جامعه و سیاست خارجی لبنان

تعداد 16

جامعه بین الملل و نظام طایفه ای لبنان

نویسنده: حسن سلامی  |   ۲۷ مرداد ۱۴۰۰

اعتراض ها در لبنان علیه فساد و بحران اقتصادی و سوء مدیریتِ نخبگان فرقه گرا و طایفه گرا و چسبیده به قدرت، همچنان ادامه دارد و جنبش مدنی و مردمی این کشور که از ابتدای تابستان 1398 خورشیدی آغاز شده تا پایان تابستان 1400 دوام یافته است.

گزارش نشست مناسبات ایران - لبنان در ساحت فرهنگ؛ مجال های جدید و دشواره های نوپدید

۱۴ تیر ۱۴۰۰

نشست مجازی «مناسبات ایران-لبنان در ساحت فرهنگ؛ مجال های جدید و دشواره های نوپدید» روز سه شنبه 19 خرداد به همت گروه «جامعه و سیاست خارجی لبنان» در پژوهشکده مطالعات خاورمیانه با حضور دکتر «عباس خامه یار» رایزن فرهنگی ایران در لبنان و با مدیریت «محمد خواجوئی» مدیر گروه مطالعات لبنان برگزار شد.

گزارش نشست گروه سیاست و جامعه لبنان: «واکاوی طرح تشکیل اجلاس بین المللی برای لبنان»

نویسنده: محمد حسین امیدی  |   ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

«گروه جامعه و سیاست لبنان» بیست و دوم اسفند سال ۱۳۹۹ در نشستی مجازی، به واکاوی طرح تشکیل اجلاس بین المللی برای لبنان پرداخت. در این نشست، دکتر «طلال عتریسی» تحلیلگر ارشد سیاسی و استاد دانشگاه ملی لبنان در گفت و گو با «محمد حسین امیدی» پژوهشگر گروه جامعه و سیاست لبنان، به بهانه تکرار پیشنهاد جنجالی کاردینال «بشاره الراعی» رهبران مسیحیان مارونی لبنان، مبنی بر «بین المللی شدن» این کشور و «بی طرفی» در سیاست خارجی، پیرامون آخرین وضعیت این کشور کوچک اما مهم غرب آسیا به بحث و بررسی نشستند.

لبنان؛ نابرابریِ منزلت

نویسنده: حسن سلامی  |   ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

در لبنان مساله یا مشکل فرهنگی و اجتماعی بزرگی وجود دارد که می توان آن را " نابرابری منزلت " نامید. برای نمونه ، جوانانی وجود دارند که تحصیلات عالیه دارند و دانش آموخته ی دانشگاه های مهم داخلی و خارجی هستند اما اغلب بیکارند. در دیدار آذرماه 1398 خورشیدی با «زیاد حرفوش» مدیرعامل خبرگزاری ملی لبنان در ساختمان وزارت اطلاع رسانی در خیابان الحمراء در غرب بیروت، او با تاکید بر تازه ترین آمار گفت که 35 درصد دانش آموختگان این کشور، بیکارند.

آیا «بین المللی شدن» راه خروج لبنان از بحران است؟

نویسنده: محمد خواجویی (مدیر گروه)  |   ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

در شرایطی که لبنان هفت ماه است که دولت ندارد و تورم و ویروس کرونا نیز اوضاع اقتصادی و معیشتی این کشور را در بحرانی بی سابقه فروبرده، اظهارات کاردینال «بشاره الراعی» رهبر مسیحیان مارونی لبنان درباره ضرورت تشکیل نشست بین المللی درباره لبنان، بر پیچیدگی شرایط افزود.

علل تاخیر در تشکیل دولت لبنان و سناریوهای پیش رو

۱۵ بهمن ۱۳۹۹

پس از انفجار اسکله ی بیروت در مرداد ماه 1399 خورشیدی و در پی آن استعفای هیات دولت لبنان به ریاست حسان دیاب، سعد حریری فرزند رفیق حریری نخست وزیر فقید این کشور، مامور تشکیل هیات دولت جدید شد. برغم گذشت چهار ماه از نامزدی حریری، هنوز گره های تشکیل دولت بازنشده و روزنامه‌های چاپ بیروت مانند النهار، الاخبار، البناء، اللواء، الجمهوریه و نداء الوطن ظرف روزهای گذشته نوشتند که نخست وزیر مستعفی تحرکاتی را در راستای باز کردن این گره ها آغاز و با سعد حریری و سپس نبیه بری رییس مجلس و میشل عون رییس جمهوری دیدار و گفت وگو و بر نیاز مبرم به توافق سیاسی میان تمام احزاب و گروه‌ها تاکید کرده است.

در هزارتوى تحولات فلسطين

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی)  |   ۱۳ آبان ۱۳۸۹

آغاز مسئله فلسطین را باید در ظهور و قدرت گیری صهیونیسم در سال 1897 میلادی و در کنفرانس صهیونیستی بال در کشور سوئیس در نظر گرفت. در این کنفرانس تصمیم گرفته شد تا کشوری یهودی تاسیس شود.

مذاكرات صلح چه سرنوشتي خواهد داشت؟

نویسنده: محمد علی مهتدی (ناظر علمی)  |   ۱۴ شهریور ۱۳۸۹

سرانجام پس از مدتها رفت و آمد و كشمكش و رايزني هاي علني و غيرعلني، مذاكرات موسوم به «مذاكرات مستقيم» بين محمود عباس و بنيامين نتانياهو در واشنگتن كليد خورد. سؤال مهم و اصلي اين است كه چه سرنوشتي در انتظار اين مذاكرات خواهد بود؟