فهیمه قربانی

فهیمه قربانی

فهیمه قربانی دانشجوی دکتری رشته روابط بین الملل در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران می باشد. خانم قربانی عضو گروه خلیج فارس و کشورهای همجوار می باشد. حوزه مطالعاتی ایشان خلیج فارس و سیاست خارجی ایران است.

دو مقاله علمی- پژوهشی با عنوان « بحران مشروعیت در عربستان سعودی، جنگ انحرافی و تشدید رقابت های ژئوپلیتیکی با ایران» و «مشروعیت و بحران مشروعیت در عربستان سعودی: راهبردهای حل در داخل و خارج» در نوبت چاپ می باشد.

f_ghorbani60@yahoo.com


تعداد 7

نگاه جديد تركيه به بحران سوريه

نویسنده: فهیمه قربانی | ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

اكنون، دولت تركيه نگاه متفاوتی نسبت به بحران سوريه در مقايسه با سه سال گذشته دارد. برخي عوامل مهم تركيه را به اين نتيجه رسانده است كه همكاري هاي منطقه اي و راه حل سياسي و نه حمايت از مداخله نظامي به منظور سقوط دولت اسد مي توانند بحران سوريه را حل كنند. اين عوامل عبارتند از: مقاومت رژیم اسد، ساختار معارضان سوري، کارآمدی و نقش بازیگران منطقه ‌ای و بین المللی، اوج گرفتن فعاليت هاي گروه هاي تندروي سلفي، عدم اجراي سياست مداخله نظامي آمريكا در سوريه، ناآرامي هاي داخلي تركيه و توافقنامه ژنو. بر اين مبنا، مشاركت تركيه در طرح هاي منطقه اي براي حل بحران سوريه به ويژه همكاري نزديك تر ايران و تركيه به عنوان دو بازيگر مهم منطقه اي، مي توانند زمينه هاي حل بحران سوريه را فراهم سازند

عربستان و بحران سوریه

نویسنده: فهیمه قربانی | ۷ آبان ۱۳۹۲

عربستان سعودی «راهبرد تهاجمی» را در سوریه اتخاذ کرده است، راهبردی که متفاوت از راهبرد این کشور در قبال سایر تحولات کشورهای عربی است. همین رویکرد یکی از دلایل اصلی پیچیده­تر شدن بحران سوریه است.

مواضع روسیه در بحران سوریه

نویسنده: فهیمه قربانی | ۱۰ مهر ۱۳۹۲

می توان گفت که روسیه بنا به دلایل بین ­المللی، منطقه­ای و ملی موضعی متفاوت از موضع قدرت های بزرگ غربی و مبتنی بر راه حل سیاسی، گفتگو و انجام اصلاحات در قبال بحران سوریه اتخاذ کرده است.

ریشه های تنش در روابط ایران و عربستان

نویسنده: فهیمه قربانی | ۱۹ مرداد ۱۳۹۱

در یک نگاه کلان، روابط دو کشور همواره تابع شرایط منطقه ای و بین المللی بوده است؛ به نحوی که هرگاه آرامش در منطقه خاورمیانه حاکم بوده است، روابط دو کشور بهبود یافته است و هرگاه بلوک بندی ها در منطقه شکل گرفته یا ناآرامی در منطقه حاکم بوده است، سطح روابط دو کشور نیز تنزل یافته یا رو به تیرگی نهاده است.

بحران سیاسی جاری سوریه: راهکارها

نویسنده: فهیمه قربانی | ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱

از دیدگاه نویسنده، اگرچه، سوریه تاکنون از اصل بحران عبور کرده است ولی مداخله های منطقه ای و خارجی موجب تداوم بحران سیاسی کنونی سوریه شده است.

القاعده پس از مرگ اسامه بن لادن

نویسنده: فهیمه قربانی | ۱۴ تیر ۱۳۹۰

اگرچه كشته شدن بن لادن ضربه محكمي به شبكه القاعده وارد كرده است،اما از آنجايي كه سال‌هاست ماهيت متمركز و سلسله مراتبي القاعده تغيير پيدا كرده و به صورت تشكيلاتی نامنظم و انعطاف‌پذير درآمده است،خطر تروريسم همچنان به قوت خود باقي است.

مطالعات منطقه‌اي در دانشگاه‌هاي جهان و ايران

نویسنده: فهیمه قربانی | ۳۰ مرداد ۱۳۸۹

در سند چشم انداز، تبديل ايران به قدرت درجه اول در منطقه جنوب غربي آسيا اشاره شده است. اين امر نيازمند شناخت دقيق و عميق كشورهاي مناطق متعدد به ويژه جوامع منطقه خاورميانه و بازيگران فعال در آن است. بنابراين، توجه بيشتر به رشته مطالعات منطقه‌اي، پژوهش در اين حوزه و ارتقاي ساختار آموزشي رشته مزبور اهميت بسيار دارد.

بیوگرافی