سید عبدالامیر  نبوی

سید عبدالامیر نبوی

سید عبدالامیر نبوی پژوهشگر ارشد و مدير گروه مصر و شمال آفريقا در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی عضو هیئت علمی پژوهشكده مطالعات فرهنگي و اجتماعي (وزارت علوم، تحقيقات و فناوري) می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر نبوی مسائل خاورمیانه و جنبش های اسلامی است.

 نامبرده کتاب و مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد ملی و بین المللی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "مفاهيم و مسائل بنيادين خاورميانه"،(نشر دانشگاه امام صادق‌، 1389)؛ "اسلام‌گرایی رادیکال و سنجش معنا در حوزه سیاسی"، (فصلنامه سیاست، پاییز 1389)؛ "پدرسالاري جديد در خاورميانه عربي؛ درآمدي بر انديشه هشام شرابي" با همکاری دكتر مرتضي بحراني، (فصلنامه مطالعات بين‌المللي، تابستان 1389).


تعداد 3


نبرد موصل؛ پايان عمر داعش؟

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی  |  تاریخ:۱۹ فروردین ۱۳۹۶

واكاوی ماهيت و عملكرد فعاليت‌های داعش و گروه‌هايی از اين دست، دو نكته اساسی را عيان می‌كند كه بايستی در هر تحليلی مورد توجه قرار گيرد. اول ، توجه به تفاوت ميان داعش و تفكر داعشی مهم است و نابودی اولی به معنای مرگ دومی نيست. دوم ، فعال شدن این تفكر و اقبال بدان در سال‌های اخير نتیجه تحولات محیطی یا اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در خاورمیانه عربی است. 

تجدیدنظر النهضه؛ آغاز یک مرحله تاریخی در حیات اسلام گرایی

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی  |  تاریخ:۳۰ خرداد ۱۳۹۵

النهضه طی دهه های اخیر همواره خود را جزئی از اسلام گرایی میانه رو معرفی کرده و کوشیده پایگاه قدرت خود را درون جامعه معرفی کند. این جریان سعی کرده است برای کسب قدرت به شیوه مسالمت آمیز فعالیت کند، کما اینکه بعد از سرنگونی بن علی در سال 2011، النهضه به این مشی وفادار مانده است. 

گروه مطالعاتی: مصر و شمال آفریقا

بررسی زمینه ها و دلایل سقوط دولت مرسی در مصر

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی  |  تاریخ:۱۵ مرداد ۱۳۹۲

دکتر نبوی در این نشست پیش زمینه ها و شرایط سیاسی مصر را که منجر به روی کارآمدن مرسی و به قدرت رسیدن اخوان المسلین شد، مطرح نمود.

بیوگرافی


صفحه 1 از 1