سعید شکوهی

سعید شکوهی

سعید شکوهی پژوهشگر ارشد مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته روابط بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیئت علمی این دانشگاه می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر شکوهی مطالعات ایران و قدرت های بزرگ و مسائل خاورمیانه است.

 

نامبرده مقالاتی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "نگرش ایرانیان به روابط بین الملل"، (مقاله ارائه شده در کنفرانس بین المللی پارادیم های روابط بین الملل - ترکیه، 1393)؛ نگرش قدسی به سیاست و تأثیر آن بر روابط خارجی ایران، (فصلنامه پژوهش های سیاسی جهان اسلام، بهار 1392)؛ "نظریه روابط بین الملل: گذشته، حال و آینده"، (ترجمه و تدوین، نشر قومس، 1390). 


تعداد 4

قدرت‌ نمایی منطقه‌ای چین و آثار ساختاری آن

نویسنده: سعید شکوهی | ۸ دی ۱۳۹۲

چین برآن است که به‌‌عنوان قدرت هژمون منطقه‌ای مورد احترام و شناسایی قرار گیرد. این مقدمه‌ای برای رهبری در سطح جهانی است، راهی که دیگر ابرقدرت‌ها نیز آن را پیمود‌ه‌اند. آمریکا نیز به‌عنوان قدرت برتر جهانی در آینده مجبور خواهد شد به این خواسته احترام بگذارد. همین امر هم احتمال تغییر در ساختار قدرت جهانی را بیش از پیش محتمل‌تر می‌نماید.

همکاری امنیتی منفی در روابط ایران و آمریکا

نویسنده: سعید شکوهی | ۱۶ بهمن ۱۳۹۱

تمایل به مذاکره در هر دو طرف دیده می شود، اما تا زمانیکه بی اعتمادی شدید موجود میان دو کشور رفع نشود، نمی توان به نتیجه بخش بودن مذاکرات، حداقل در کوتاه مدت امیدوار بود.

ایران و اجلاس شانزدهم جنبش عدم تعهد

نویسنده: سعید شکوهی | ۴ شهریور ۱۳۹۱

ایران به عنوان رئیس دوره ای جنبش عدم تعهد می تواند در سال های آتی سیاست تعاملی را اتخاذ نموده و در این راستا ابتکارات دیپلماتیک و فعالیت های سازمانی گسترده همراه با رایزنی های دیپلماتیک و سیاسی فشرده ای را انجام دهد.

بیوگرافی