محمد علی  مهتدی (ناظر علمی)

محمد علی مهتدی (ناظر علمی)

محمد علی مهتدی پژوهشگر ارشد , و ناظر علمی گروه جامعه و سیاست در لبنان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. حوزه مطالعاتی آقای مهتدی مطالعات خاورمیانه و مسائل جهان عرب می باشد.

نامبرده مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد بین المللی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "فرداي بدون قذافي"، (مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، مهر 1390)؛ "آمریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است"( ، مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، شهریور 1389)؛ " خاورمیانه اسلامی و غرب" (مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، شهریور 1389)

 


تعداد 14

سازش یا مقاومت؟

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۱۵ مهر ۱۳۹۱

در رابطه با حماس مهم این است که در انتخابات پیش رو، مشخص کند که می خواهد چه سیاستی را در پیش بگیرد و خط مشی آینده آن چیست ؟ به همین دلیل مهم نیست که چه کسی دبیرکل حماس می شود.

فردای بدون قذافی

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۳۰ مهر ۱۳۹۰

با توجه به آنكه حكومت قذافي سرنگون و شخص او نيز كشته شده است منطقا نمي توان توجيه ديگري براي ادامه حضور ناتو در اين كشور سراغ گرفت.

امریکا با اخوان المسلمین به تفاهم رسیده است

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۲ خرداد ۱۳۹۰

شرایط کنونی منطقه و وضعی که اسرائیل دارد و محبوبیتی که اوباما به ویژه پس از مرگ بن لادن کسب کرده این امکان را به اوباما می‌دهد که بر نتانیاهو فشار بیاورد و او را وادار کند که به دور تازه‌ای از مذاکرات با فلسطینی‌ها بر اساس تشکیل دو کشور مستقل فلسطینی تن دهد.

خاورمیانه اسلامی و غرب

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۶ اسفند ۱۳۸۹

آنچه اینک در منطقه خاورمیانه رخ می دهد در واقع یک زلزله است که معادلات منطقه ای وحتی برخی معادلات بین المللی را تحت تأثیر قرار می دهد

پيروزي مردم مصر به مفهوم تهديد امنيت اسرائيل است

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۲۴ بهمن ۱۳۸۹

يكي از عوامل نارضايتي مردم مصر درباره سياست‌هاي مبارك در حمايت از اسرائيل و اقدام عليه منافع ملت فلسطين بوده است. بنابراين دولتي كه پس از اين در مصر روي كار آيد اين سياست‌ها را تغيير خواهد داد.

در هزارتوى تحولات فلسطين

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۱۳ آبان ۱۳۸۹

آغاز مسئله فلسطین را باید در ظهور و قدرت گیری صهیونیسم در سال 1897 میلادی و در کنفرانس صهیونیستی بال در کشور سوئیس در نظر گرفت. در این کنفرانس تصمیم گرفته شد تا کشوری یهودی تاسیس شود.

11 سپتامبر و موج جديدی از اسلام ستيزی

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۲۳ شهریور ۱۳۸۹

برگزاري مراسم سالگرد حمله تروريستي به برج هاي دو قلو در منهتن نيويورك اين بار از وي‍ژگي خاصي برخوردار شد و آن به راه انداختن موج تازه اي در زمينه اسلام ستيزي بود كه غول هاي رسانه اي امريكا در آن مهمترين نقش را ايفا كردند.

مذاكرات صلح چه سرنوشتي خواهد داشت؟

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۱۴ شهریور ۱۳۸۹

سرانجام پس از مدتها رفت و آمد و كشمكش و رايزني هاي علني و غيرعلني، مذاكرات موسوم به «مذاكرات مستقيم» بين محمود عباس و بنيامين نتانياهو در واشنگتن كليد خورد. سؤال مهم و اصلي اين است كه چه سرنوشتي در انتظار اين مذاكرات خواهد بود؟

لبنان در مسير تدوين استراتژي دفاعی

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۳۰ مرداد ۱۳۸۹

لبنان در فضاي جديد منطقه اي به تدوين استراتژي دفاعي خود نزديك مي شود و جايگاه منطقه اي خود در محور مقاومت را تثبيت مي كند.

مذاكرات براي صلح يا زمينه سازي براي جنگ

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی) | ۳۰ مرداد ۱۳۸۹

سرانجام تشكيلات خودگردان فلسطين موافقت خود را با ورود در مذاكرات مستقيم با اسرائيل اعلام كرد، اين در حاليست كه به رغم همه وعده ها و حمايت ها و تأكيدها هيچكس حتي مذاكره كنندگان فلسطينی اميدي ندارند كه اين مذاكرات به حل بحران فلسطين و تشكيل دولت مستقل فلسطين منجر شود.

بیوگرافی