط بین‌المللی و منطقه‌ای

نویسنده: ابوالقاسم قاسم‌زاده  |   ۲ بهمن ۱۴۰۰

بایدن در سالروز ریاست جمهوریش در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره بحران «اوکراین» و احتمال حمله نظامی روسیه به آن، گفت: «احتمال یک حمله محدود و ضعیف را می‌دهم. اگر روسیه به اوکراین حمله کند، عواقب آن برای مسکو وخیم خواهد بود و اگر روسیه تسلیحات اتمی مستقر کند، ما نیروهای خود را در اوکراین، لهستان و رومانی تقویت خواهیم کرد. پوتین هنوز تحریم‌هایی را که در صورت حمله به اوکراین گفته‌ام، شاید ندیده است. در صورت حمله به اوکراین بانک‌های روسیه دیگر نمی‌توانند با دلار معامله کنند… »

ترجمان استراتژیک

روسیه در قزاقستان قمار می‌کند

نویسنده: هیراد مخیری (دبیر گروه)  |   ۲ بهمن ۱۴۰۰

وقوع بحران اخیر قزاقستان، کرملین را بسیار غافلگیر نمود، بحرانی که به‌عنوان اعتراضی علیه افزایش شدید قیمت سوخت آغاز شد و در مدت یک هفته با سرعتی برق‌آسا در سراسر این کشور پهناور گسترش یافت و نهایتاً در پایتخت سابق، شهر آلماتی به خشونت گسترده کشیده شد. تنها چند روز قبل از سال نو، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در یک نشست غیررسمی در سن‌پترزبورگ میزبان رئیس‌جمهور کنونی قزاقستان، قاسم ژومارت توکایف و سلف و حامی بسیار بانفوذش، نورسلطان نظربایف و چند تن از رهبران پس از فروپاشی شوروی بود. باید توجه داشته باشیم که هیچ‌یک از اتفاقاتی که در آن زمان در حال رخ دادن بود، قابل پیش‌بینی نبود.

چرا اسرائیل نباید بازدارندگی متعارف ایران را تضعیف کند؟

نویسنده: مسعود رضائی  |   ۲۶ دی ۱۴۰۰

با روی کار آمدن نفتالی بنت به عنوان نخست‌وزیر، این انتظار وجود داشت که وی مسیر متفاوتی را در مقایسه با سیاست‌های نتانیاهو در پیش بگیرد. اگر این انتظار را در هر موضوعی محتمل و امکان‌پذیر فرض کنیم، ایران یک استثنا است. چرا که در نگاه مقام‌های سیاسی و نظامیِ اسرائیل، ایران یک تهدید راهبردی و موجودیتیِ پایدار است. همانگونه که در فرهنگ راهبردی جمهوری اسلامی، اسرائیل یک دشمن همیشگی است. به‌همین جهت با ازسرگیریِ مجدد گفتگوهای هسته‌ای ایران در وین، اسرائیل بر کارزار قریب الوقوع بودنِ حملۀ نظامی به ایران شدت بخشیده است. ایران هم ظرف سالهای گذشته تلاش کرده است به نوعی موازنه وحشتِ موشکی را در راستای مقابله با اسرائیل و بر محور بازدارندگیِ معتبر تعریف کند.

دکتر قدیر نصری در گفت وگو با شفقنا

داعش در سال ۲۰۲۲: موج مُرده یا ببر خفته؟!

نویسنده: قدیر نصری  |   ۲۵ دی ۱۴۰۰

ببینید در قاموس فکری داعش و گروه های مشابه آن یک عبارتی است تحت عنوان «نکایه»! نکایه یعنی فرسوده سازی دولت مستقر با حملات گاه و بیگاه و مکرر. به زعم عبدالله بن محمد در کتاب «المذکره الاستراتیجیه» یا یادداشت های استراتژیک، یک گروه جهادی فعال باید به هوش و فعال باشد و دولت یا گروه هدف را حتی یک ثانیه هم به حال خود رها نکند یعنی با حملات مکرر و غافلگیر کننده به اماکنی مانند پمپ بنزین ها، تجمعات نظامی، مناسک مذهبی، مدارس و یگان های دولتی، رعب را در دل عدو یا دشمن زنده نگه دارد. این حملات گاه و بیگاه ، در راستای همین مفهوم نکایه هست که خوب مقدمه های است برای مراحل بعدی تاسیس دولت اسلامی.

چالش‌های امنیت آب در عراق

نویسنده: سید حامد حسینی  |   ۲۰ دی ۱۴۰۰

عراق که در متون تاریخی به‌عنوان سرزمین بین دو رودخانه (بین‌النهرین) نیز شناخته می‌شود، از زمان طلوع دوره‌های تمدنی از دسترسی به آب فراوان برخوردار بوده است. با این حال، بیشتر منابع آب عراق یا از کشورهای همسایه سرچشمه می‌گیرد یا از آن عبور می‌کند. سیاست‌های آبی نزد کشورهای همسایه باعث کاهش عرضه آب عراق شده و منجر به تحت تاثیر قرار دادن بخش کشاورزی از یک سو و افزایش آلودگی آب از سوی دیگر در بیشتر مناطق این کشور شده است.

ضرورت ها و ظرافت های حضور ایران و روسیه در اتحاد 3+3

نویسنده: معصومه محمدی  |   ۱۹ دی ۱۴۰۰

در اوان سال 2022 ، به نظر می رسد اختلافات و موضوعات متعددی در جوار ایران هستند که نیازمند تبادل نظر و ارتباط پیوسته بین قدرت های منطقه ای هستند. آینده قره باغ ، افغانستان ، عراق و سوریه از جمله این موارد هستند.اکنون موضوع یا مسأله این است که محرکه و دشواره های این همسویی برای حل و فصل اختلالفات فزاینده کدامند؟ آیا اتحاد موسوم به 3+3 می تواند مسأله قره باغ را حل و فصل کند؟