سید عبدالامیر  نبوی

سید عبدالامیر نبوی

سید عبدالامیر نبوی پژوهشگر ارشد و مدير گروه مصر و شمال آفريقا در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی عضو هیئت علمی پژوهشكده مطالعات فرهنگي و اجتماعي (وزارت علوم، تحقيقات و فناوري) می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر نبوی مسائل خاورمیانه و جنبش های اسلامی است.

 نامبرده کتاب و مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد ملی و بین المللی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "مفاهيم و مسائل بنيادين خاورميانه"،(نشر دانشگاه امام صادق‌، 1389)؛ "اسلام‌گرایی رادیکال و سنجش معنا در حوزه سیاسی"، (فصلنامه سیاست، پاییز 1389)؛ "پدرسالاري جديد در خاورميانه عربي؛ درآمدي بر انديشه هشام شرابي" با همکاری دكتر مرتضي بحراني، (فصلنامه مطالعات بين‌المللي، تابستان 1389).


تعداد 24

مصر و پیامدهای نوسازی اقتصادی ناقص

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۱۲ مهر ۱۳۹۹

بروز اعتراضات مردمی در مصر و گسترش سریع آن را می¬توان تداوم نارضایتی و خشمی دانست که نسبت به عملکرد سیاسی و اقتصادی دولت وجود دارد. اعتراضات، همچون سال گذشته، با فراخوان محمد علی، تاجر و بازیگر مصری که اکنون در شهر بارسلون (اسپانیا) به سر می¬برد، شروع شد. وی سال گذشته بیش از 35 فیلم ویدئویی منتشر کرد و طی آنها با زبانی صریح و گزنده نکاتی را درباره دخالت‌های خانواده سیسی و ارتش در ساخت و سازهای پایتخت جدید مصر و تاراج اموال عمومی بیان کرد.

نبرد موصل؛ پايان عمر داعش؟

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۱۹ فروردین ۱۳۹۶

واكاوی ماهيت و عملكرد فعاليت‌های داعش و گروه‌هايی از اين دست، دو نكته اساسی را عيان می‌كند كه بايستی در هر تحليلی مورد توجه قرار گيرد. اول ، توجه به تفاوت ميان داعش و تفكر داعشی مهم است و نابودی اولی به معنای مرگ دومی نيست. دوم ، فعال شدن این تفكر و اقبال بدان در سال‌های اخير نتیجه تحولات محیطی یا اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در خاورمیانه عربی است. 

تجدیدنظر النهضه؛ آغاز یک مرحله تاریخی در حیات اسلام گرایی

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۳۰ خرداد ۱۳۹۵

النهضه طی دهه های اخیر همواره خود را جزئی از اسلام گرایی میانه رو معرفی کرده و کوشیده پایگاه قدرت خود را درون جامعه معرفی کند. این جریان سعی کرده است برای کسب قدرت به شیوه مسالمت آمیز فعالیت کند، کما اینکه بعد از سرنگونی بن علی در سال 2011، النهضه به این مشی وفادار مانده است. 

گروه مطالعاتی: مصر و شمال آفریقا

بررسی زمینه ها و دلایل سقوط دولت مرسی در مصر

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۱۵ مرداد ۱۳۹۲

دکتر نبوی در این نشست پیش زمینه ها و شرایط سیاسی مصر را که منجر به روی کارآمدن مرسی و به قدرت رسیدن اخوان المسلین شد، مطرح نمود.

النهضه و تونس جدید

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۲۱ آذر ۱۳۹۰

موضع‌گیری‌های راشد الغنوشی، به عنوان پدر اسلام‌گرایی در تونس، در قبال مسائل مختلف داخلی و خارجی و همچنین رفتار سنجیده همکاران حزبی وی، سبب شد تا النهضه بتواند - با کسب 90 کرسی - پیروزی چشمگیری به دست آورد.

عدالت و توسعه ترک ها الگوی اخوانی ها

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۱۳ آذر ۱۳۹۰

نتیجه انتخابات مرحله اول پارلمانی قابل پیش‌بینی بود و همان‌گونه که بسیاری از تحلیلگران و صاحبنظران مسایل مصر متذکر شده بودند، با موفقیت اسلام‌گرایان به ویژه اسلام‌گرایان میانه‌رو پایان یافت.

اخوان مصر به‌دنبال كدام الگو است؟

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۱۲ آبان ۱۳۹۰

اخوان براي كنترل اوضاع و اينكه اختلافات دروني خود را بپوشاند، دست به تشكيل حزب « عدالت و آزادي» زده است تا بتواند از سويي به نياز‌هاي دروني گروه و از سوي ديگر به نيازها در عرصه سياست پاسخ دهد.

درگیری‌های قومی در مصر و نقش نیروهای سیاسی

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۱۰ آبان ۱۳۹۰

آغاز درگیری‌های قومی و مذهبی می‌تواند هرگونه تلاش برای تثبیت دموکراسی در مصر پس از مبارک را به تاخیر بیندازد و یا حتی متوقف کند. در واقع، فعالان سیاسی از آن نگرانند که رشد چنین درگیری‌هایی موجب گسترش دخالت نظامیان در امور شود.

درگیری های قومی مذهبی در مصر

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۲۳ مهر ۱۳۹۰

پيروزي جنبش مردمي مصر، موسوم به انقلاب 25 ژانويه، اميد قبطي‌هاي اين کشور را براي بهبود وضعيت خود زنده کرد، به ويژه آن‌که قبطي‌ها هم‌پاي ساير گروه‌هاي سياسي و مذهبي در حرکت عليه حکومت مبارک مشارکت داشتند.

انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال 2011 ؛ چهره‌های جدید، رقابت فزاینده (2)

نویسنده: سید عبدالامیر نبوی | ۲ شهریور ۱۳۹۰

انتظار می‌رود اخوان‌المسلمین به عنوان گروهی قدیمی، تشکیلاتی، باتجربه، و دارای نفوذ بالا، به عنوان یکی از بازیگران موثر در انتخابات مصر نقش‌آفرینی کند. با این حال، تحولی مهم سبب شده است اثرگذاری جدی این گروه در جریان انتخابات آتی ریاست جمهوری تا حدودی با تردید مواجه شود، و آن احتمال شكسته‌شدن آرای اخوان است.

بیوگرافی