اخبار

تعداد 104

معرفي كتاب « امنيت منطقه‌اي در شرايط آشوب ، دولت قوی یا منطقه قوی »

نویسنده: ابراهیم متقی افسانه رشاد (دبیر گروه مطالعات راهبردی)  |   ۱۶ تیر ۱۳۹۹

کتاب «امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب: دولت قوی یا منطقه قوی» نوشته زهره پوستین‌چی و ابراهیم متقی، به امنیت در خاورمیانه، گروهک تروریستی داعش و امنیت داخلی ایران می‌پردازد. این کتاب توسط انتشارات دانشگاه عالی دفاع ملی تهران منتشر شده است.

بازدید اعضای هیأت رئیسه‌ی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از پژوهشکده‌ی مطالعات استراتژیک خاورمیانه

۱۶ تیر ۱۳۹۹

دکتر قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به همراه دکتر ملایی‌توانی و دکتر قنبرلو معاونان پژوهشگاه و دکتر علوی پور، رئیس حوزه‌ی ریاست ضمن بازدید از بخش‌های مختلف پژوهشکده‌ی مطالعات استراتژیک خاورمیانه، با مسئولین این پژوهشکده دیدار و گفت‌وگو کردند.

انتشار کتاب دکتر مختار نوری پژوهشگر ارشد مهمان

سه تقریر رقیب درباره مدرنیته: خروج، اعتراض، وفاداری

نویسنده: مختار نوری  |   ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

مدرنیته در مقام یک نظم جدید چنان در زندگی بشری تحول‌آفرین بوده است که به هیچ وجه نمی‌توان از این نظم مدرن و سمت‌وسوهای مختلفی که خلق کرده غفلت ورزید. دامنۀ وسیع سنت انتقادی نسبت به مدرنیته و وجود طیف‌های فکری مختلف موید این موضوع است که احتجاجات در باب مدرنیته، هم برای زندگی بشری و هم برای حوزۀ اندیشه سیاسی، خطیر و حیاتی است. لذا بررسی و شناخت منازعاتی از این دست که بر سر معنا، ماهیت و صورت‌بندی سیاسی و اخلاقی مدرنیته پدید آمده است، بخشی از منطق اصلی اثر حاضر است. از این حیث، این کتاب، می‌خواهد این داستان فکری را بیان کند که چگونه مواجهۀ متفکران معاصر غربی با مدرنیته، از رویکرد سه‌وجهی «خروج»، «اعتراض» و «وفاداری» حکایت می‌کند. اندیشه‌های فوکو، لیوتار، اشتراوس، مک‌اینتایر، هابرماس و راولز، این رویکرد سه‌وجهی را نمایندگی می‌کنند. شش متفکر منتخب در این اثر طیفی از مواضع فلسفی، سیاسی و اخلاقی را مطرح و نمایندگی کرده‌اند و به ما نشان خواهند داد که چگونه مدرنیته به‌مثابه یک «متن» مورد تفاسیر مختلف و متفاوتی قرار گرفته است.

« انتشار مجله انگلیسی پژوهشکده »

۲۲ دی ۱۳۹۸

شماره جدید مجله انگلیسی علمی - پژوهشی دیسکورس (Discourse) با محوریت موضوعات « ایران و مسائل غرب آسیا » ( در ابعاد سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی) در آستانه انتشار می باشد. بدینوسیله از پژوهشگران این حوزه دعوت می‌شود تا مقالات خود را با نگاه نظری - کاربردی و با توجه به تحولات جاری منطقه جهت انتشار به دفتر این فصلنامه ارسال نمایند تا بعد از بررسی‌ها و ارزیابی‌های لازم به انتشار برسد.

«همایش ملی وضعیت رشته روابط بین الملل»

۲۱ دی ۱۳۹۸

به همت گروه روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی و به مناسبت یکصدمین سال تاسیس رشته روابط بین الملل «همایش ملی وضعیت رشته روابط بین الملل» برگزار می شود. مرکز مطالعات استراتژیک ​​خاورمیانه نیز یکی از مشارکت کنندگان در این همایش می باشد. اطلاعات مربوط به همایش در زیر قابل مشاهده ا​ست​​​​