امین پرتو

امین پرتو

دکتر امین پرتو پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دکترای رشته علوم سیاسی از دانشگاه تهران می باشد. حوزه مطالعاتی آقای پرتو مسائل خاورمیانه و اندیشه های سیاسی می باشد.

 نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: تألیف مقاله "انقلاب و نا آرامی در کشورهای عربی و امنیت ملی اسرائیل " ، (فصلنامه مطالعات راهبردی، بهار 1392)؛ "توسعه فناوری نظامی به مثابه اصلی ترین پاسخ به تهدیدات امنیت ملی: مورد اسرائیل"، (فصلنامه مطالعات راهبردی، پاییز 1392)


تعداد 17

برندگان جنگ روسیه با اوکراین

نویسنده: امین پرتو | ۲۱ اسفند ۱۴۰۰

حمله نظامی روسیه به اوکراین، بازندگان زیادی داشته اما برندگانی هم در این میان وجود دارند. آنها که از خارج شدن روسیه از گردونه اقتصاد جهانی سود می‏ برند و از ترتیبات امنیتی جدید در جهان بهره ‏مند می‏ گردند.

بازندگان جنگ روسیه با اوکراین

نویسنده: امین پرتو | ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

تا همین جای جنگ اوکراین، افق تاریکی برای اقتصاد و امنیت جهان پدید آمده است. بازندگان حمله نظامی روسیه به اوکراین چه کشورهایی هستند؟ طبیعتاً کشورهایی که از تحریم اقتصادی روسیه، افزایش قیمت‏ها و قرار گرفتن در برابر گزینه «یا با روسیه، یا با ما» صدمه می‏ بینند.

هفت درس از سوریه برای بحران اوکراین

نویسنده: امین پرتو | ۷ اسفند ۱۴۰۰

بیشتر از شش سال است که نیروهای مسلح روسیه در سوریه حضور مستقیم در درگیری ‏های نظامی دارند. اکنون که بحران اوکراین به مراحل حساسی رسیده، شاید نگاهی به این حضور نظامی طولانی مدت، حاوی درس‏هایی برای تحلیل‏ گران و پژوهشگران سیاسی و نظامی باشد.

معرفی کتاب: مقدمه ‏ای بر مطالعات راهبردی

نویسنده: امین پرتو | ۹ بهمن ۱۴۰۰

کتاب «مقدمه‏ ای بر مطالعات راهبردی» مجموعه مقالاتی از برخی از نامدارترین متخصصان و کارشناسان حوزه مسائل راهبردی مانند لارنس فریدمن و کالین گری است که در قالب یک مجموعه جمع ‏آوری و به فارسی ترجمه شده است. این کتاب مشتمل بر ده فصل است که هشت فصل از آن را آقای امین پرتو، پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه و مدیر پرونده سوریه پژوهشکده به فارسی ترجمه کرده است. هدف از گردآوری این مقالات در کنار هم، ارائه چشم‌‏اندازی وسیع‌‏تر از رابطه راهبرد و سیاست و نیز سایر ابعاد زندگی انسانی در دو بُعد نظامی و غیرنظامی است.

معنای حملات هوایی سنگین به لاذقیه

نویسنده: امین پرتو | ۱۱ دی ۱۴۰۰

در فاصله کمتر از دو ماه، اسرائیل دست به انجام حملات هوایی بی‏ سابقه علیه بندر لاذقیه سوریه زده است. این حملات به این سبب بیسابقه هستند که اولاً چند سال بود که از اجرای چنین حملاتی خبری نبود و ثانیاً به سبب استقرار پرشمار نیروهای نظامی روسیه در این بندر و خطرات ناشی از تصادم نظامی دو طرف، اسرائیل قصد نداشت بحران تازهای در روابط گرم خود با مسکو ایجاد کند. در سال 2018 و در جریان حمله هوایی اسرائیل به لاذقیه، یک هواپیمای ایلیوشین-20 شناسایی نیروی هوایی سوریه که همزمان با حضور جنگنده ‏های اسرائیلی در حال پرواز بر فراز مدیترانه بود به اشتباه به وسیله دفاع هوایی سوریه و با یک تیر موشک سام-5 (اس-200) سرنگون شد. سقوط این هواپیما به کشته شدن 15 نفر خدمه آن منتهی شد.

ممانعت عربستان سعودی از بازگشت حکومت سوریه به محیط بین‏ المللی

نویسنده: امین پرتو | ۱۱ دی ۱۴۰۰

مدت چند سال است که این خبر را به صورتی تکراری می‏ شنویم که بسیاری از دولت‏ های عربی خواستار بهبود روابط خود با بشار اسد هستند و از هیچ کوششی فروگذار نمی‏ کنند. در راس همه امارات متحده عربی قرار دارد که با بازگشایی سفارت خود در دمشق، معرفی سغیر، لابی‏گری برای بشار اسد و رابطه اقتصادی پنهانی با آن، کوشش می‏ کند خود را به دولت سوریه نزدیک کند. به جز امارات، بحرین و عمان هم راه و روش مشابهی دنبال کرده ‏اند.

بازی باخته امارات در سوریه

نویسنده: امین پرتو | ۱۱ آبان ۱۴۰۰

مدت‏ها است که امارات متحده عربی تلاش می‏کند تا روابط خود را با دولت سوریه گرم‏ تر کند. امارات در شروع جنگ داخلی سوریه، به حمایت از مخالفین بشار اسد پرداخت و اگرچه در خط دوم و پس از ترکیه، قطر و عربستان سعودی قرار داشت، اما به سهم خود اقدام به ارسال اسلحه و مهمات برای مخالفین کرد. اما پس از مدتی موضع امارات نسبت به جنگ داخلی سوریه به کلی دگرگون شد. ضدیت و دشمنی امارات با اخوان المسلمین سبب تیرگی روابط آن با ترکیه و قطر شد. از سوی دیگر، جریان‏ های اخوان المسملین سوریه و سایر جریان‏ های اسلامی این کشور هم که در حال جنگ با دولت مرکزی بودند، دشمن ابوظبی به حساب آمدند

سپتامبر داعش در سوریه

نویسنده: امین پرتو | ۲۰ مهر ۱۴۰۰

شاید برخی دیگر داعش را در سوریه جدی نگیرند. داعش دیگر صاحب قلمرو و حکومتی نیست و دسته‏ جات عضو آن، اینجا و آنجا در بیابان ها و بادیه سوریه پراکنده و به جنگ و گریز مشغول هستند. اما همین گروه اندک توانست در ماه سپتامبر گذشته (شهریور و مهر) مجموعه اقدامات قابل توجهی در سوریه صورت دهد

بمباران ادلب و پیام ‏های روسیه به ترکیه

نویسنده: امین پرتو | ۸ مهر ۱۴۰۰

در دو ماه گذشته، روسیه وسیعاً اقدام به بمباران هوایی منطقه تحت کنترل مخالفان دولت سوریه در ادلب کرده است. این عملیات بمباران هوایی بسیار گسترده بوده است.

نقشه سوریه‏ ای اردوغان برای افغانستان چه بود و چگونه شکست خورد؟

نویسنده: امین پرتو | ۱ شهریور ۱۴۰۰

ماه‏های متوالی شایعاتی در مورد قصد ترکیه برای کنترل شهر کابل شنیده می‏ شد. اکنون بر ما روشن است که رجب طیب اردوغان پیشنهادی مشخص برای جو بایدن داشت: نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند ولی در عوض برای حفظ حکومت مرکزی افغانستان درکابل، ترکیه اقدام به ارسال نیروهای نظامی خود به افغانستان خواهد کرد.

بیوگرافی