ترجمان استراتژیک خاورمیانه

بازدارندگی متعادل: روابط ایران و اسرائیل در خاورمیانه آشفته

نوع مطلب: ترجمه

 

 

نویسنده: نورا ماهر [1]

مترجم: عارف بیژن[2]

 

 

چکیده

هدف - این مقاله با هدف بررسی پویایی­ های منطقه ­ای که موجب تحکیم بیشتر امنیت ملی اسرائیل در خاورمیانه در بعد از بهار عربی می­ شود، بر چالش هسته­ای بین ایران و اسرائیل و گسترش فعالیت­ های ایران در منطقه تاکید می­ کند.

طرح / روش شناسی / رویکرد - برای اثبات استدلال اصلی، این مطالعه از یک چارچوب مفهومی استفاده می­ کند که بازدارندگی را به عنوان رویکرد اصلی مورد استفاده دولتها برای تثبیت نفوذ آنها در منطقه خاورمیانه در نظر می­گیرد.

یافته ­ها - پیشرفت هسته­ای ایران و نفوذ در منطقه، امنیت اسرائیل را تقویت کرده و به یک روابط نزدیک بی سابقه به رهبری تلاش­های ایالات متحده با رژیم­های خلیج فارس دامن زده است.

اصالت / ارزش - مقاله توجه ویژه­ای به صلاحیت هسته­ای ایران و اسرائیل دارد، و اسرائیل گزینه­های سیاسی را در رابطه با فعالیت­های ایران در منطقه آشفته خاورمیانه ترجیح می­دهد. در ادامه این مقاله، بینشی از پویایی­های منطقه­ای که موجب تحکیم امنیت ملی اسرائیل در منطقه می­شود، ضمن حفظ وضعیت آسیب پذیری و عقب ماندگی اعراب، ارائه می­دهد.

 

[1] نورا ماهر (Nora Maher) استادیار علوم سیاسی در دانشگاه بریتانیایی مصر(BAEPS) است. تحقیقات وی در حوزه روابط بین­ الملل و با تمرکز ویژه بر مطالعات استراتژیک است. او متخصص مناقشه اعراب و اسرائیل می­ باشد.

[2] عارف بیژن(Aref Bijan) کاندیدای دکتری مطالعات منطقه­ ای و علوم سیاسی، دپارتمان علوم سیاسی، دانشگاه دولتی سن پترزبورگ روسیه و پژوهشگر مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه در ایران

Email: st082323@student.spbu.ru

 

 

متن کامل مقاله قابل دانلود می باشد


نویسنده

عارف بیژن

عارف بیژن دانشجوی دکتری علوم سیاسی و مطالعات منطقه­ ای دانشگاه دولتی سن پترزبورگ- روسیه است. هم اکنون عضو گروه مناسبات اوراسیا – خاورمیانه می باشد. حوزه مطالعاتی وی سیاست خارجی ایران و روسیه در خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز، روابط روسیه-اسرائیل است.


1.دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
2.پیام هایی که حاوی تهمت یا بی احترامی به اشخاص باشد منتشر نخواهد شد
3.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد