اخبار

تعداد 99

« انتشار مجله انگلیسی پژوهشکده »

۲۲ دی ۱۳۹۸

شماره جدید مجله انگلیسی علمی - پژوهشی دیسکورس (Discourse) با محوریت موضوعات « ایران و مسائل غرب آسیا » ( در ابعاد سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی) در آستانه انتشار می باشد. بدینوسیله از پژوهشگران این حوزه دعوت می‌شود تا مقالات خود را با نگاه نظری - کاربردی و با توجه به تحولات جاری منطقه جهت انتشار به دفتر این فصلنامه ارسال نمایند تا بعد از بررسی‌ها و ارزیابی‌های لازم به انتشار برسد.

«همایش ملی وضعیت رشته روابط بین الملل»

۲۱ دی ۱۳۹۸

به همت گروه روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی و به مناسبت یکصدمین سال تاسیس رشته روابط بین الملل «همایش ملی وضعیت رشته روابط بین الملل» برگزار می شود. مرکز مطالعات استراتژیک ​​خاورمیانه نیز یکی از مشارکت کنندگان در این همایش می باشد. اطلاعات مربوط به همایش در زیر قابل مشاهده ا​ست​​​​

انتشار کتاب پ‍ژوهشگر مهمان پژوهشکده مطالعات استراتژیك خاورمیانه

نویسنده: سيدعلی نجات  |   ۱۰ آذر ۱۳۹۸

کتاب «بوکو حرام؛ از دعوت مسالمت‌آمیز تا جهاد مسلحانه» به قلم سیدعلی نجات پ‍ژوهشگر مهمان پژوهشکده مطالعات استراتژيك خاورميانه، توسط مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران منتشر شد.

انتشار كتاب جديد دكتر كيهان برزگر در حوزه سياست منطقه‌اي ايران

نویسنده: کیهان برزگر  |   ۲۹ مرداد ۱۳۹۸

این کتاب سری دوم از مجموعه مقالات کوتاه نويسنده در حوزه سیاست خارجی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است که در طول 5 سال گذشته در قالب سرمقاله‌ها و یادداشت‌های کاربردی در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شده اند. کتاب اول از این سری مقالات با عنوان "جمهوری اسلامی ایران، مسائل خاورمیانه و مذاکرات هسته‌ای" که در زمستان 1393 توسط انتشارات مركز مطالعات استراتژيك خاورميانه منتشر شد، ابعاد گسترده‌‌ تری از سیاست خارجی و روابط بین‌المللی ایران را در فاصله سال‌های 1388 تا 1393 مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. کتاب حاضر با يك رویکرد کاربردی بر مسائل تامین امنیت و منافع ملی، به عنوان مهمترین اولویت "دولت" ایرانی می‌پردازد و ریشه‌های تداوم سیاست منطقه‌ای ایران را در "بستر زمان" و چگونگی تکرار ریتم‌های تاریخی مورد بررسی قرار می‌دهد. بحث اصلی کتاب این است که مهمترین استراتژی سیاست منطقه‌ای ایران در طی دهه‌های اخیر دفع تهدیدات امنیتی و ایجاد ثبات در یک محیط امن منطقه‌ای برای تضمین بقاء "دولت" ایرانی و اتصال منطقه‌ای برای رشد اقتصادی کشور بوده است.