منیر خلقی

منیر خلقی

منیر خلقی پژوهشگر ارشد مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانشجوی دکتری رشته حقوق بین الملل عمومی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران می باشد. حوزه مطالعاتی خانم خلقی‌ خلع سلاح و مسائل خاورمیانه است. 

نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "حادثه هسته ای فوکوشیما از منظر حقوق بین الملل"، با همکاری دکتر محمد حسین رمضانی قوام آبادی، (سالنامه حقوق تطبیقی، 1391)، "عضویت ناظر در سازمان ملل متحد و تغییر ماهیت حقوقی اشغال فلسطین"، (پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه، پاییز 1391)؛ "سورئالیسم در سینما"، (ترجمه کتاب، انتشارات سوره، 1378).   


تعداد 4

يونسكو و شناسایی حق مردم فلسطین بر اراضی اشغالی

نویسنده: منیر خلقی | ۲۸ تیر ۱۳۹۶

ثبت شهر باستانی الخلیل و حرم ابراهیمی در فهرست میراث جهانی در خطر، در جریان چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو، پاسخی بر نقض آشکار و صریح تعهدات رژيم اسرائیل در اراضی اشغالی  است.

عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری: فرصت یا تهدید؟

نویسنده: منیر خلقی | ۱۹ بهمن ۱۳۹۳

عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری بیش از آنکه به عنوان یک تهدید باشد، با در نظر داشتن اصل صلاحیت جهانی در ارتکاب به جنایات علیه بشریت، جنگی و نسل کشی ، فرصت مناسبی است تا از فشار حملات اسراییل بر غیر نظامیان فلسطین بکاهد.

چالش های قانون اساسی جدید مصر

نویسنده: منیر خلقی | ۱۶ بهمن ۱۳۹۱

با اعطای وضعیت حقوقی غیر قابل عزل به شیخ الازهر علی رغم جلوگیری از اعمال سلیقه های سیاسی، می تواند یکی از موجبات فساد سیاسی و حتی استبدادگرایی در آینده سیاسی مصر رقم بخورد.

عضویت ناظر در سازمان ملل متحد و تغییر ماهیت حقوقی اشغال فلسطین

نویسنده: منیر خلقی | ۲۷ آذر ۱۳۹۱

تثبیت وضعیت دولت فلسطین و عضویت آن در سازمان ملل متحد مستلزم استفاده ازروش های دیپلماتیک میان فلسطین و اسرائیل برای ترک اراضی اشغالی بر اساس قطعنامه های سازمان ملل متحد می باشد تا چنانچه نتیجه ای حاصل نشد، فرصت استفاده از روشهای حقوقی فراهم شود.

بیوگرافی