چالش­های فراروی توسعه در کشورهای کم­ توسعه

نوع مطلب: مقاله

 

نویسنده: علی خالندی،پژوهشگر مهمان و عضو گروه روندهای فکری پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه

 

چرا ما توسعه پیدا نمی­ کنیم؟ چرا نقشه­ های راه منتهی به توسعه­ مان ناپیموده می­ مانند؟ چرا آزموده­ های محتوم به ناکامی را مکرراً می­ آزماییم و هربار نیز از درجه­ ی صفر توسعه می­آغازیم؟ آیا این تقدیر ماست و ناکامی را در ناصیه ­مان نوشته ­اند؟ آیا ما ذاتی لایتغیر داریم که با توسعه جور درنمی­ آید؟ تقصیر چنین وضعیتی متوجه کیست؟ آیا توسعه ­نیافتگی نفع گروه و قشر خاصی را در پی دارد که چنین پاییده است؟ و در نهایت اینکه تاوان توسعه­ نیافتگی را چه کسی می ­پردازد؟

 

بر این پرسش­هایی که پیشانی ­نوشت متن ما هستند، می ­توان بی­ شمار پرسش دیگری را افزود که بی­ پاسخ ماندنشان زندگی مایی را که در این «وضعیت» به سر برده ­ایم مختل کرده است. پرسش­ هایی از این دست و در مقام پاسخگویی بدان ها برآمدن، مقومات حوزه ­ی موسوم به «مطالعات توسعه» هستند؛ حوزه­ای که عمر چندانی ندارد و با مقیاس مطالعاتی، می­توان آن را نونهال دانست! پس از جنگ جهانی دوم و از پی قدافرازی دو بلوک جهانی شرق و غرب در برابر یکدیگر، اوضاع جهان به کلی دگرگون گشت. شوروی و آمریکا به ­ترتیب سردمدار این دو بلوک بودند و هر یک از اینان نیز دیگر کشورهای جهان را یارکشی می­ کردند؛ متحدان بالاجبار دیروز، در قامت دشمنان کنونی، جهان را دو قطبی کرده بودند و بر ارزش­های یکدیگر می ­تاختند. ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا پس از جنگ جهانی دوم، در نطق مشهور خود موسوم به «چهار اصل» چنین می­گوید:

بیش از نیمی از مردم جهان در فلاکت روزگار می­گذرانند. خوراک آنها نامکفی است. اینان در معرض بیماری­ اند. حیات اقتصادی­ شان ابتدایی و دچار رکود است. فقر، آنها را زمین­ گیر کرده است و این فقر، مخاطره ­ای است هم برای خودشان و هم برای دیگر نقاط مرفه­ تر جهان. انسان برای نخستین ­بار در طول تاریخ، دانش و مهارتی دارد که می ­تواند به ­واسطه­ ی آنها بر رنج این مردمان فایق آید. ایالات متحده سردمدار توسعه­ ی صنعتی و تکنیک ­های علمی است...

 

جهت ارجاع علمی:

علی خالندی، « چالش­های فراروی توسعه در کشورهای کم­ توسعه»، انتشار در سایت: 99/12/12

 

متن کامل مقاله را می توانید از فایل پیوست دانلود نمایید.

 

 

 

 

 

 


نویسنده

علی خالندی

علی خالندی پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانش آموخته مقطع دکتری در رشته اندیشه سیاسی دانشگاه تربیت مدرس می باشد. حوزه مطالعاتی ایشان روندهای فکری خاورمیانه است.


1.دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
2.پیام هایی که حاوی تهمت یا بی احترامی به اشخاص باشد منتشر نخواهد شد
3.پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد