آرشیو

تعداد 693

ترجمان استراتژیک

هوش مصنوعی و دیپلماسی دیجیتال

نویسنده: آنا یوسفیان  |   ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

همه گیری ویروس کرونا (COVID-19) انگیزه ای نیرومند به توسعه و پیشرفت علم، فرآیند های کلی دیجیتالی شدن و معرفی تعداد فزاینده ای از خدمات الکترونیکی داده است.

ژاپن و خاورمیانه

نویسنده: شهاب دلیلی (مدیر گروه)  |   ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

ساتورو ناکامورا، استاد روابط بین الملل در دانشگاه کوپه (ژاپن) و دستیار ویژه سفارت ژاپن در ریاض با همکاری استیون رایت، دانشیار روابط بین الملل در دانشگاه حمد بن خلیفه (قطر) در کتاب «ژاپن در خاورمیانه» به وارسی سیاست خارجی توکیو پرداخته اند.

چشم انداز همکاری اقتصادی عربستان و اسرائیل

نویسنده: مهدی فقیه  |   ۲۲ شهریور ۱۴۰۲

شبکه «آی۲۴ نیوز»اسرائیل روز جمعه ۱۷ شهریور، با انتشار گزارشی از حضور نخستین هیات تجاری اسرائیل در شهر دمام عربستان سعودی خبر داد. این خبر در حالی منتشر می‌ شود که تلاش‌ های دیپلماتیک با میانجی گری ایالات متحده آمریکا برای برقراری رابطه میان تل آویو و ریاض در ماه‌های اخیر دوچندان دنبال می‌شود.

چین و خاورمیانه و شمال آفریقا

نویسنده: شهاب دلیلی (مدیر گروه)  |   ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

«متن های پایه و تازه» آثار جدید و مهمی هستند که به قلم دانشوران سرشناس جهان نوشته و از سوی ناشران معتبر بین المللی منتشر می شوند. از آن جا «مرور ادبیات جهانی در باب خاورمیانه شناسی» بخش مهمی از پژوهش های اساسی را تشکیل می دهد ، گروه مطالعات پیشرفته متون اساسی، بر آن است که این متن ها را به صورت هفتگی معرفی و خلاصه ای از ادعاها و یافته های نویسندگان مطرح دنیا در باب خاورمیانه را منتشر کند.

ترجمان استراتژیک

هوش مصنوعی ، دموکراسی و نظم جهانی

نویسنده: آنا یوسفیان  |   ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

برای دهه ها، دیپلمات ها و سیاستگذاران بین المللی فناوری را به عنوان یک موضوع زیرمجموعه ای در نظر گرفته اند که بهتر است به وزارتخانه های انرژی، دارایی یا دفاع سپرده شود. اما ورود ناگهانی ابزارهای نوین و تحول برانگیز هوش مصنوعی نیاز مبرمی به رویکردی جامع تر و جهانی تر برای حاکمیت فناوری ایجاد کرده است. مورخان آینده ممکن است نیمه دوم مارس 2023 را به عنوان لحظه ای که عصر هوش مصنوعی به طور مشخصی آغاز شد نام گذاری کنند.

تقی ارانی ، ملی گرای ماتریالیست

نویسنده: عارف مسعودی (مدیر گروه)  |   ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

در حوالی سال هایی که طالبوف تبریزی در رساله ی گرانمایه ی خود یعنی «مسائل الحیات»، در قلمرو عالم خیال خلاق و ‌در مصاحبت با فرزند موهوم خود « احمد» سرنمونی نفسی را بشارت می داد که به مثل امیل روسو «اهل چون و چرا» گفتن بود و می‌توانست از «خاک وطن چینی بسازد ، سنگش را بلور کند، ریگ صحرا را شیشه کند...و هر چه طبیعت در ناف او گذاشته و پنهان نموده را در آورد»، از قضا در همان تبریز طفلی زاده شد که بشارت از حلول فرزند خیالی طالبوف را می داد. این احمد هبوط یافته نامش تقی ارانی بود. او تمثال همان نفس مشروطه خواهی بود که در پی کمال مدنی، سرور ملی و رشد وطنی و تاریخی بود. نفسی که سعادت خویش را با سعادت ایران و کمال خویش را با ترقی وطن پیوند می داد.

ترکیه پس از انتخابات 2023

۱۱ شهریور ۱۴۰۲

دپارتمان مطالعات ترکیه انجمن ایرانی مطالعات غرب آسیا با همکاری و گروه ترکیه شناسی پژوهشکده مطالعات پیشرفته خاورمیانه و انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند

افول غرب در خاورمیانه

نویسنده: شهاب دلیلی (مدیر گروه)  |   ۴ شهریور ۱۴۰۲

چارلز تپو پس از انتشار کتاب «جهان عرب تکه تکه شده؛ از بهار عربی تا عقب نشینی آمریکایی» (2020) کتاب «افول غرب در خاورمیانه» (2022) را منتشر کرد تا نشان دهد اروپا و آمریکا در قبال خاورمیانه سیاست خارجی یکسانی ندارند.