بررسی جامعه و سیاست خارجی سوریه - لبنان

تعداد 22

لبنان و دشواری‌های نبود واقع گرایی در سیاست داخلی

نویسنده: حسن سلامی  |   ۶ بهمن ۱۴۰۰

با توجه به رخدادهای تازه ی کشورهای خاورمیانه به ویژه لبنان و نظر به بحران اقتصادی و وضع نابسامان طبقه ی متوسط و فقیر این کشور، خردمندان باور دارند که رهبران مذهبی و سیاسی مستقر در بیروت به یک واقع گرایی در «سیاست داخلی» نیاز دارند.

معنای حملات هوایی سنگین به لاذقیه

نویسنده: امین پرتو  |   ۱۱ دی ۱۴۰۰

در فاصله کمتر از دو ماه، اسرائیل دست به انجام حملات هوایی بی‏ سابقه علیه بندر لاذقیه سوریه زده است. این حملات به این سبب بیسابقه هستند که اولاً چند سال بود که از اجرای چنین حملاتی خبری نبود و ثانیاً به سبب استقرار پرشمار نیروهای نظامی روسیه در این بندر و خطرات ناشی از تصادم نظامی دو طرف، اسرائیل قصد نداشت بحران تازهای در روابط گرم خود با مسکو ایجاد کند. در سال 2018 و در جریان حمله هوایی اسرائیل به لاذقیه، یک هواپیمای ایلیوشین-20 شناسایی نیروی هوایی سوریه که همزمان با حضور جنگنده ‏های اسرائیلی در حال پرواز بر فراز مدیترانه بود به اشتباه به وسیله دفاع هوایی سوریه و با یک تیر موشک سام-5 (اس-200) سرنگون شد. سقوط این هواپیما به کشته شدن 15 نفر خدمه آن منتهی شد.

ممانعت عربستان سعودی از بازگشت حکومت سوریه به محیط بین‏ المللی

نویسنده: امین پرتو  |   ۱۱ دی ۱۴۰۰

مدت چند سال است که این خبر را به صورتی تکراری می‏ شنویم که بسیاری از دولت‏ های عربی خواستار بهبود روابط خود با بشار اسد هستند و از هیچ کوششی فروگذار نمی‏ کنند. در راس همه امارات متحده عربی قرار دارد که با بازگشایی سفارت خود در دمشق، معرفی سغیر، لابی‏گری برای بشار اسد و رابطه اقتصادی پنهانی با آن، کوشش می‏ کند خود را به دولت سوریه نزدیک کند. به جز امارات، بحرین و عمان هم راه و روش مشابهی دنبال کرده ‏اند.

دو دیدگاه در باب استعفای وزیر اطلاع رسانی لبنان

نویسنده: حسن سلامی  |   ۱۵ آذر ۱۴۰۰

«جورج قَرداحی» وزیر اطلاع رسانی لبنان روز جمعه دوازدهم آذر 1400 خورشیدی با هدف حل بحران این کشور با عربستان و دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس، استعفا کرد و «میشل عون» رییس جمهوری و «نجیب میقاتی» نخست وزیر لبنان این استعفا را پذیرفتند.

بازی باخته امارات در سوریه

نویسنده: امین پرتو  |   ۱۱ آبان ۱۴۰۰

مدت‏ها است که امارات متحده عربی تلاش می‏کند تا روابط خود را با دولت سوریه گرم‏ تر کند. امارات در شروع جنگ داخلی سوریه، به حمایت از مخالفین بشار اسد پرداخت و اگرچه در خط دوم و پس از ترکیه، قطر و عربستان سعودی قرار داشت، اما به سهم خود اقدام به ارسال اسلحه و مهمات برای مخالفین کرد. اما پس از مدتی موضع امارات نسبت به جنگ داخلی سوریه به کلی دگرگون شد. ضدیت و دشمنی امارات با اخوان المسلمین سبب تیرگی روابط آن با ترکیه و قطر شد. از سوی دیگر، جریان‏ های اخوان المسملین سوریه و سایر جریان‏ های اسلامی این کشور هم که در حال جنگ با دولت مرکزی بودند، دشمن ابوظبی به حساب آمدند

جامعه بین الملل و نظام طایفه ای لبنان

نویسنده: حسن سلامی  |   ۲۷ مرداد ۱۴۰۰

اعتراض ها در لبنان علیه فساد و بحران اقتصادی و سوء مدیریتِ نخبگان فرقه گرا و طایفه گرا و چسبیده به قدرت، همچنان ادامه دارد و جنبش مدنی و مردمی این کشور که از ابتدای تابستان 1398 خورشیدی آغاز شده تا پایان تابستان 1400 دوام یافته است.

گزارش نشست مناسبات ایران - لبنان در ساحت فرهنگ؛ مجال های جدید و دشواره های نوپدید

۱۴ تیر ۱۴۰۰

نشست مجازی «مناسبات ایران-لبنان در ساحت فرهنگ؛ مجال های جدید و دشواره های نوپدید» روز سه شنبه 19 خرداد به همت گروه «جامعه و سیاست خارجی لبنان» در پژوهشکده مطالعات خاورمیانه با حضور دکتر «عباس خامه یار» رایزن فرهنگی ایران در لبنان و با مدیریت «محمد خواجوئی» مدیر گروه مطالعات لبنان برگزار شد.

گزارش نشست گروه سیاست و جامعه لبنان: «واکاوی طرح تشکیل اجلاس بین المللی برای لبنان»

نویسنده: محمد حسین امیدی  |   ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

«گروه جامعه و سیاست لبنان» بیست و دوم اسفند سال ۱۳۹۹ در نشستی مجازی، به واکاوی طرح تشکیل اجلاس بین المللی برای لبنان پرداخت. در این نشست، دکتر «طلال عتریسی» تحلیلگر ارشد سیاسی و استاد دانشگاه ملی لبنان در گفت و گو با «محمد حسین امیدی» پژوهشگر گروه جامعه و سیاست لبنان، به بهانه تکرار پیشنهاد جنجالی کاردینال «بشاره الراعی» رهبران مسیحیان مارونی لبنان، مبنی بر «بین المللی شدن» این کشور و «بی طرفی» در سیاست خارجی، پیرامون آخرین وضعیت این کشور کوچک اما مهم غرب آسیا به بحث و بررسی نشستند.