سيد علی نجات

سيد علی نجات

سید علی نجات پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانش‌آموخته مطالعات منطقه‌ای، گرایش خاورمیانه و شمال آفریقا از دانشگاه علامه طباطبایی می‌باشد. حوزه مطالعاتی آقای نجات مسائل خاورمیانه و جریان‌های اسلامی است.

نامبرده کتب و مقالاتی به فارسی و عربی در مجلات معتبر داخلی و بين‌المللی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: تألیف کتاب " بحران سوريه و بازيگران منطقه‌ای "، (انتشارات مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران، 1396) ؛ " نوسلفی گری در سوريه "، (انتشارات پژوهشکده مطالعات راهبردی، 1396)؛ " کالبدشکافی داعش؛ ماهیت، ساختار تشکیلاتی، راهبردها و پیامدها "، (انتشارات مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران، 1394)؛ " جنگ 8 روزه غزه و جمهوری اسلامی ایران " (انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی، در نوبت چاپ)؛‌ تألیف مقاله " اللوبي الصهیوني وسیاسه أمیرکا تجاه إیران " (لبنان: فصلیة شوون الأوسط، ربیع – صیف 2016، العدد 153).


ایمیل: sa.nejat@yahoo.com

تعداد 5


آينده داعش در عراق

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف داعش در عراق به معنای نابودی آن نیست. در واقع شکست نظامی داعش به معنای افول ایدئولوژیکی و اعتقادی آن نخواهد بود. زیرا با آزادسازی مناطق تحت کنترل داعش و از بین بردن امکانات آن در عراق، ایدئولوژی افراطی این جریان حذف نمی‌شود.

گروه مطالعاتی خلیج فارس

گسترش ناتو در خلیج فارس

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۱۳ آذر ۱۳۹۵

نشست چهارشنبه 26 آبان 1395 گروه مطالعاتی خلیج فارس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه، با عنوان «گسترش ناتو در خلیج فارس» با سخنرانی پروفسور نادر انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکا و آقای جواد حیران نیا دبیر گروه خلیج فارس و به مدیریت آقای مهدی ذوالفقاری برگزار شد.

سناریوی تجزیه سوریه

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۱۲ مهر ۱۳۹۵

هدف اصلی از پیگیری و اجرای طرح تجزیه سوریه، قطع ارتباط جمهوری اسلامی ایران و لبنان و در نتیجه منزوی کردن حزب الله و تضعیف آن است که این اقدام در وهله اول در جهت خدمت به منافع راهبردی اسرائیل و آمریکا می باشد.

جغرافیای داعش

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۲۳ فروردین ۱۳۹۵

افزایش حملات هوایی و زمینی به مناطق تحت کنترل داعش در سوریه و عراق، موجب تضعیف این گروه در این دو کشور شده است؛ به همین دلیل داعش بدون چشم‌پوشی از عراق و سوریه به عنوان مرکز خلافت خود به توسعه و گسترش بازوهای خود از طریق تأسیس استراتژی «بازوهای متعدد» در سایر مناطق خاورمیانه و شمال آفریقا دست زده است. 

بحران سوریه و شكاف‌های منطقه‌ای

نویسنده: سيد علی نجات  |  تاریخ:۲۲ اسفند ۱۳۹۴

بحران سوريه نمونه‌ای بارز از شکل‌گیری يک منازعه در ابعاد استراتژيکی در سياست بين‌الملل و گسترش درگيری‌های سياسی و امنيتی در نظام منطقه‌ای خاورميانه، ميان قدرت‌های بزرگ و متحدان منطقه‌ای آنها است. این امر در صورت پافشاری هر یک از بازیگران می‌تواند ضمن به مخاطره افتادن منافع و تحمیل هزینه‌های گزاف برای آنها، امنیت منطقه و چشم‌انداز ثبات در آن را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

بیوگرافی


صفحه 1 از 1