قدیر  نصری

قدیر نصری

قدیر نصری پژوهشگر ارشد و مدیر گروه روندهای فکری در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانش آموخته اندیشه سیاسی در دانشگاه تربیت مدرس و هم اکنون عضو هیئت علمی در گروه علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر نصری طی دو دهه اخیر، اندیشه سیاسی و امکان کاربست آن در مسائل معاصر (به ویژه خشونت و صلح) بوده است.

دکتر نصری طی سال های اخیر، ده ها مقاله علمی و پنج عنوان کتاب تألیف و یا ترجمه کرده است. نصری در چندین همایش بین المللی داخلی و خارجی هم ارائه مطلب داشته است. از جمله آثار و پروژه های مدیر گروه روندهای فکری می توان به عناوین زیر اشاره کرد:

مبانی هویت ایرانی: درآمدی نظری (تهران، تمدن ایرانی، 1387)

چهره جدید امنیت در خاورمیانه، نوشته لنور جی. مارتین، (تهران: پژوهشکده مطالعات راهبردی 1383) و (دانشگاه امام صادق (ع) 1389).

مجموعه چند جلدی مسائل و مفاهیم اساسی در فلسفه سیاسی معاصر، (در دست تدوین)

مجموعه چند جلدی مسائل اساسی در خاورمیانه شناسی جدید، جلد اول این مجموعه، با عنوان مناطق حیاتی خاورمیانه، (1393) منتشر شده و بقیه مجلدات در سال های پیش رو، تألیف و منتشر می شود.


تعداد 12

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

نویسنده: قدیر نصری | ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

در نوشتار حاضر، این گونه می پرسیم که متافیزیک کشتار و الاهیات خشونتی که پشتوانه این جنایات هستند، کدامند؟ با رجوع آثاری از بزرگان فکری سلفیسم تکفیری و در قالب سه اصل نکایه (به هم ریختن نظم موجود با کشتار و قتل و جرح)، توحش (ایجاد هراس و وحشت و ترس) و تمکین (تاسیس و برپایی خلافت و مقتدرسازی آن) به این پرسش پاسخ خواهم گفت.

تمنای قلمرو و الاهیات تغییر در اندیشه‌ داعش

نویسنده: قدیر نصری | ۱۱ اسفند ۱۳۹۵

به رغم افول میدانی داعش، بحث بر سر حركت هایی از جنس داعش هنوز داغ و آموزنده است. در گفت و گوی زیر كه هفته قبل آقای سعید جعفری پویا (از سوی سایت خبرآنلاین) با دكتر قدیر نصری انجام داده است، نكته هایی در این مباحثه آمده كه شایسته تامل است.

خوب، بد، زشت

نویسنده: قدیر نصری | ۱۵ دی ۱۳۹۵

حدود یکصد سال است که خاورمیانه در تعقیب سناریوی خوب دویده است، اما آنچه نصیب‌اش شده یا بد بوده یا زشت. نمی‌توان همه تقصیر را به دوش تقدیر نهاد و تدبیر استراتژیک لازم است که امید می‌رود با پژوهش‌های آگاهانه میسر گردد. 

صنعت خشونت

نویسنده: قدیر نصری | ۱۳ تیر ۱۳۹۵

 آنچه در پی می‌آید تأملی بر خصایص کمتر گفته شدهٔ داعش است تا زمینه را فراهم کنم به پنج دلیلی که ثابت می‌کنند با صنعت خشم نمی‌توان قلمرو و سرزمین مشخصی را اشغال و کشور جدیدی را به مجموعه ملل دنیا اضافه کرد.

جهل مقدس

نویسنده: قدیر نصری | ۱۰ آذر ۱۳۹۴

در روزگار ما نیز خشونت به نام دین (مانند اسلام گرایی سلفی و تکفیری، مسیحیان انجیلی، یهودیان حسیدیم)، عالمگیر شده است. یکی از انجیلی های آمریکایی به نام «جری فال ول (Jerry Falwell) فریاد بر می آورد که «ما مدت ها گفته ایم سیاست برای واشنگتنی ها، تجارت برای وال استریتی ها و دیانت برای ما مذهبی هاست در حالی که این سه هرگز جدای از هم نبوده اند!».....

افسانه دفن خشونت

نویسنده: قدیر نصری | ۷ شهریور ۱۳۹۴

در مطلب زير، تاملي انتقادي و پرسش‌هايي احيانا ايضاح‌گر طرح كنم و اميدوارم كه به جاي توليد ابهام، باني ايضاح شوم. عصاره دغدغه من در خصوص مطالبي كه با محوريت " فقر فرهنگي گری در شناخت خشونت" گفته مي‌شود بدين قرار است:

خشم به فرمان خرد : تاملی دیگر در خشونت ورزی به سیاق داعش

نویسنده: قدیر نصری | ۲۲ مهر ۱۳۹۳

می‌کوشم خشونت‌های ارتکابی داعش را در زیر مبحث «خشونت عقلانیت مدرن» وارسی کنم. همه سخنم برای تأیید این حدس خواهد بود که داعش به رغم رژه به گذشته، حرکتی کاملاً مدرن و فراخوانی سنن و آموزه‌های تاریخی، صرفاً یک استراتژی برای تضمین بقا است.

انقلاب علیه الازهر

نویسنده: قدیر نصری | ۲۳ اسفند ۱۳۹۱

درخشش الازهر در سایه حکومت اسلام گرایان بسیار اندک است و الازهر سخن تازه ای برای جامعه انقلابی مصر ندارد.

حکمرانی زمان پریش: الگویی برای فهم ماهیت و آهنگ تحولات جهان عرب

نویسنده: قدیر نصری | ۶ آذر ۱۳۹۱

دیدگاه مشهور در باب تحولات فعلی و آتی خاورمیانه عربی را می­ توان به دو دسته تقسیم نمود: دیدگاه هایی که در حد توصیف و شرح گذشته متوقف مانده ­اند و دیدگاه­­ هایی که با علم به دلایل وقوع تحولات، به سناریو سازی و آینده پژوهی مبادرت می­ورزند.

آینده کردستان عراق: دیدگاه برندن اُلیری و خالد صالح

نویسنده: قدیر نصری | ۶ آذر ۱۳۸۹

منطقه کرکوک به مرکزیت شهر کرکوک یکی از 18 استان عراق است که مورد نزاع بازیگران داخلی عراق [بویژه اقلیم کردستان، عربهای سنی، عربهای شیعه ، ترکمن ها و آسوریان] و نیز کشورهای موثر در تحولات کرکوک می باشد.

بیوگرافی