امین پرتو (مدیر گروه)

امین پرتو (مدیر گروه)

دکتر امین پرتو پژوهشگر مهمان و مدیر گروه سوریه شناسی در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دکترای رشته علوم سیاسی از دانشگاه تهران می باشد. حوزه مطالعاتی آقای پرتو مسائل خاورمیانه و اندیشه های سیاسی می باشد.

 نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: تألیف مقاله "انقلاب و نا آرامی در کشورهای عربی و امنیت ملی اسرائیل " ، (فصلنامه مطالعات راهبردی، بهار 1392)؛ "توسعه فناوری نظامی به مثابه اصلی ترین پاسخ به تهدیدات امنیت ملی: مورد اسرائیل"، (فصلنامه مطالعات راهبردی، پاییز 1392)


تعداد 10

سپتامبر داعش در سوریه

نویسنده: امین پرتو (مدیر گروه) | ۲۰ مهر ۱۴۰۰

شاید برخی دیگر داعش را در سوریه جدی نگیرند. داعش دیگر صاحب قلمرو و حکومتی نیست و دسته‏ جات عضو آن، اینجا و آنجا در بیابان ها و بادیه سوریه پراکنده و به جنگ و گریز مشغول هستند. اما همین گروه اندک توانست در ماه سپتامبر گذشته (شهریور و مهر) مجموعه اقدامات قابل توجهی در سوریه صورت دهد

بمباران ادلب و پیام ‏های روسیه به ترکیه

نویسنده: امین پرتو (مدیر گروه) | ۸ مهر ۱۴۰۰

در دو ماه گذشته، روسیه وسیعاً اقدام به بمباران هوایی منطقه تحت کنترل مخالفان دولت سوریه در ادلب کرده است. این عملیات بمباران هوایی بسیار گسترده بوده است.

نقشه سوریه‏ ای اردوغان برای افغانستان چه بود و چگونه شکست خورد؟

نویسنده: امین پرتو (مدیر گروه) | ۱ شهریور ۱۴۰۰

ماه‏های متوالی شایعاتی در مورد قصد ترکیه برای کنترل شهر کابل شنیده می‏ شد. اکنون بر ما روشن است که رجب طیب اردوغان پیشنهادی مشخص برای جو بایدن داشت: نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند ولی در عوض برای حفظ حکومت مرکزی افغانستان درکابل، ترکیه اقدام به ارسال نیروهای نظامی خود به افغانستان خواهد کرد.

ارتباط سوری های طالبان: چشم‏ انداز پیش رو

نویسنده: امین پرتو (مدیر گروه) | ۱۹ تیر ۱۴۰۰

اکنون بیشتر از هر زمان دیگری بخت طالبان برای در دست گرفتن مجدد قدرت در سراسر افغانستان بالا رفته است. با خروج نیروهای نظامی آمریکا و سایر اعضای ناتو، ارتش و پلیس افغانستان با مشکلات بسیاری برای مقابله با نیروهای طالبان مواجه هستند.

سوریه و بازی جدید در شورای امنیت

نویسنده: امین پرتو (مدیر گروه) | ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

سال قبل در 22 تیرماه بود که شورای امنیت پس از مدتی طولانی چانه‏ زنی و متوسل شدن اعضا به حق وتو در برابر پیشنهادهای یکدیگر، ادامه کار گذرگاه باب الهوی در مرز ترکیه و سوریه برای تمدید ارسال کمکهای انسان دوستانه به سوریه را تصویب کرد.

بار سنگین سوریه برای لبنان

نویسنده: امین پرتو (مدیر گروه) | ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

با کاهش شدت جنگ داخلی در سوریه، چنین گمان می‏رفت که فشار کمتری بر لبنان خواهد آمد. در سال‏های 2012 و 2013، جنگ داخلی سوریه عملاً به لبنان هم کشیده شده بود و اینجا و آنجا، هسته‏هایی از ارتش آزاد سوریه، جبهه النصره و داعش، حتی درون خاک لبنان مناطقی را در نقاط دورافتاده به کنترل خود در آورده بودند. بعید نبود که آتش درگیری میان شیعه و سنی، به داخل خاک لبنان هم بکشد

حمله به شمال غرب: اهمیت و چرایی

نویسنده: امین پرتو (مدیر گروه) | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

روز چهارم ما مه سال جاری، اسرائیل در یک رشته حملات هوایی و موشکی، مناطقی در شمال غربی سوریه یعنی منطقه لاذقیه و طرطوس را هدف قرار داد. تصاویر منتشر شده از این حملات حاکی از امواجی از انفجار و آتش سوزی در مناطقی بود که گفته می ‏شود پایگاه نظامی هستند.

جنگ داخلی سوریه؛ پایان دهمین سال و آغاز یازدهمین سال

نویسنده: امین پرتو (مدیر گروه) | ۲۵ اسفند ۱۳۹۹

زمانی جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دوران اوباما گفته بود که جنگ داخلی سوریه، «پیچیده‏ترین بحرانی است که در سراسر عمرش دیده و یا حتی در کتاب‏ها خوانده است.» به گفته او «هیچ عقلی نمی‏تواند دریابد که در سوریه چه خبر است؟» این گفته چندان هم پربیراه نیست.

اطلس گرسنگی در سوریه

نویسنده: امین پرتو (مدیر گروه) | ۶ اسفند ۱۳۹۹

سازمان بشردوستانه «حفاظت از کودکان» اخیراً در گزارشی به شدت در مورد افزایش شدید گرسنگی در سراسر سوریه ابراز نگرانی کرده است. این گزارش تخمین می‏زند که 6.2 میلیون کودک سوری بدون غذا هستند. رشد این رقم تنها در مدت چهار ماه گذشته 35٪ افزایش را نشان می‏دهد. اما کودکان در تحمل این گرسنگی تنها نیستند. بر اساس گزارش «برنامه جهانی غذا» طی شش ماه گذشته 12.4 میلیون نفر دیگر از نظر غذایی در سوریه دچار ناامنی شده‏اند. برآوردهای عمومی حاکی از آن است که حدود 50٪ جمعیت سوریه سوریه کودک هستند. این یعنی حدود 60٪ از جمعیت سوریه اکنون با نوعی کمبود مواد غذایی روبرو هستند که 1.3 میلیون نفر با کمبود شدید غذا مواجهند.

بیوگرافی