سيد علی نجات

سيد علی نجات

سید علی نجات پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانش‌آموخته مطالعات منطقه‌ای، گرایش خاورمیانه و شمال آفریقا از دانشگاه علامه طباطبایی می‌باشد. حوزه مطالعاتی آقای نجات مسائل خاورمیانه و جریان‌های اسلامی است.

نامبرده کتب و مقالاتی به فارسی و عربی در مجلات معتبر داخلی و بين‌المللی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: تألیف کتاب " بحران سوريه و بازيگران منطقه‌ای "، (انتشارات مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران، 1396) ؛ " نوسلفی گری در سوريه "، (انتشارات پژوهشکده مطالعات راهبردی، 1396)؛ " کالبدشکافی داعش؛ ماهیت، ساختار تشکیلاتی، راهبردها و پیامدها "، (انتشارات مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران، 1394)؛ " جنگ 8 روزه غزه و جمهوری اسلامی ایران " (انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی، در نوبت چاپ)؛‌ تألیف مقاله " اللوبي الصهیوني وسیاسه أمیرکا تجاه إیران " (لبنان: فصلیة شوون الأوسط، ربیع – صیف 2016، العدد 153).


تعداد 7


انتشار کتاب پ‍ژوهشگر مهمان مركز مطالعات استراتژيك خاورميانه

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۳ خرداد ۱۳۹۶

کتاب «بحران سوریه و بازیگران منطقه‌ای» به قلم سیدعلی نجات، پژوهشگر مهمان پژوهشكده مطالعات استراتژيك خاورميانه، توسط مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران منتشر شد. این کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای در اردیبهشت ۱۳۹۶ روانه بازار نشر شده است.

انتشار کتاب پ‍ژوهشگر مهمان مركز مطالعات استراتژيك خاورميانه

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

کتاب «نوسَلَفی‌گری در سوریه» به قلم سیدعلی نجات، پژوهشگر مهمان و با مقدمه‌ا‌ی از دكتر قدیر نصری پژوهشگر ارشد و مدیر گروه روندهای فکری پژوهشكده مطالعات استراتژیك خاورمیانه، توسط پژوهشکده مطالعات راهبردی منتشر شد.

آينده داعش در عراق

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف داعش در عراق به معنای نابودی آن نیست. در واقع شکست نظامی داعش به معنای افول ایدئولوژیکی و اعتقادی آن نخواهد بود. زیرا با آزادسازی مناطق تحت کنترل داعش و از بین بردن امکانات آن در عراق، ایدئولوژی افراطی این جریان حذف نمی‌شود.

سناریوی تجزیه سوریه

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۱۲ مهر ۱۳۹۵

هدف اصلی از پیگیری و اجرای طرح تجزیه سوریه، قطع ارتباط جمهوری اسلامی ایران و لبنان و در نتیجه منزوی کردن حزب الله و تضعیف آن است که این اقدام در وهله اول در جهت خدمت به منافع راهبردی اسرائیل و آمریکا می باشد.

جغرافیای داعش

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۲۳ فروردین ۱۳۹۵

افزایش حملات هوایی و زمینی به مناطق تحت کنترل داعش در سوریه و عراق، موجب تضعیف این گروه در این دو کشور شده است؛ به همین دلیل داعش بدون چشم‌پوشی از عراق و سوریه به عنوان مرکز خلافت خود به توسعه و گسترش بازوهای خود از طریق تأسیس استراتژی «بازوهای متعدد» در سایر مناطق خاورمیانه و شمال آفریقا دست زده است. 

انتشار کتاب پ‍ژوهشگر مهمان مركز مطالعات استراتژيك خاورميانه

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۲۵ اسفند ۱۳۹۴

کتاب «کالبدشکافی داعش (ماهیت، ساختار تشکیلاتی، راهبردها، و پیامدها)» به قلم سیدعلی نجات، پژوهشگر مهمان پژوهشكده مطالعات استراتژيك خاورميانه، توسط مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران منتشر شد.

بحران سوریه و شكاف‌های منطقه‌ای

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۲۲ اسفند ۱۳۹۴

بحران سوريه نمونه‌ای بارز از شکل‌گیری يک منازعه در ابعاد استراتژيکی در سياست بين‌الملل و گسترش درگيری‌های سياسی و امنيتی در نظام منطقه‌ای خاورميانه، ميان قدرت‌های بزرگ و متحدان منطقه‌ای آنها است. این امر در صورت پافشاری هر یک از بازیگران می‌تواند ضمن به مخاطره افتادن منافع و تحمیل هزینه‌های گزاف برای آنها، امنیت منطقه و چشم‌انداز ثبات در آن را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

بیوگرافی


صفحه 1 از 1