سخن نخست

تعداد 8

رژیم اسرائیل و غرب آسیا

نویسنده: سید حسین موسوی (رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه)  |   ۲۵ مهر ۱۴۰۲

دولت بایدن در تلاش است تا پیش از برگزاری انتخابات در آمریکا و تا ماه مارس ۲۰۲۴ روابط رژیم اسراییل را با عربیتان سعودی عادی سازی کند...

آینده محور عراق - سوریه و جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه

نویسنده: سید حسین موسوی (رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه)  |   ۲۵ مهر ۱۴۰۲

محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق، در هفته آخر تیرماه 1402 به منظور دیدار با رئیس جمهور سوریه بشار اسد به این کشور سفر کرد. شایان ذکر است از 12 سال پیش یعنی از سال 2011 تاکنون هیچ سفر رسمی در این سطح به سوریه انجام نشده بود.

بازی راهبردی کریدورها

نویسنده: سید حسین موسوی (رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه)  |   ۱۰ مهر ۱۴۰۲

در حاشیه اجلاس سران گروه بیست در دهلی نو از یک کلان پروژه بین ­المللی رونمایی شد، طرح یک گذرگاه اقتصادی که هند را در مقام یک تولید کننده کالا و وارد کننده انرژی به خاورمیانه و سپس به اروپا متصل می­ کند، پروژه­ ای که بنادر دریایی هند را از طریق شبه جزیره عربستان و احتمالا اردن و اسرائیل به بنادر اروپایی در یونان، ایتالیا، فرانسه و هلند پیوند خواهد داد. بر اساس نقشه ­ای که نخست وزیر اسرائیل ذوق زده آن را به نمایش گذاشت، احتمالا بندر حیفا در اسرائیل نیز سر پل اتصال خاورمیانه به اروپا خواهد شد.

افزایش تنش در شرق فرات

نویسنده: سید حسین موسوی (رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه)  |   ۲۲ شهریور ۱۴۰۲

طی دو ماه گذشته میلادی گزارش­ هایی از جا به جایی سنگین کاروان لجستیک آمریکا توسط رسانه­ های محلی عراق انتشار یافت که با سکوت محافل رسانه ­ای بین ­المللی از یکسو و البته پوشش خبری گسترده رسانه ­های مقاومت و منطقه­ ای از سوی دیگر روبرو شد.

کشورهای غرب آسیا و نگرانی های توسعه طلبانه آمریکا

نویسنده: سید حسین موسوی (رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه)  |   ۱۱ شهریور ۱۴۰۲

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در غرب آسیا که در بیانیه پانزدهم مرداد 1402 صادر شد، اعلام کرد در چارچوب یک عملیات از پیش اعلام شده پس از عبور از کانال سوئز وارد دریای سرخ شده است.

موانع و امکانات روابط روسیه و شورای همکاری خلیج فارس

نویسنده: سید حسین موسوی (رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه)  |   ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

ششمین نشست وزیران شورای همکاری خلیج فارس و روسیه در دهم ژوئن 2023 در مسکو برگزار شد. هدف از این نشست تقویت و توسعه روابط بین روسیه و کشورهای شورای همکاری عنوان شد و طرفین اعلام کردند که بر همکاری در موضوعات منطقه­ ای و بین ­المللی متمرکز بوده ­اند.

مصر، ایران و آینده جغرافیای اقتصادی خاورمیانه

نویسنده: سید حسین موسوی (رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه)  |   ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

در دوم ژوئن 2023 " امیلی میلیکن" تحلیلگر ارشد مطالعات امنیتی اتحادیه اروپا و "جورجیو کافایرو" مدیر عامل تحلیل کشورهای خلیج فارس Gulf State Analysis که در امور ریسک ژئو پلیتیکی تحلیل ارائه می­کنند، مقاله ­ای را منتشر کردند تحت عنوان "مصر و ایران: به سوی نزدیکی" که در آن تاکید کردند تنش زدایی بین دو کشور پرجمعیت خاورمیانه از یک الگوی منطقه ­ای و دیپلماسی جدید پیروی می ­کند.

آینده رقابت چین و آمریکا در غرب آسیا

نویسنده: سید حسین موسوی (رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه)  |   ۲۸ تیر ۱۴۰۲

دولت بایدن سرانجام نسبت به تحرکات اخیر چین در خاورمیانه ابتدا با اعزام طلایه داران فناوری نظیر ایلان ماسک و بیل گیتس و سپس با ارسال وزیر خارجه خود به چین واکنش نشان داد.