امین پرتو

امین پرتو

دکتر امین پرتو پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دکترای رشته علوم سیاسی از دانشگاه تهران می باشد. حوزه مطالعاتی آقای پرتو مسائل خاورمیانه و اندیشه های سیاسی می باشد.

 نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: تألیف مقاله "انقلاب و نا آرامی در کشورهای عربی و امنیت ملی اسرائیل " ، (فصلنامه مطالعات راهبردی، بهار 1392)؛ "توسعه فناوری نظامی به مثابه اصلی ترین پاسخ به تهدیدات امنیت ملی: مورد اسرائیل"، (فصلنامه مطالعات راهبردی، پاییز 1392)


تعداد 13

معنای حملات هوایی سنگین به لاذقیه

نویسنده: امین پرتو | ۱۱ دی ۱۴۰۰

در فاصله کمتر از دو ماه، اسرائیل دست به انجام حملات هوایی بی‏ سابقه علیه بندر لاذقیه سوریه زده است. این حملات به این سبب بیسابقه هستند که اولاً چند سال بود که از اجرای چنین حملاتی خبری نبود و ثانیاً به سبب استقرار پرشمار نیروهای نظامی روسیه در این بندر و خطرات ناشی از تصادم نظامی دو طرف، اسرائیل قصد نداشت بحران تازهای در روابط گرم خود با مسکو ایجاد کند. در سال 2018 و در جریان حمله هوایی اسرائیل به لاذقیه، یک هواپیمای ایلیوشین-20 شناسایی نیروی هوایی سوریه که همزمان با حضور جنگنده ‏های اسرائیلی در حال پرواز بر فراز مدیترانه بود به اشتباه به وسیله دفاع هوایی سوریه و با یک تیر موشک سام-5 (اس-200) سرنگون شد. سقوط این هواپیما به کشته شدن 15 نفر خدمه آن منتهی شد.

ممانعت عربستان سعودی از بازگشت حکومت سوریه به محیط بین‏ المللی

نویسنده: امین پرتو | ۱۱ دی ۱۴۰۰

مدت چند سال است که این خبر را به صورتی تکراری می‏ شنویم که بسیاری از دولت‏ های عربی خواستار بهبود روابط خود با بشار اسد هستند و از هیچ کوششی فروگذار نمی‏ کنند. در راس همه امارات متحده عربی قرار دارد که با بازگشایی سفارت خود در دمشق، معرفی سغیر، لابی‏گری برای بشار اسد و رابطه اقتصادی پنهانی با آن، کوشش می‏ کند خود را به دولت سوریه نزدیک کند. به جز امارات، بحرین و عمان هم راه و روش مشابهی دنبال کرده ‏اند.

بازی باخته امارات در سوریه

نویسنده: امین پرتو | ۱۱ آبان ۱۴۰۰

مدت‏ها است که امارات متحده عربی تلاش می‏کند تا روابط خود را با دولت سوریه گرم‏ تر کند. امارات در شروع جنگ داخلی سوریه، به حمایت از مخالفین بشار اسد پرداخت و اگرچه در خط دوم و پس از ترکیه، قطر و عربستان سعودی قرار داشت، اما به سهم خود اقدام به ارسال اسلحه و مهمات برای مخالفین کرد. اما پس از مدتی موضع امارات نسبت به جنگ داخلی سوریه به کلی دگرگون شد. ضدیت و دشمنی امارات با اخوان المسلمین سبب تیرگی روابط آن با ترکیه و قطر شد. از سوی دیگر، جریان‏ های اخوان المسملین سوریه و سایر جریان‏ های اسلامی این کشور هم که در حال جنگ با دولت مرکزی بودند، دشمن ابوظبی به حساب آمدند

سپتامبر داعش در سوریه

نویسنده: امین پرتو | ۲۰ مهر ۱۴۰۰

شاید برخی دیگر داعش را در سوریه جدی نگیرند. داعش دیگر صاحب قلمرو و حکومتی نیست و دسته‏ جات عضو آن، اینجا و آنجا در بیابان ها و بادیه سوریه پراکنده و به جنگ و گریز مشغول هستند. اما همین گروه اندک توانست در ماه سپتامبر گذشته (شهریور و مهر) مجموعه اقدامات قابل توجهی در سوریه صورت دهد

بمباران ادلب و پیام ‏های روسیه به ترکیه

نویسنده: امین پرتو | ۸ مهر ۱۴۰۰

در دو ماه گذشته، روسیه وسیعاً اقدام به بمباران هوایی منطقه تحت کنترل مخالفان دولت سوریه در ادلب کرده است. این عملیات بمباران هوایی بسیار گسترده بوده است.

نقشه سوریه‏ ای اردوغان برای افغانستان چه بود و چگونه شکست خورد؟

نویسنده: امین پرتو | ۱ شهریور ۱۴۰۰

ماه‏های متوالی شایعاتی در مورد قصد ترکیه برای کنترل شهر کابل شنیده می‏ شد. اکنون بر ما روشن است که رجب طیب اردوغان پیشنهادی مشخص برای جو بایدن داشت: نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند ولی در عوض برای حفظ حکومت مرکزی افغانستان درکابل، ترکیه اقدام به ارسال نیروهای نظامی خود به افغانستان خواهد کرد.

ارتباط سوری های طالبان: چشم‏ انداز پیش رو

نویسنده: امین پرتو | ۱۹ تیر ۱۴۰۰

اکنون بیشتر از هر زمان دیگری بخت طالبان برای در دست گرفتن مجدد قدرت در سراسر افغانستان بالا رفته است. با خروج نیروهای نظامی آمریکا و سایر اعضای ناتو، ارتش و پلیس افغانستان با مشکلات بسیاری برای مقابله با نیروهای طالبان مواجه هستند.

سوریه و بازی جدید در شورای امنیت

نویسنده: امین پرتو | ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

سال قبل در 22 تیرماه بود که شورای امنیت پس از مدتی طولانی چانه‏ زنی و متوسل شدن اعضا به حق وتو در برابر پیشنهادهای یکدیگر، ادامه کار گذرگاه باب الهوی در مرز ترکیه و سوریه برای تمدید ارسال کمکهای انسان دوستانه به سوریه را تصویب کرد.

بار سنگین سوریه برای لبنان

نویسنده: امین پرتو | ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

با کاهش شدت جنگ داخلی در سوریه، چنین گمان می‏رفت که فشار کمتری بر لبنان خواهد آمد. در سال‏های 2012 و 2013، جنگ داخلی سوریه عملاً به لبنان هم کشیده شده بود و اینجا و آنجا، هسته‏هایی از ارتش آزاد سوریه، جبهه النصره و داعش، حتی درون خاک لبنان مناطقی را در نقاط دورافتاده به کنترل خود در آورده بودند. بعید نبود که آتش درگیری میان شیعه و سنی، به داخل خاک لبنان هم بکشد

بیوگرافی