گزارش گروه امنیت انرژی

نوع مطلب: گزارش

 

روز سه ­شنبه 14اسفندماه 1397 دومین نشست از سلسله نشست ­های آموزشی گروه امنیت انرژی پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با حضور دکتر مریم پاشنگ مدیر گروه  و برخی پژوهشگران مهمان برگزار شد. 

 

دکتر پاشنگ در ابتدامقدمه ای در زمینه تأثیرگذاری شرایط بازارهای نفت بر امنیت انرژی کشورهای صادرکننده و مصرف کننده در سطح جهان مطرح نمود و در تکمیل توضیحات خود به این نکته اشاره کرد که روند صعودی قیمت­های نفت به دنبال بالا بودن میزان تقاضا در مقایسه با عرضه، افزایش دهنده­ی قدرت چانه ­زنی تولیدکنندگان است، گرچه چنین شرایطی پایدار نبوده و بر رشد اقتصادی تأثیر منفی بر جای می­گذارد. با کند شدن رشد اقتصاد و تغییر توازن بین عرضه و تقاضا به نفع عرضه، قیمت­ ها روند نزولی خواهند گرفت و در چنین وضعیتی بازار، قدرت چانه­ زنی و مانور مصرف کنند­گان را افزایش خواهد داد. در حال حاضر به­ ویژه پس از انقلاب، شیل­ های نفتی در امریکا، معادلات بازارهای نفت را نسبت به گذشته پیچیده ­تر کرده­ اند، و شرایط به­ گونه­ ای شده است که قیمت­ ها نسبت به شوک­ های عرضه، نظیر کاهش تولید ونزوئلا واکنش معنا داری نشان نمی­ دهد، حتی شاهد کاسته شدن از حساسیت بازار نسبت به اخبار نفتی و نشانه­ هایی هستیم که از سوی بازیگران اصلی و تأثیرگذار نفت ارائه می­شوند.

 

همچنین باید گفت: برخلاف بازارهای منطقه­ ای گاز، بازارهای نفت جهانی هستند، با این وجود مصرف کنندگان برای کاهش هزینه­ های حمل و نقل خواهان خریداری نفت خام مورد نیاز خود از صادرکنندگانی با فواصل جغرافیایی کوتاه­ تر و امن­ تر هستند، چرا که در روابط تجارت نفت و در شرایط عادی، قیمت و به­ صرفه بودن از لحاظ اقتصادی مهم­ترین عامل تعیین کننده محسوب می­شود. 

 

   در پایان دکتر پاشنگ بحث خود را با پرداختن به موارد تأثیرگذار در بازاریابی و فروش نفت خام خاتمه داد. وی کیفیت نفت خام، فاصله بازار مصرف و تولید، شرایط بازار نفت­کش ­ها، کیفیت تأسیسات پالایشگاهی و هم­چنین انعطاف­ پذیری تأسیسات نسبت به پالایش انواع بیش ­تری از نفت خام­ ها از بعد کیفی، اولویت ­بندی در سبد تقاضای فراورده­های نفتی در بازار مصرف و ... را از جمله مهم­ترین موارد تأثیرگذار در بازاریابی و فروش نفت خام برشمرد و مورد بررسی قرار داد.

 

نویسنده: گلاره رستگارنیا، (دبیر گروه امنیت انرژی)

 

 


نویسنده

گلاره رستگارنیا (دبیر گروه)

گلاره رستگارنیا پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانشجوی دکتری رشته روابط بین الملل در دانشگاه آزاد واحد کرج می باشد. حوزه مطالعاتی خانم رستگار نیا مسائل خاورمیانه و قدرت های بزرگ می باشد.