آرشیو

تعداد 285

حکمرانی سیاسی، توسعه و رفاه اجتماعی در ایران و خاورمیانه

۲۶ بهمن ۱۳۹۸

نشست گروه مطالعاتی روندهای فکری پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با همکاری انتشارات شیرازه با عنوان «حکمرانی سیاسی، توسعه و رفاه اجتماعی در ایران و خاورمیانه» پیرامون نقد و بررسی کتاب «انقلاب اجتماعی: سیاست و دولت رفاه در ایران» روز یکشنبه 13 بهمن ۱۳۹۸در پژوهشكده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با حضور دکتر مراد ثقفی، دکتر قدرت احمدیان، دکتر مختار نوری و آقای محمد صیادی و همچنین با حضور اساتید، دانشجویان و علاقمندان این حوزه برگزار شد.

مسئله سنت و نوسازی به روایت حسن حنفی

۹ بهمن ۱۳۹۸

نشست گروه مطالعاتی روندهای فکری پژوهشکده مطالعات خاورمیانه با همکاری انتشارات نگاه معاصردر زمینه نقد و بررسی کتاب «سنت و نوسازی» روز یکشنبه 29 دی ماه ۱۳۹۸در پژوهشكده مطالعات خاورمیانه با حضور دکتر حسام¬الدین خاکپور، دکتر سعید عدالت¬نژاد، دکتر محمد عثمانی و اساتید، دانشجویان و علاقمندان این حوزه برگزار شد. در ابتدای این نشست دکتر حبیب عشایری عضو گروه روندهای فکری به عنوان مدیر علمی جلسه، ضمن خیرمقدم به حضار به اهمیت کتاب حسن حنفی پرداخت و جدال سنت و مدرنیته را از مسائل کلیدی کشورهای منطقه خاورمیانه مانند ایران عنوان کرد که باید مورد توجه، تحقیق و بررسی انتقادی قرار گیرد. در ادامه به نکات کلیدی مطرح شده توسط سخنرانان اشاره خواهد شد.

انقلاب شیل های نفتی نقطه قوت ترامپ در مبارزات انتخاباتی

نویسنده: مریم پاشنگ  |   ۲۹ دی ۱۳۹۸

این روزها رقابت های انتخاباتی در آمریکا آغاز شده و کاندیدا ها از هر دو حزب به برنامه های خود برای توسعه بیشتر این کشور می پردازند. طبق معمول سخنان دونالد ترامپ واکنش های زیادی را بر می انگیزد، اما آنچه که بسیاری از کارشناسان به آن اذعان دارند موفقیت سیاست های اقتصادی ترامپ به ویژه در بخش انرژی است. آمریکا در دوره ترامپ رویای استقلال نسبی انرژی را به واقعیت تبدیل کرد و این کشور به صادرکننده خالص نفت تبدیل شد. واقعیت این است که صنعت نفت ماهیت بین المللی دارد و برای توسعه آن نیز جدای از استفاده بهینه از توان داخلی شامل ظرفیت های مدیریتی، مالی، نیروی انسانی و ... به همکاری های موثر بین المللی و روابط گسترده تجاری با مصرف کنندگان و دیگر تولید کنندگان نیاز است. توسعه شیل های نفتی آمریکا نمونه موفقی از بسیج توانمندی های داخلی و استفاده بهینه از ظرفیت های روابط بین الملل و دیپلماسی انرژی است.

 بازار جهانی نفت بعد از شهادت سردار سلیمانی

نویسنده: مریم پاشنگ  |   ۱۸ دی ۱۳۹۸

 در آخرین روزهای سال 2019 ، تحلیلگران و ناظران مهمترین عوامل سیاسی  موثر در بازارهای نفت و نوسان قیمتها را بررسی کرده و آن را شامل افزایش تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، انتخابات امریکا، جنگ تجاری بین امریکا و چین، کند شدن رشد اقتصادی جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه، گذار از انرژی های فسیلی در نتیجه افزایش دغدغه های زیست محیطی و در نهایت بحران بدهی ها در بخش شیل های نفتی امریکا معرفی کردند. هرچند همه تا حدودی احتمال افزایش تنش در منطقه خلیج فارس را مطرح کردند اما هیچ کس ضریبی برای حماقت در نظر نگرفت. هیچ کس تصور نمی کرد که ترامپ دست به ترور یکی از بزرگترین سرداران نظامی ایران، سپهبد قاسم سلیمانی بزند. این اقدام در اولین روزهای سال نو میلادی طوفانی در جهان بر پا کرد. طوفانی که نقطه پایان آن معلوم نیست و امنیت بازارهای انرژی و اقتصاد جهان را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

نقد و بررسی کتاب «هویت: سیاست هویت کنونی و مبارزه برای به رسمیت شناخته شدن»

۳۰ آذر ۱۳۹۸

نقد و بررسی کتاب «هویت: سیاست هویت کنونی و مبارزه برای به رسمیت شناخته شدن» به همت گروه مطالعاتی روندهای فکری مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه و با همکاری انتشارات روزنه روز یکشنبه 12 آبان ماه ۱۳۹۸در سالن اجتماعات پژوهشكده مطالعات استراتژیک خاورمیانه و با حضور دکتر رحمن قهرمانپور، دکتر علی اشرف نظری، دکتر مختار نوری، آقای سجاد آتشبار و با حضور اساتید، دانشجویان و علاقمندان این حوزه برگزار شد.در ابتدای این نشست دکتر نوری مدیر گروه روندهای فکری، ضمن خیرمقدم به حضار به اهمیت کتاب هویت فوکویاما پرداخت و مهمترین ویژگی کتاب مذکور را خصلت پراگماتیک آن، پرداختن به مباحث نظری، عینی و مصداقی در سیاست بین‌الملل مانند بهار عربی، تحولات خاورمیانه و... عنوان کرد. در ادامه به نکات کلیدی مطرح شده توسط سخنرانان اشاره خواهد شد.

گروه مطالعاتی روندهای فکری در خاورمیانه

نقد و بررسی کتاب «به سوی دانشگاه فضیلتمند»

۱۷ مهر ۱۳۹۸

در آستانه سال تحصیلی جدید نشست نقد و بررسی کتاب «به سوی دانشگاه فضیلتمند» به همت گروه مطالعاتی روندهای فکری در خاورمیانه و با همکاری انتشارات جهاد دانشگاهی روز یکشنبه ۱۴ مهرماه در سالن اجتماعات پژوهشكده مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شد.

گزارش نشست گروه ترکیه شناسی

انتخابات شهرداری ها در ترکیه؛ انتخاب اقتدارگرایی یا دموکراسی

نویسنده: علی همه خانی (دبیر گروه)  |   ۲۳ خرداد ۱۳۹۸

نشست شنبه 28 اردیبهشت ماه 1398 گروه ترکیه¬شناسی پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با عنوان "انتخابات شهرداری¬ها در ترکیه؛ انتخاب اقتدارگرایی یا دموکراسی" با حضور دکتر رضا دهقانی عضو گروه ترکیه شناسی و استاد دانشگاه و با مدیریت دکتر رحمت حاجی¬مینه پژوهشگر مهمان و عضو گروه ترکیه شناسی برگزار شد. در این نشست بعضی از اعضای گروه ترکیه¬شناسی و برخی پژوهشگران مهمان پژوهشکده و همچنین از اساتید دانشگاه و دانشجویان حضور داشتند.

کارآمدی سیاست "صفر کردن" صدور نفت ایران

نویسنده: بهروز نامداری  |   ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

وزارت امور خارجه آمریکا در روز دوشنبه 2 اردیبهشت ماه بطور رسمی اعلام نمود که این کشور دیگر معافیت های صادر شده برای نفت ایران را که 6 ماه قبل جهت جلوگیری از تلاطم در بازار نفت به 8 کشور اعطا کرده بود تمدید نخواهد کرد و از این پس هر کشور، شرکت و نهادی که از ایران نفت وارد کند مورد تحریم واشنگتن قرار خواهد گرفت. پرسشی که اکنون پیش می آید این است که آیا با این تصمیم صادرات نفت ایران به صفر خواهد رسید و اینکه اقدام جدید آمریکا چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت؟

تاثیر سیاست تحریم نفتی ترامپ بر مشتریان نفت ایران

نویسنده: مریم پاشنگ  |   ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

 روز 2 ارديبهشت 1398 مايك پومپئو وزير امور خارجه امريكا اعلام كرد از دوم ماه مي 2019 " رژيم واردات صفر"  بر عليه ايران اجرايي مي شود و هشدار داد كه نقض اين تحريم ها توسط واردكنندگان نفت ايران اعمال تحريم هاي يكجانبه از سوي امريكا را به همراه خواهد داشت. اين تصميم تعجب تعداد زيادي از ناظران بازار را در پي داشت، به ويژه با توجه به اين مهم كه آخرين گزارش اداره اطلاعات انرژِي امريكا  نسبت به عدم تمديد معافيت نفتي ايران و تاثير آن بر قيمت هاي جهاني نفت هشدار داده بود.

دكتر برزگر در فصلنامه علمي-پژوهشي مطالعات راهبردي (اسفند 1397انتشار مقاله)

راهبرد سياست خارجي ايران در توازن قواي منطقه ای

نویسنده: کیهان برزگر  |   ۱ فروردین ۱۳۹۸

استراتژی سیاست خارجی ایران برای تقویت جایگاه خود در توازن قوای منطقه ای چیست و چگونه در روند زمان دچار تکامل و سازگاری با محیط منطقه ای مي شود؟ از نگاه نخبگان سیاسی-امنیتی ایران یک رابطه مستقیم بین تقویت قدرت ملی ایران و حفظ جایگاه این کشور در توازن قوای منطقه ای وجود دارد. این مسئله هم به لحاظ بهره برداری از امتیاز ژئوپلتیک ایران در قالب ادغام اقتصادی ایران با منطقه و هم به لحاظ دفع تهدیدات متقارن (آمریکا و اسرائیل و اخیرا سعودی) و نامتقارن (داعش و القاعده) امنیت ملی است.