آینده پژوهی غرب آسیا

تعداد 8

آینده‌نگاری استراتژیک: عبور از غافلگیری با تفکر سناریویی

نویسنده: احد رضایان  |   ۷ اسفند ۱۴۰۰

آینده‌ نگاری استراتژیک یعنی داشتن دیدگاهی راجع به اینکه سازمان امروز چه کاری می‌تواند بکند تا بر آینده تأثیر مثبت بگذارد. آینده‌ نگاری روشنگر فقط سازمان را در نظر نمی‌گیرد، بلکه شامل بررسی اقداماتی می ‏شود که سازمان می‌تواند از آنها در کمک به خود و جامعه بهره برد. لازمه آن این است که افراد حاضر در سازمان دیدگاهی درباره کاری که سازمان باید برای بهبود موضع خود انجام دهد و از آسیب به خود و اطرافیان خود جلوگیری کند، داشته باشند.

آینده سیاست خارجی کویت در پرتو رقابت شاهزادگان

نویسنده: محمد ناصحی  |   ۳۰ بهمن ۱۴۰۰

در کویت مانند دیگر شیخ نشین های عربی حاشیه خلیج فارس، سنتی خانوادگی به عنوان رویه پذیرفته شده برای انتقال قدرت وجود دارد. براساس قانون اساسی، حاکم کویت باید از نسل «شیخ مبارک بن صباح آل صباح» ملقب به «شیخ مبارک کبیر» موسس و والی کویت طی سال‌های ۱۸۹۶تا ۱۹۱۵ باشد. پس از مرگ شیخ مبارک، فرزند ارشد وی به نام «جابر المبارک آل صباح» تا فوریه ۱۹۱۷ و پس از وی فرزند دیگر شیخ مبارک به نام «سالم المبارک آل صباح» تا سال ۱۹۲۱ بر کویت حکومت کردند. از آن زمان، سنت جانشینی در این کشور بر گردش قدرت میان فرزندان شیخ جابر و شیخ سالم بوده است که در فرهنگ سیاسی کویت به سنت «جابری _ سالمی» موسوم است.

جنگ قدرت در امارات متحده عربی بر سر ولایتعهدی ابوظبی

نویسنده: محمد ناصحی  |   ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

مقوله گردش نخبگان و انتقال قدرت از جمله مسائل مهم در حوزه حکمرانی به شمار می آید. به تبع کشورهای منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا نیز از این قاعده مستثنی نیستد. کشورهای این منطقه به دلیل تداوم ساخت قبیلگی در عرصه دولت و عدم توسعه سیاسی، همواره با بحران در حوزه انتقال قدرت مواجه بوده اند.

رهبران جدید و تغییر رویکرد سیاست خارجی در امارات متحده عربی

نویسنده: محمد ناصحی  |   ۶ بهمن ۱۴۰۰

منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، میدان منازعه بازیگران مختلفی است که برای کسب برتری یا اثرگذاری بر ساخت نظم منطقه ای با یکدیگر رقابت می کنند. رقابت جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی و ترکیه با توجه به ظرفیت های داخلی، منطقه ای و بین المللی بازیگران یاد شده قابل قبول است اما آنچه در سال های اخیر محل توجه است؛ ورود امارات متحده عربی به رقابت با قدرت های اصلی منطقه است.

10 مزیت آینده‌نگاری استراتژیک برای سازمان‌ها

نویسنده: احد رضایان  |   ۶ بهمن ۱۴۰۰

کاربست آینده پژوهی و آینده‌ نگاری در ایران به صورت عام و در سازمان‌ها و شرکت‌ها به صورت خاص با سرعت بسیار پایینی انجام می‌شود. این موضوع می‌تواند چند دلیل داشته باشد. شاید دلیل اصلی و ریشه‌ای موضوع، غلبه گفتمان‌ها، جهانبینی، استعاره‌ها و کهن الگوهایی باشد که فرهنگ این کشور را شکل می‌دهند.

کلان‌روندها و روندهای موثر در آیندهِ غرب آسیا

نویسنده: احد رضایان  |   ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

به عنوان یک درس ابتدای در آینده پژوهی، با مطالعه کلان‌روندها و روندهای موجود در یک سیستم، می‌توان بخش مهمی از تهدیدها و فرصت‌های احتمالی را شناسایی کرد. بسیاری از تهدیدها و فرصت‌ها، حاصل برهمکنش میان روندها هستند در واقع برایند روندها منجر به خلق تهدیدها و فرصت‌های می‌شود.

غرب آسیا؛ منطقه حیاتی سیاست بین الملل

نویسنده: اصغر افتخاری (ناظر علمی)  |   ۶ اسفند ۱۳۹۹

اگرچه رویکردهای گوناگونی در مقام ارزیابیو تحلیل ساختار سیاست بین الملل، تاکنون عرضه شده اما نکته درخور توجه آن است که از هر منظری که به موضوع بنگریم- اعم از فرهنگی، اقتصادی، ژئوپلیتیک و ... «غرب آسیا» به عنوان حوزه ای حیاتی و منطقه ای کانونی مطرح است.همین امر دلالت به اهمیت جایگاه و موقعیت « مرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه» دارد.