اقتصاد سیاسی تحریم

تعداد 6

گزارش نشست گروه اقتصاد سیاسی تحریم با عنوان «روابط ایران-آمریکا: آونگی پرنوسان»

۲ اسفند ۱۳۹۹

گروه اقتصاد سياسي تحريم پژوهشكده مطالعات استراتژيك خاورميانه، به روال رايج روزهاي حذر از كرونا، در تاريخ 15 بهمن ماه 1399، نشست آنلايني به زبان انگلیسی با عنوان «روابط ایران-آمریکا: آونگی پرنوسان» را با حضور آقاي دكتر جان قزوينيان، روزنامه‌نگار، تاریخ‌پژوه ايراني-آمريكايي و مدیر اجرایی مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا برگزار كرد تا از زبان نويسنده به بيان نكات برجسته كتاب «روابط آمريكا- ايران، تاريخي با گستره زماني1720 تاكنون»، كه به‌تازگی منتشر شده (اكتبر 2020) بپردازد.

تغییر سیاست هسته‌ای؛ رجزخوانی یا نگاه راهبردی

نویسنده: حمید رضا اکبرپور  |   ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

گفت‌و‌گفت‌و‌گوی خبری ۲۲:۳۰ دقیقه روز دوشنبه ۲۰ بهمن با سید محمود علوی؛ وزیر اطلاعات ج.ا.ایران، حاوی نکات بسیاری مهمی بود که هر کدام به فراخور حال مخاطب، مورد توجه بسیاری قرار گرفت. اما مهم‌ترین قسمت آن که بدون شک مورد توجه جامعه جهانی قرار خواهد گرفت، اشاره ایشان به سیاست هسته‌ای ایران بود.گوی خبری ۲۲:۳۰ دقیقه روز دوشنبه ۲۰ بهمن با سید محمود علوی؛ وزیر اطلاعات ج.ا.ایران، حاوی نکات بسیاری مهمی بود که هر کدام به فراخور حال مخاطب، مورد توجه بسیاری قرار گرفت. اما مهم‌ترین قسمت آن که بدون شک مورد توجه جامعه جهانی قرار خواهد گرفت، اشاره ایشان به سیاست هسته‌ای ایران بود.

گزارش نشست گروه اقتصاد سیاسی تحریم با عنوان «اقتصاد ایران در سایه تحریم ها: روندهای کنونی و چشم انداز آینده»

نویسنده: سجاد شیرمحمدی (دبیر گروه)  |   ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

نشست تخصصی گروه «اقتصاد سیاسی تحریم» پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با عنوان «اقتصاد ایران در سایه تحریم ها: روندهای کنونی و چشم انداز آینده» در تاریخ هشتم بهمن ماه ۱۳۹9 با حضور دکتر جواد صالحی اصفهانی استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیاتک آمریکا برگزار شد.

لزوم توجه به روابطِ دوجانبهِ هماهنگِ با چند‌جانبه‌گرایی در رفع تحریم ها

۱۴ بهمن ۱۳۹۹

در حقوق بین‌الملل از ابتدایی‌ترین تقسیم‌ندی‌هایی که برای تحریم استفاده شده است می‌توان به تحریم یک‌جانبه و چند‌جانبه و تحریم اولیه و ثانویه اشاره کرد. تحریم یکجانبه و چند‌جانبه همان گونه که از عنوان آن برمی‌آید منعکس‌کننده تعداد کشورهایی است که اعمال‌کننده تحریم هستند.

اولین نشست تخصصی گروه تازه تأسیس «اقتصاد سیاسی تحریم»

۱۱ بهمن ۱۳۹۹

اولین نشست تخصصی گروه تازه تأسیس «اقتصاد سیاسی تحریم» در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با موضوع «اقتصاد سیاسی تحریم ها: دشواره ها و مجال های نو» در تاریخ دهم دی ماه ١٣٩9 با حضور دکتر علی سرزعیم عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و استاد ناظر گروه اقتصاد سیاسی تحریم برگزار شد.

واکاوی تاخیر روسیه در واکنش به انتخابات امریکا

نویسنده: حمید رضا اکبرپور  |   ۱۵ آذر ۱۳۹۹

با پایان یافتن ماراتن انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده و روشن شدن کم و بیش نتایج حاصله از آن، با وجود اختلاف نظرهایی که مابین کاندیداها در باب پیروز انتخابات بود اما به نظر می‌رسد جهان به انتخاب بایدن واکنش مثبت و همراه با همکاری داده است. پذیرش فوری پیروزی بایدن از سوی دول اروپایی به ویژه آلمان و فرانسه به خوبی به اهمیت این دوئل آمریکایی برای طرف‌های اروپایی و روابط فراآتلانتیک اشاره دارد