بررسی جامعه و سیاست خارجی سوریه - لبنان

تعداد 29

انتخابات پارلمانی 2022 لبنان؛ جدال قدیم و جدید

نویسنده: محمد خواجویی (مدیر گروه)  |   ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

انتخابات پارلمانی لبنان در حالی روز یکشنبه (15 مه 2022/25 اردیبهشت 1401) برگزار می شود که فضای حاکم بر آن بیش از هرچیز تحت الشعاع بحران اقتصادی سه سال اخیر در این کشور قرار گرفته است. همه نگاه ها معطوف به این است که آیا اعتراض ها به ناکارامدی و فساد در این کشور تاثیری در آرایش نیروهای سیاسی در پارلمان و به تبع آن در دولت می گذارد؟

برندگان جنگ روسیه با اوکراین

نویسنده: امین پرتو  |   ۲۱ اسفند ۱۴۰۰

حمله نظامی روسیه به اوکراین، بازندگان زیادی داشته اما برندگانی هم در این میان وجود دارند. آنها که از خارج شدن روسیه از گردونه اقتصاد جهانی سود می‏ برند و از ترتیبات امنیتی جدید در جهان بهره ‏مند می‏ گردند.

بازندگان جنگ روسیه با اوکراین

نویسنده: امین پرتو  |   ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

تا همین جای جنگ اوکراین، افق تاریکی برای اقتصاد و امنیت جهان پدید آمده است. بازندگان حمله نظامی روسیه به اوکراین چه کشورهایی هستند؟ طبیعتاً کشورهایی که از تحریم اقتصادی روسیه، افزایش قیمت‏ها و قرار گرفتن در برابر گزینه «یا با روسیه، یا با ما» صدمه می‏ بینند.

هفت درس از سوریه برای بحران اوکراین

نویسنده: امین پرتو  |   ۷ اسفند ۱۴۰۰

بیشتر از شش سال است که نیروهای مسلح روسیه در سوریه حضور مستقیم در درگیری ‏های نظامی دارند. اکنون که بحران اوکراین به مراحل حساسی رسیده، شاید نگاهی به این حضور نظامی طولانی مدت، حاوی درس‏هایی برای تحلیل‏ گران و پژوهشگران سیاسی و نظامی باشد.

معرفی کتاب: مقدمه ‏ای بر مطالعات راهبردی

نویسنده: امین پرتو  |   ۹ بهمن ۱۴۰۰

کتاب «مقدمه‏ ای بر مطالعات راهبردی» مجموعه مقالاتی از برخی از نامدارترین متخصصان و کارشناسان حوزه مسائل راهبردی مانند لارنس فریدمن و کالین گری است که در قالب یک مجموعه جمع ‏آوری و به فارسی ترجمه شده است. این کتاب مشتمل بر ده فصل است که هشت فصل از آن را آقای امین پرتو، پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه و مدیر پرونده سوریه پژوهشکده به فارسی ترجمه کرده است. هدف از گردآوری این مقالات در کنار هم، ارائه چشم‌‏اندازی وسیع‌‏تر از رابطه راهبرد و سیاست و نیز سایر ابعاد زندگی انسانی در دو بُعد نظامی و غیرنظامی است.

لبنان و دشواری‌های نبود واقع گرایی در سیاست داخلی

نویسنده: حسن سلامی  |   ۶ بهمن ۱۴۰۰

با توجه به رخدادهای تازه ی کشورهای خاورمیانه به ویژه لبنان و نظر به بحران اقتصادی و وضع نابسامان طبقه ی متوسط و فقیر این کشور، خردمندان باور دارند که رهبران مذهبی و سیاسی مستقر در بیروت به یک واقع گرایی در «سیاست داخلی» نیاز دارند.

معنای حملات هوایی سنگین به لاذقیه

نویسنده: امین پرتو  |   ۱۱ دی ۱۴۰۰

در فاصله کمتر از دو ماه، اسرائیل دست به انجام حملات هوایی بی‏ سابقه علیه بندر لاذقیه سوریه زده است. این حملات به این سبب بیسابقه هستند که اولاً چند سال بود که از اجرای چنین حملاتی خبری نبود و ثانیاً به سبب استقرار پرشمار نیروهای نظامی روسیه در این بندر و خطرات ناشی از تصادم نظامی دو طرف، اسرائیل قصد نداشت بحران تازهای در روابط گرم خود با مسکو ایجاد کند. در سال 2018 و در جریان حمله هوایی اسرائیل به لاذقیه، یک هواپیمای ایلیوشین-20 شناسایی نیروی هوایی سوریه که همزمان با حضور جنگنده ‏های اسرائیلی در حال پرواز بر فراز مدیترانه بود به اشتباه به وسیله دفاع هوایی سوریه و با یک تیر موشک سام-5 (اس-200) سرنگون شد. سقوط این هواپیما به کشته شدن 15 نفر خدمه آن منتهی شد.

ممانعت عربستان سعودی از بازگشت حکومت سوریه به محیط بین‏ المللی

نویسنده: امین پرتو  |   ۱۱ دی ۱۴۰۰

مدت چند سال است که این خبر را به صورتی تکراری می‏ شنویم که بسیاری از دولت‏ های عربی خواستار بهبود روابط خود با بشار اسد هستند و از هیچ کوششی فروگذار نمی‏ کنند. در راس همه امارات متحده عربی قرار دارد که با بازگشایی سفارت خود در دمشق، معرفی سغیر، لابی‏گری برای بشار اسد و رابطه اقتصادی پنهانی با آن، کوشش می‏ کند خود را به دولت سوریه نزدیک کند. به جز امارات، بحرین و عمان هم راه و روش مشابهی دنبال کرده ‏اند.