بررسی مسایل استراتژیک خاورمیانه

تعداد 73

بررسی ناکامی اطلاعاتی اسرائیل در عملیات 7 اکتبر حماس

نویسنده: سید حامد حسینی  |   ۲۳ مهر ۱۴۰۲

روز شنبه، 7 اکتبر 2023، حدود ساعت 6:30 صبح به وقت محلی، حماس بیش از 3000 موشک پرتاب کرد و 1000 پیکارجو را از مرز غزه به شهرک‌های اسرائیلی فرستاد. با وجود گستردگی و دامنه این حمله، گزارش‌ها اعلام کرده‌اند که مقامات امنیتی اسرائیل مدعی شده‌اند هیچ هشدار خاصی مبنی بر اینکه حماس در حال تدارک یک حمله پیچیده است و نیاز به حملات هماهنگ زمینی، هوایی و دریایی دارد را نداشته‌ اند.

منافع و موانع روند عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی

نویسنده: سید حامد حسینی  |   ۴ شهریور ۱۴۰۲

منابع اسرائیلی و آمریکایی به‌ تازگی اعلام کردند که مذاکرات برای عادی‌ سازی روابط بین پادشاهی عربستان سعودی و اسرائیل با میانجی گری ایالات متحده در حال انجام است. این منابع از خوش‌بینی آمریکا به امکان دستیابی به این توافق در آینده نزدیک حداقل قبل از انتخابات آمریکا در نوامبر 2024 خبر دادند. به نظر می‌رسد برآیند منافع و محرک‌هایی که طرفین را به سوی امضای توافق عادی‌سازی سوق می‌دهد و نیز موانع مهمی که بر سر راه این توافق وجود دارد باعث شده است تا حداقل در آینده نزدیک و قابل پیش‌ بینی، امکان امضای چنین توافقی بعید باشد.

به بهانه صد سالگی هنری کیسینجر: درس‌هایی که می‌توان آموخت

نویسنده: سید حامد حسینی  |   ۸ خرداد ۱۴۰۲

درحالی ‌که هنری آلفرد کیسینجر 100 سالگی حیات خود را در 27 مه جشن می‌گیرد، منطقی است که به گذشته نگاه کنیم و میراث او را بررسی کنیم و ببینیم که او چگونه - چه خوب و چه بد - بر دنیایی که در آن نقش مهمی داشته، تأثیر گذاشته است.

عادی‌سازی روابط ایران و عربستان از منظر جایگاه چین

نویسنده: سید حامد حسینی  |   ۱۵ فروردین ۱۴۰۲

در 10 مارس 2023، دو رقیب منطقه ‌ای یعنی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی به توافقی دست یافتند که برنامه‌ای گام‌ به ‌گام برای احیای روابط بین دو کشور ارائه می‌کند. این قرارداد که در پکن امضا شد گویای نفوذ چین در خاورمیانه است، به ویژه در میان نگرانی‌های دیگر ضامن امنیت سنتی منطقه یعنی ایالات متحده در اوکراین و نیز منطقه ایندوپاسیفیک. خبر آشتی ایران و عربستان سعودی با استقبال از سوی دولت بایدن مواجه شد.

پایان دموکراسی اسرائیل؟

نویسنده: حمیدرضا کریمی  |   ۶ اسفند ۱۴۰۱

بنیامین نتانیاهو پس از کسب یک پیروزی غیره منتظره در انتخابات نوامبر ۲۰۲۲، راست‌گرا ترین دولت تاریخ اسرائیل را تشکیل داده است. اعضای افراطی ناسیونالیست و افراطی ارتدوکس این کابینه در مورد همه چیز اتفاق نظر ندارند، اما بر یک هدف متمرکزاند که عبارت است از: تضعیف قوه قضاییه اسرائیل و تقویت کنترل دولت بر دادگاه‌ها و خدمات دولتی. ماه گذشته دولت نتانیاهو از برنامه‌ هایی برای انجام این کار رو نمایی کرد.