محمد حسین  حافظیان

محمد حسین حافظیان

محمد حسین حافظیان پژوهشگر ارشد در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی  دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر حافظیان مسائل خاورمیانه و مطالعات زنان است. 

نامبرده کتاب و مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد بین المللی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "آینده توسعه در خاورمیانه: چالش ها و چشم انداز"، (فصلنامه سیاست،1389)؛ "ایران در خاورمیانه: آینده روندهای منطقه ای"، (مطالعات آسیای مرکزی،1389)؛ "دولت، نخبگان و توسعه در خاورمیانه" (نشر مرکز تحقیقات استراتژیک، 1388).


تعداد 9

توهم صلح در خاورمیانه

نویسنده: محمد حسین حافظیان | ۲۲ خرداد ۱۳۹۰

اسرائیل به راستی خود را برای گزینه تداوم وضع موجود یعنی نه جنگ و نه صلح آماده کرده است. اما در خصوص اینکه آیا اجتماع بین‌المللی نیز آمادگی دارد وضع موجود را برای مدتی طولانی بپذیرد به طور جدی تردید وجود دارد.

فلسطین در راه اتحاد دوباره

نویسنده: محمد حسین حافظیان | ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۰

در حالی که کل جهان عرب و جهان اسلام از توافق به دست آمده خوشنود است، واکنش خشم‌آلود اسرائیل به این توافق به خوبی نشان می‌دهد که تا چه حد اسرائیل از وضعیتی که در طی چهار سال گذشته بر فلسطین حاکم بود و دودستگی موجود رضایت خاطر داشت.

آیا استثناء بودن خاورمیانه به پایان می‏رسد؟

نویسنده: محمد حسین حافظیان | ۲۵ اسفند ۱۳۸۹

تحولات اخیر در خاورمیانه و سرنگونی چند حکومت اقتدارگرا مشابه تحولاتی است که در راستای دموکراتیک شدن دو دهه پیش از این در بسیاری از مناطق در حال توسعه جهان به صورت صلح‏آمیز روی داد و اینک با تأخیری به میزان دو دهه در خاورمیانه نیز دارد به وقوع می‏پیوندد

جمهوری یهودی اسرائیل و مذاکرات بی‌پایان صلح

نویسنده: محمد حسین حافظیان | ۲۱ مهر ۱۳۸۹

درشرایط کنونی هیچ یک از دو طرف فلسطینی و اسرائیلی در شرایطی نیستند که بتوانند تصمیم هایی بزرگ و گهگاه دردناک برای دستیابی به صلح بگیرند و این تصمیمات مورد موافقت اکثریت رأی دهندگان دو کشور قرار بگیرد.

بازی مصر با کارت ایران

نویسنده: محمد حسین حافظیان | ۲۷ شهریور ۱۳۸۹

عدم برقراری روابط کامل دیپلماتیک بین ایران و مصر بیش از هر چیز ناشی ازمشکلاتی است که در طرف مصری وجود دارد.

چالشهاي پيش روي تركيه در باز گشت به خاورمیانه

نویسنده: محمد حسین حافظیان | ۲۰ مرداد ۱۳۸۹

هم اکنون در زمان حزب عدالت و توسعه علاقه به ترکیه در جهان عرب افزایش یافته است. ترکیه در حال به دست آوردن جایگاهی در افکار عمومی اعراب می‌باشد که هیچ گاه پیش از این دیده نشده است.

وضعيت نوار غزه از چشم‏انداز حقوق بین‏ الملل

نویسنده: محمد حسین حافظیان | ۱۴ تیر ۱۳۸۹

در 60 سال گذشته همواره نقطه قوت اصلی فلسطینی‏ها این بود که به رغم اختلافات داخلی که گروههای مبارز فلسطینی با یکدیگر داشتند، در برابر دشمن مشترکشان یعنی اسرائیل با یکدیگر اتحاد می‏کردند

بررسي گرايشها و تعاملات نيروهاي مخالف در جهان عرب

نویسنده: محمد حسین حافظیان | ۸ خرداد ۱۳۸۹

در سه دهۀ اخیر، نیروهای اسلام­گرا به عنوان بازیگری عمده در سپهر سیاسی و امنیتی خاورمیانه مطرح شده­ اند.این نیروها از تنوّع و گستردگی فراوانی برخوردارند. در میان اسلام­گرایان، گروههایجوانتر و مبارزتر بر جهاد خشونت­آمیز به­عنوان یک اولویت همیشگی تاکید می­ورزند

بیوگرافی