مریم خالقی نژاد

مریم خالقی نژاد

مریم خالقی نژاد، پژوهشگر مهمان مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه در گروه سیاست خارجی و تمدن ایرانی می باشد. وی دانش آموخته دکتری علوم سیاسی گرایش مسایل ایران است. حوزه مطالعاتی وی سیاست خارجی ایران و غرب آسیا می باشد.

وی آثار متعددی منتشر شده که برخی از آن ها به شرح زیر می باشد:

تالیف کتاب تحت عنوان «پارادیپلماسی »، انتشارات سخنوران، 1397؛ تالیف دو فصل از کتاب « دیپلماسی و امنیت ملی آسیای غربی»، انتشارات سلمان زاده، 1398؛ مقالات: «پیمان آب و هوایی پاریس و کشورهای جنوب»، فصلنامه سیاست خارجی، پاییز 1395.

khaleghinezhad.m@gmail.com


تعداد 6

ترجمان استراتژیک

بریکس و چالش های حاکمیت جهانی

نویسنده: مریم خالقی نژاد | ۷ تیر ۱۴۰۱

درسال 2000 گروهی متشکل از برخی کشورهای نوظهور اقتصادی تشکیل شدند که اکنون تحت عنوان بریکس پلاس شناخته می شوند . با توجه به برگذاری نشست این گروه در روز جمعه و حضور ایران و سخنرانی ریس جمهور ایران در این نشست ویدیویی نگاهی به برکیس پلاس و حاکمیت جهانی داشته ایم که این مطلب برگرفته از مقاله نام برده مقاله سمپوزیوم: بریکس، حکمرانی جهانی و چالش‌های همکاری جنوب-جنوب در دنیای پساغربی می باشد.

مالک و زارع در ایران

نویسنده: مریم خالقی نژاد | ۲۰ بهمن ۱۴۰۰

خانم آن لمبتون دختر یکی از اعیان انگلستان به نام جرج لمبتون است که در جنگ جهانی دوم وابسته به یکی از مطبوعات سفارت انگلستان در تهران بود. در سال 1324 به مرتبه­ی دانشیاری زبان فارسی در دانشکده­ی مطالعات شرقی و افریقا در دانشگاه لندن ارتقاء یافت که هشت سال بعدازاین ارتقاء کتاب‌های دستور زبان فارسی و مالک و زارع را نوشت.

خوجه؛ اقلیت شیعه

نویسنده: مریم خالقی نژاد | ۱۰ مهر ۱۴۰۰

«خوجه» نام طایفه ای با جمعیت تقریبی 125 هزار نفری معتقد به دین اسلام و دارای مذهب اثنی عشری می­باشد. ریشه ی این نام از کلمه فارسی به نام ارباب گرفته شده که نصبِ آنها از منطقه کچ و ایالت گجرات هند سرچشمه می گیرد. در منابع تاریخی ثبت شده که شش قرن پیش مبلغان اسماعیلی ایرانی به هند اعزام شده و گروهی از هندی ها به دین اسلام و سپس تشیع روی آورده اند

بلوچ ­های ایرانی در آفریقا

نویسنده: مریم خالقی نژاد | ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

از آغاز شکل­ گیری تمدن ایرانی تا کنون، یکی از مهمترین عواملی که موجب رشد و گسترش ارزش ­های فرهنگیِ این تمدن عظیم شده ، مهاجرت اقوام ایرانی به سرزمین­های مختلف بوده است که اقوام مهاجر توانسته­ اند همراه خود ارزش­ها و فرهنگ های تمدنی را در جامعه مقصد نشر و ترویج دهند. اگرچه در زمان ­های قدیم، این انتقال فرهنگ و تمدن در بیشتر موارد به صورت ناخوداگاه و بدون برنامه­ریزی حکمرانان، توسط اقوام صورت می­گرفته که یکی از این موارد قومیت بلوچ در افریقا می­  باشد.

بررسی ردپای تمدن پارسیان در غرب توسط اقوام آلان­ ها

نویسنده: مریم خالقی نژاد | ۱۲ تیر ۱۴۰۰

قدمت و عظمت تمدن ایران باستان برهیچ کس پوشیده نیست. این تمدن عظیم حتی پیشتر از تمدن­ های باستانی دیگر توانسته است ارزش­ های فرهنگی خود را به سراسر جهان عرضه دارد و سرزمین­ های مختلفی را در نوردد. یکی از مهمترین مولفه ­هایِ تاثیرگذار که موجبات گسترش و وسعت این تمدن عظیم را فراهم اورده است می­ توان، مهاجرت و جابجایی اقوام مختلفی دانست که ریشه در ایرانیان باستان دارند و اجداد خود را آریایی و پارسیان در زمان­های گذشته می­ دانند. یکی از ویژگی­های مردم ایران از زمان باستان تا کنون مهاجرت به سرزمین ­های دور ناشناخته بوده است که گاهی با هدف توسعه قلمرو خود و افزایش گستره فرهنگ و تمدن ایران و گاهی هم به دلایل اجباری جغرافیای و یا حاکمیتی صورت می­ گرفته است.

گزارش ویژه (مبانی، زمینه ها و پیامدهای تحریم های اقتصادی)

نویسنده: حامد عظیمی حمید رضا اکبرپور ویدا یاقوتی (دبیر گروه افپاک) سجاد شیرمحمدی (دبیر گروه) ابوالفضل آنائی مریم خالقی نژاد | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

اقتصاد سیاسی تحریم به مثابه ابزار کنترل کننده ساختاری در روابط بین الدول نزد قدرت های مرکزی نظام جهانی، پدیده ای است که در عصر انبساط اقتصاد جهانی سرمایه داری به منصه ظهور رسید. به دیگر سخن یکی دیگر از پیامدهای آشکار مدرنیته در مقیاس بین المللی پیدایش ساز و کار های تحریم کننده از سوی قدرت های بزرگ بوده است.

بیوگرافی