زهرا محمودی

زهرا محمودی

زهرا محمودی پژوهشگر مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته روابط بین الملل از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران می باشد. حوزه مطالعاتی خانم محمودی مطالعات ایران و قدرت های بزرگ، مطالعات سیاست خارجی ایران و مطالعات تروریسم است.

نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی ایشان عبارتند از: "ملاحظات پاکستان در فرآیند مبارزه با تروریسم"، (فصلنامه روابط خارجی،1389)؛ "واکاوی ضرورت ها و موانع اصلاحات در شورای امنیت"، (فصلنامه رهیافت های سیاسی و بین المللی،1389)؛ "سازمان همکاری شانگهای؛ جامعه امن نوظهور"، (فصلنامه مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز، 1389).


تعداد 10

روابط ایران و افغانستان در پرتو تشکیل دولت ملی احمدزی

نویسنده: زهرا محمودی | ۱۶ مهر ۱۳۹۳

در مجموع، با عنایت به پیشینه روابط ج.ا.ایران و افغانستان و هم چنین روی کار آمدن دولت جدید در این کشور می توان شاهد گسترش بیش از پیش روابط طرفین در زمینه های سیاسی- امنیتی، اقتصادی و فرهنگی بود که البته عملیاتی شدن این موضوع، مستلزم توجه به دغدغه ها و نگرانی های امنیتی و سیاسی طرفین و بررسی راه های تعمیق روابط تهران و کابل در چارچوب تأمین ثبات و امنیت از طریق همکاری منطقه ای می باشد.

آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

نویسنده: زهرا محمودی | ۲۳ تیر ۱۳۹۳

امریکا به این نتیجه رسیده است که بایستی با طالبان وارد گفتگو شود و طالبان به اصطلاح میانه رو را وارد پروسه سیاسی نماید. از این رو برای تأمین این خواسته، احمدزی با قومیتی پشتون و سابقه ای کمتر چالش برانگیز تر در مقایسه با عبدالله، مطلوب تر ارزیابی می شود.

چالش های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در فروردین 1393

نویسنده: زهرا محمودی | ۲۷ اسفند ۱۳۹۲

در مجموع می توان گفت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در فروردین 1393 تحت تأثیر متغیرهایی در سطح داخلی (وضعیت امنیت در خلال برگزاری انتخابات و شرایط سلامت انتخابات و شفافیت آن)، منطقه ای (مواضع و سیاست های پاکستان و عربستان)، و بین المللی (خروج نیروهای ناتو از افغانستان و مسائل مرتبط با امضای توافق نامه امنیتی کابل- واشنگتن)، با چالش هایی مواجه خواهد بود.

چرایی وقوع حادثه تروریستی سراوان از منظر منطقه ای

نویسنده: زهرا محمودی | ۷ آبان ۱۳۹۲

فرقه­گرایی به مثابه ابزاری است که برخی کشورهای عربی منطقه، از طریق حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه­های فرقه­گرا و تروریست، در راستای فشار به ایران و مبارزه با نفوذ آن بهره می برند.

حضور ناتو در افغانستان؛ موفقیت یا ناکامی؟

نویسنده: زهرا محمودی | ۲۳ مهر ۱۳۹۲

در مجموع می­توان گفت، ناتو در دستیابی به اهدافش در افغانستان با موفقیت چندانی مواجه نگردید و در این بین، هر دو دسته بازیگر داخلی و خارجی (هرکدام به میزانی) مانعی در سر راه رسیدن به قسمت عمده­ای از اهداف محسوب می­شوند.

تحلیل انتخابات پارلمانی سال 2013 پاکستان

نویسنده: زهرا محمودی | ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

در خصوص نقش کشورهای خارجی در انتخابات پارلمانی پاکستان، عربستان سعودى به عنوان مهم ترين كشور خارجي در صحنه انتخابات پاکستان حضور دارد تا هم منافع خود را به طور مستقيم و هم منافع امريكا را به صورت غير مستقيم در اين انتخابات تأمين نمايد.

رئالیسم و سیاست خارجی آمریکا

نویسنده: زهرا محمودی | ۲۸ مرداد ۱۳۹۱

دخالت های نظامی آمریکا در تحولات جهانی طی دو دهه گذشته محصول ائتلافی از نومحافظه‌کاران و بین‌الملل‌ گرایان لیبرال می باشد. این در حالی است که رئالیست‌ها از تأثیرگذاری بر سیاست خارجی آمریکا و هم چنین انتصاب در پست های کلیدی محروم بوده اند

بیوگرافی