خاورمیانه شناسی پیشرفته

نوع مطلب: گزارش

 

بسمه تعالی

 

خدا را شاکرم که بار دیگر فرصتی دست داد تا در این مرکز شاهد حضور استادان برجسته و پژوهشگران فرهیخته، فارغ التحصیلان و دانشجویان نخبه و توانمند رشته های علوم انسانی، بویژه در شاخه های روابط بین الملل و علوم سیاسی باشیم.

فرصت را مغتنم می دانم و برای حضار محترم موفقیت و سلامت و نیز خدمت علمی به این مرز و بوم را از خداوند مسألت می نمایم.

مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه این افتخار را دارد که در بیش از سه دهه فعالیت در کشور و نیز در صحنه خاورمیانه مبدأ اثر بوده و با حمایت و تربیت نیروی انسانی فرهیخته نسل هایی از دانشمندان و پژوهشگران را به جامعه معرفی کرده است.

همچنین تولیدات مرکز، به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز خاورمیانه شناسی کشور بی وقفه علیرغم تحولات مختلف و تغییرات در صحنه سیاسی کشور فارغ از وابستگی ها انتشار یافته و انباشتی از دانش خاورمیانه شناسی را نه فقط در ایران بلکه در جهان اسلام و کشورهای عربی فراهم کرده است.

در دوره جدید فعالیت مرکز که با همت استاد ارجمند جناب آقای دکتر قدیر نصری که انسانی متعهد، سخت کوش، علاقه مند و دانشمند است، فضای مرکز پویایی و نشاط جدیدی را کسب کرده و فرصت مناسبی را برای ظهور استعدادهای جدید ایجاد کرده است. حضور دانشجویان و پژوهشگران میهمان می تواند افزون بر آن که زمینه هایی را در آموزش و پژوهش ایجاد کند و همچنان نیز می تواند فرصت هایی را برای خدمت به نظام و انقلاب اسلامی و رهبری معظم جمهوری اسلامی برای پژوهشگران ایجاد کند.

پژوهشگران محترمی که در این مقطع از تاریخ کشور به خانواده ما می پیوندند، مسئولیت مضاعفی دارند، زیرا علاوه بر آن که در حال تکمیل سرمایه های علمی و دانشگاهی خود هستند، می بایست که نسبت به سرنوشت کشور نیز بی تفاوت نباشند و دانش و توانایی خود را در قالب تحلیل، ارائه راهبرد پیشنهاد و برگه های سیاست برای پیشرفت و توسعه کشور به خدمت گیرند.

به نظر می رسد در شرایطی که نخبگان اجرایی کشور در بحران و چرخه ناکارآمدی گرفتار آمده اند، ظرفیت های علمی و راهبردی نخبگان فکری و علمی می تواند خلاء ها را جبران کند.

این مرکز با توجه به پشتوانه تاریخی و اعتبار خود در ایجاد ارتباط میان نخبگان اجرایی و نخبگان علمی آمادگی دارد که حداکثر تلاش خود را مبذول دارد.

امیدوارم که در دوره جدید همکاری پژوهشگران میهمان با مرکز، شاهد شکوفایی و رشد استعدادها و کاربرد قابلیت های نیروهای جوان و با نشاط این حوزه باشیم.

اینجانب بار دیگر ضمن سپاسگزاری از حضور استادان و دانشجویان گرانقدر بر خود فرض می دانم که از زحمات همکارانی که در سال گذشته با برگزاری نشست های مجازی، دوره های آموزشی و پژوهشی، تولید علمی، انتشار فصلنامه و رونق بخشی به سامانه و پایگاه اطلاع رسانی مرکز جهشی را در ارتقاء مرکز ایجاد کردند صمیمانه تشکر کنم.

توفیق همه همکاران ارجمند و میهمانان گرامی را از خداوند متعال آرزو دارم.

 

سید حسین موسوی

رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه


نویسنده

سید حسین موسوی

سید حسین موسوی رئیس مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. حوزه مطالعاتی دکتر موسوی مسائل خاورمیانه می باشد.