قدیر  نصری

قدیر نصری

قدیر نصری پژوهشگر ارشد و مدیر گروه روندهای فکری در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانش آموخته اندیشه سیاسی در دانشگاه تربیت مدرس و هم اکنون عضو هیئت علمی در گروه علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر نصری طی دو دهه اخیر، اندیشه سیاسی و امکان کاربست آن در مسائل معاصر (به ویژه خشونت و صلح) بوده است.

دکتر نصری طی سال های اخیر، ده ها مقاله علمی و پنج عنوان کتاب تألیف و یا ترجمه کرده است. نصری در چندین همایش بین المللی داخلی و خارجی هم ارائه مطلب داشته است. از جمله آثار و پروژه های مدیر گروه روندهای فکری می توان به عناوین زیر اشاره کرد:

مبانی هویت ایرانی: درآمدی نظری (تهران، تمدن ایرانی، 1387)

چهره جدید امنیت در خاورمیانه، نوشته لنور جی. مارتین، (تهران: پژوهشکده مطالعات راهبردی 1383) و (دانشگاه امام صادق (ع) 1389).

مجموعه چند جلدی مسائل و مفاهیم اساسی در فلسفه سیاسی معاصر، (در دست تدوین)

مجموعه چند جلدی مسائل اساسی در خاورمیانه شناسی جدید، جلد اول این مجموعه، با عنوان مناطق حیاتی خاورمیانه، (1393) منتشر شده و بقیه مجلدات در سال های پیش رو، تألیف و منتشر می شود.


ایمیل: nasri@cmess.ir

تعداد 3


متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

نویسنده: قدیر نصری  |  تاریخ:۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

در نوشتار حاضر، این گونه می پرسیم که متافیزیک کشتار و الاهیات خشونتی که پشتوانه این جنایات هستند، کدامند؟ با رجوع آثاری از بزرگان فکری سلفیسم تکفیری و در قالب سه اصل نکایه (به هم ریختن نظم موجود با کشتار و قتل و جرح)، توحش (ایجاد هراس و وحشت و ترس) و تمکین (تاسیس و برپایی خلافت و مقتدرسازی آن) به این پرسش پاسخ خواهم گفت.

تمنای قلمرو و الاهیات تغییر در اندیشه‌ داعش

نویسنده: قدیر نصری  |  تاریخ:۱۱ اسفند ۱۳۹۵

به رغم افول میدانی داعش، بحث بر سر حركت هایی از جنس داعش هنوز داغ و آموزنده است. در گفت و گوی زیر كه هفته قبل آقای سعید جعفری پویا (از سوی سایت خبرآنلاین) با دكتر قدیر نصری انجام داده است، نكته هایی در این مباحثه آمده كه شایسته تامل است.

خوب، بد، زشت

نویسنده: قدیر نصری  |  تاریخ:۱۵ دی ۱۳۹۵

حدود یکصد سال است که خاورمیانه در تعقیب سناریوی خوب دویده است، اما آنچه نصیب‌اش شده یا بد بوده یا زشت. نمی‌توان همه تقصیر را به دوش تقدیر نهاد و تدبیر استراتژیک لازم است که امید می‌رود با پژوهش‌های آگاهانه میسر گردد. 

بیوگرافی


صفحه 1 از 1