جامعه و سیاست خارجی در افپاک (افغانستان و پاکستان)

تعداد 16

گزارش نشست تخصصی گروه مطالعاتی افغانستان- پاکستان (افپاک)

نویسنده: ویدا یاقوتی  |   ۲۷ دی ۱۴۰۰

در تاریخ بیست و دوم دی ماه سال ۱۴۰۰ نشست تخصصی گروه مطالعاتی سیاست و جامعه افپاک تحت عنوان «بایسته های افغانستان شناسی پیشرفته: آسیب شناسی تحقیقات مربوط به افغانستان در ایران» با حضور دکتر نوذر شفیعی (استاد دانشگاه و مدیر گروه مطالعات جامعه و سیاست افغانستان)، آقای دکتر محمدتقی جهانبخش (کارشناس ارشد مناسبات ایران- افغانستان) و آقای دکتر قدیر نصری (ریاست پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه) برگزار شد. در این نشست آقای دکتر نوذر شفیعی به آسیب شناسی چهارگانه ای در زمینه چرایی عدم توجه به مسئله افغانستان اشاره کردند: ۱- اروپا محوری و آمریکا محوری به عنوان پارادایم غالب بر ذهن پژوهشگران ایرانی وجود دارد. ۲- وجود نگاه رئالیستی به تحولات افغانستان و پاکستان به این معنا که همچنان پارادایم قدرت محور و امنیت محور در

نقش های جدید و امنیت منطقه ای: رویکرد هند در افغانستان

نویسنده: ویدا یاقوتی  |   ۱۱ دی ۱۴۰۰

از زمانی که طالبان در اوت ۲۰۲۱ قدرت را به دست گرفتند چهار ماه می­گذرد، افغانستان در آستانه یک قحطی گسترده است. در مواجهه با سقوط اقتصادی، تخمین زده می شود که ۸/۲۲ میلیون نفر« بیش از نیمی از جمعیت کشور» در زمستان امسال با ناامنی غذایی بالقوه که زندگی آنها را تهدید می کند روبرو خواهند شد. در حالی که افغانستان در اثر پیامدهای جنگ برای چندین دهه از سوء تغذیه رنج می برد، بحران گرسنگی این کشور در ماه های اخیر شدت یافته است. بر اساس تجزیه و تحلیل برنامة جهانی غذا و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، انتظار می رود در زمستان امسال، ۷/۸ میلیون نفر به قحطی نزدیک شوند

اقدامات روسیه در افغانستان وکاهش نفوذ ایالات متحده آمریکا

نویسنده: ویدا یاقوتی  |   ۸ آبان ۱۴۰۰

پس از خروج ایالات متحده آمریکا از افغانستان، روسیه برای پر کردن این خلاء به عنوان محرک اصلی در افغانستان زمان را از دست نداده است. اگرچه مسکو بنابر اصول سیاست خارجی خود علاقه چندانی به دخالت مستقیم در امور کشورها ندارد، اما آشکارا رهبری و سازماندهی بازیگران منطقه ای را به منظور هماهنگی سیاست ها در قبال حکومت جدید افغانستان به عهده گرفته است.

رقابت چین و آمریکا در افغانستان

نویسنده: ویدا یاقوتی  |   ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

پس از ۲۰ سال مداخله گسترده ایالات متحده و دیگر متحدان ناتو در افغانستان که تبعات آن شامل ده ها هزار کشته، میلیاردها دلار هزینه شده و در پایان خروج بسیار دشوار بود، اکنون زمان آن است که بپرسیم آیا شاهد نقش آفرینی چین به عنوان ابرقدرتی نوظهور در صحنه سیاسی افغانستان هستیم؟

طالبان و دشواری های تشکیل امارت اسلامی افغانستان: منازعه بر سر قدرت و آغاز دوران ترور و وحشت

نویسنده: ویدا یاقوتی  |   ۶ شهریور ۱۴۰۰

قبل از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، شاهد دو سال تلاش ناموفق برای به ثمر نشستن مذاکرات دیپلماتیک با طالبان برای دستیابی به توافقی بر سر نحوة تقسیم قدرت در کابل بودیم.

ژئوپلیتیک رقابت: آینده همکاری آمریکا و پاکستان

نویسنده: ویدا یاقوتی  |   ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

روابط ایالات متحده و پاکستان از سال ۱۹۴۷ میلادی دستخوش تحولات و دگرگونی های بسیاری بوده است، و همواره پیچیدگی های بسیاری را در روابط این دو کشور شاهد بوده ایم. روابطی که دهه ها بر مدار (دوستی و دشمنی) تعریف شده و در طول مدت حضور ایالات متحده در افغانستان از سوی طرفین بارها مورد آزمون قرار گرفته است.

تحولات سیاسی در افغانستان: نقش آفرینی کنشگران منطقه ای و چشم اندازهای آینده

نویسنده: ویدا یاقوتی  |   ۲۸ تیر ۱۴۰۰

با خروج نیروهای آمریكا و ناتو و دستیابی سریع طالبان به شهرستانهای افغانستان، دولتهای روسیه، چین و دولتهای آسیای میانه بیش از هر چیز نگران هستند كه بی ثباتی افغانستان به منافع آنها در منطقه آسیب وارد کند. درست است که تلاشها و امیدها برای صلح به طور کامل از بین نمی رود، اما روز به روز چشم انداز صلح و مذاکرات تیره تر خواهد شد

پیامدهای معامله ایالات متحده آمریکا با طالبان: نقش روسیه، پاکستان و هند در روند صلح

نویسنده: ویدا یاقوتی  |   ۵ تیر ۱۴۰۰

در حال حاضر با وجود آن­که نیروهای نظامی آمریکا به طور کامل از افغانستان خارج نشده­اند، ترورها و بمب­ گذاری­های هدفمند همچنان در حال افزایش است و نیروهای طالبان در حال تجدید قوا و بازیابی توان نظامی خود هستند. به دنبال برنامه خروج نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا از افغانستان، واشینگتن دو هدف عمده را دنبال خواهد کرد: