آنا یوسفیان

آنا یوسفیان

خانم آنا یوسفیان دانشجوی دکتری روابط بین الملل و پژوهشگر مهمان پژوهشکده است، ایشان دانش آموخته دکتری رشته روابط بین الملل در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران می باشد. حوزه مطالعاتی خانم یوسفیان روندها فکری در خاورمیانه است.

نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است

 

 

anayousefian@gmail.com


تعداد 9

ده درس از بازگشت تاریخ

نویسنده: آنا یوسفیان | ۱ اسفند ۱۴۰۱

در سال 2022 آموختیم که جنگ هر چیزی است به جز آنچه از نظر عده ای دانشگاهی منسوخ تلقی می شود و آن فراتر از انتظار یا فرضی است که در روابط بین الملل دوامش تا سال 2022 رو به پایان گذاشت.

آیا وقوع جنگ اتمی اجتناب ناپذیر است؟

نویسنده: آنا یوسفیان | ۱۰ دی ۱۴۰۱

حمله روسیه و قدرت نمایی و تهدید اتمی به ما یادآوری کرده است که وقوع یک جنگ اتمی تمام عیار امری است ناشی از احتمالات وابسته و مستقل. به طور تناقض آمیزی، کاهش احتمال یک فاجعه همه جانبه مستلزم آن است که بیاموزیم درجه معینی از ریسک و تردید را بپذیریم.

دهه خطرناک، سیاست خارجی برای جهانی در بحران

نویسنده: آنا یوسفیان | ۸ آذر ۱۴۰۱

دهه‌ هایی هستند که هیچ اتفاقی نمی‌افتد، و هفته‌ هایی هستند که به اندازه دهه ها در آن رویداد است. این سخنان به طور غیرمستقیم به ولادیمیر لنین، انقلابی بلشویک (و خواننده روابط خارجی) نسبت داده می شود، که به فروپاشی سریع روسیه تزاری کمی بیش از 100 سال پیش اشاره دارد. اگر او واقعاً این کلمات را گفته بود، ممکن بود لنین اضافه کند که چندین دهه نیز وجود دارد که در آن ها به اندازه قرن ها شاهد رویداد هستیم.

مصاحبه با کریس بلاتمن؛ نویسنده کتاب چرا می جنگیم؟

نویسنده: آنا یوسفیان | ۷ آبان ۱۴۰۱

کریس بلاتمن استاد Ramalee E. person در حوزه مطالعات تعارضات جهانی در دانشگاه شیکاگو و استاد دانشکده مطالعات سیاست عمومی هریس است. او همچنین بعنوان همکار تحقیقاتی در مرکز توسعه اقتصادی مشغول به کار است. جایی که او در مدیریت مرکز توسعه اقتصادی همکاری دارد و برنامه دانش پژوهان بنیاد اوباما را اداره می کند.

چگونه تمام قدرت های بزرگ حتی ایالات متحده تجدید نظرطلب شدند

هیچ کس خواهان نظم کنونی جهان نیست

نویسنده: آنا یوسفیان | ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

جهان میان انبوهی از نظم ها سرگردان است. آخرین پاسخ منسجم سیستم بین‌الملل به یک چالش فراملی در اجلاس لندن G-20 در آوریل 2009 رخ داد، هنگامی که در پی سقوط مالی سال 2008، رهبران گام‌هایی برای جلوگیری از یک رکود بزرگ دیگر و تثبیت سیستم بانکی جهانی برداشتند. واکنش بین‌المللی متعاقب آن به تغییرات آب و هوایی، سرایت بحران بدهی به کشورهای در حال توسعه، و همه‌ گیری کووید 19  را فقط می‌توان تاسف بار توصیف نمود.

موازنه قدرت نرم: تلاش های آمریکایی و چینی برای به دست آوردن قلب ها و ذهن ها

نویسنده: آنا یوسفیان | ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

در دوران پس از جنگ سرد کمتر مفهومی توانسته عمیق تر از ایده "قدرت نرم " به مباحث سیاست خارجی آمریکا شکل دهد. این اصطلاح توسط دانشمند علوم سیاسی آمریکایی جوزف نای در سال ۱۹۹۰ در کتابی به نام "ملزم به رهبری" خلق شد که اینگونه توسط او تعریف شد: وادار کردن دیگران به خواستن آنچه شما می خواهید.

"آوای قو در قعر"؛ نگاهی نرم به بحران روسیه و اوکراین

نویسنده: آنا یوسفیان | ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

با وجود گذشت زمان کوتاهی از آغاز بحران اوکراین و روسیه، جهان شاهد جهت گیری ها در حوزه های متفاوتی چون سیاسی، اقتصادی، حقوقی، فرهنگی و حتی زیست محیطی بوده است، رویدادی که از هر منظر نیازمند تحلیلی متمرکز و دقیق است.

بحران کرونا و فرصتی برای خلق روایت‌های نو

نویسنده: آنا یوسفیان | ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

پس از گذشت تقریبا پنج ماه از ورود ویروس همه گیر کووید 19، بازیگری غیر دولتی و نامرئی به عرصه بین الملل و بروز صدمات اقتصادی و اعتباری، اولین و شاید مهم ترین پرسشی که به ذهن می رسد این است دورنمای روابط بین الملل در دوران پسا کرونا با توجه به فرصت ها و تهدید های به وجود آمده چیست؟

روابط ایران و اروپا در دوران پسا برجام

نویسنده: آنا یوسفیان | ۲۲ فروردین ۱۳۹۵

روابط ایران و اروپا در دوره پسا برجام به دلیل رفع نگرانی های كشورهای غربی از فعاليت های هسته ای ايران و تمايل آنها برای همكاری با ايران برای حل مسائل ژئوپلتيك منطقه ای، فضای بی سابقه ای را تجربه مي كند.

بیوگرافی