اروپا

تعداد 32


ایران، اروپا و آمریکا

نویسنده: بهرام قاسمی  |   تاریخ:۱۳ خرداد ۱۳۹۶

در طول حیات جمهوری اسلامی ایران، باوجود هم‌نظری و اتحاد اصولی ایالات متحده آمریکا و اروپا درباره ایران، دوره‌هایی نیز تجربه شده است که در آن این دو کنشگر جهانی با هم درباره ایران اختلاف‌نظر داشته و مسیر متفاوتی را پیموده‌اند.

اهداف بریتانیا از همکاری امنیتی – دفاعی با چین

نویسنده: جلیل بیات  |   تاریخ:۲۳ فروردین ۱۳۹۶

روابط بریتانیا و چین از دسامبر 2013 شروع به تغییر کرده است. یعنی زمانی که دیوید کامرون، نخست وزیر وقت بریتانیا، به همراه شش تن از وزرای خود و 120 نفر از نمایندگان شرکت های قدرتمند کسب و کار بریتانیا شامل مدیران اجرائی رولز رویس، BP، رویال داچ شل، بارکلی، HSBC، گلاکسو، ویرجین و غیره به چین سفر کرد.

جایگاه جمهوری اسلامی ایران در راهبرد خاورمیانه ای اروپا

نویسنده: بهزاد احمدی لفورکی  |   تاریخ:۲۵ اسفند ۱۳۹۵

پس از برجام و تحولات در نظم منطقه‌ وانا، پویایی‌های بیشتری برای همکاری‌های موثرتر میان ایران و اتحادیه اروپا به خصوص در زمینه ثبات و امنیت در منطقه وانا وجود دارد و بسیاری از بندهای راهبرد جهانی سیاست خارجی و امنیتی مشترک اتحادیه اروپا با همکاری و همراهی ایران فرصت بمراتب بیشتری برای محقق شدن پیدا خواهند کرد.

هدف انگلستان از بازگشت به منطقه خلیج فارس

نویسنده: جلیل بیات  |   تاریخ:۲ اسفند ۱۳۹۵

هدف اصلی انگلستان از حضور در منطقه خلیج فارس در درجه اول کسب منافع اقتصادی و در پیوست با آن مسائل سیاسی - امنیتی است. انگلستان از یکسو برای رفع پیامدهای اقتصادی خروج از اتحادیه اروپا و از سوی دیگر برای کشف بازارهای جدید اقتصادی خارج از قوانین و مقررات اتحادیه اروپا به دنبال بازگشت به منطقه ای است که هم با آن آشناست و هم از نفوذ و منافع استراتژیک در آنجا برخوردار است.

برگزيت و رشد ملی گرايی در اروپا

نویسنده: ام البنی پولاب  |   تاریخ:۳۰ تیر ۱۳۹۵

به نظر می رسد در شرایط کنونی برگزیت خواهد توانست روند این همگرایی اروپایی را تغییر داده و شروعی دوباره برای واگرایی و رشد ملی گرایی در کشورهای اروپایی باشد.

روابط ایران و اروپا در دوران پسا برجام

نویسنده: آنا یوسفیان  |   تاریخ:۲۲ فروردین ۱۳۹۵

روابط ایران و اروپا در دوره پسا برجام به دلیل رفع نگرانی های كشورهای غربی از فعاليت های هسته ای ايران و تمايل آنها برای همكاری با ايران برای حل مسائل ژئوپلتيك منطقه ای، فضای بی سابقه ای را تجربه مي كند.

مواجهه‌ی چند بعدی پناهندگان براي اروپا

نویسنده: فاطمه قابل رحمت  |   تاریخ:۹ اسفند ۱۳۹۴

حضور پناهندگان در اروپا علاوه بر پیامدهای امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و تاثیرگذاری بر سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیامدهای غیر قابل کنترلی در فرهنگ بر جای خواهد گذاشت.

اروپا و بحران پناهندگان

نویسنده: ام البنی پولاب  |   تاریخ:۳ آبان ۱۳۹۴

کشورهای اروپایی در هفته های اخیر مقصد پناهجویانی از خاورمیانه و شمال آفریقا هستند که بدنبال ناامنی و بی ثباتی در کشورهایشان مجبور به ترک وطن شده اند. آیا اروپایی ها برای سالهای بعد نیز همان گونه که امروز مرزهایشان را به سوی مهمانان خاورمیانه ای گشودند، آنها را پذیرا خواهند بود؟

برگزاری نشست مقدماتی کنفرانس مونیخ در تهران نشانگر افزایش نقش منطقه ای ایران است

نویسنده: کیهان برزگر  |   تاریخ:۲۹ مهر ۱۳۹۴

شنبه بیست و پنجم مهرماه تهران میزبان نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ بود. در این نشست یک روزه نمایندگان بیش از 60 کشور و سازمان بین المللی در آن شرکت کرده بودند، دكتر كيهان برزگر، استاد روابط بين‌الملل و رییس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه در گفت‌وگوي تفصيلي با «ایرنا» برگزاری نشست اخیر در تهران را نشان دهنده افزایش اهمیت و نقش منطقه ای ایران دانست که پس از توافق جامع هسته ای با قدرت های بزرگ و تحولات اخیر در خاورمیانه ابعاد تازه ای به خود گرفته است .به نظر این مدرس دانشگاه، رویکرد اصلی اجلاس های مونیخ تاکید بر پیوستگی امنیت منطقه ای و جهانی و پویایی بحران ها است. بر همین مبنا راه حل بحران ها هم باید همه جانبه باشد.

رخداد پاريس و گرايش مبارزه داعش به سمت غرب

نویسنده:  فائزه قاسمی  |   تاریخ:۱۸ بهمن ۱۳۹۳

رخدادهای اخیر فرانسه هراس های جدیدی را در جهان برانگیخته است. اگر داعش به عنوان گروه تروریستی نوظهور در خشونت عمل بسیار شدیدتر از گروه های مشابه پیشین خود عمل می کند، پس اعلام جنگ آن با جهان غرب، به ویژه با توجه به تجارب تاریخی گذشته، می تواند هراسی به مراتب وحشتناک تر از هراس القاعده را بیافریند.


صفحه 1 از 4