حمید رضا  اکبرپور

حمید رضا اکبرپور

حمیدرضا اکبرپور پژوهشگر مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی فارغ­ التحصیل مقطع دکتری در رشته حقوق بین­الملل عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم می ­باشد. حوزه مطالعاتی ایشان سازمان های بین­ المللی و اقتصاد سیاسی تحریم است.

نامبرده مقالاتی را در مجلات معتبر داخلی و خارجی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از:

کتاب «سازمان بین­المللی دریانوردی: در بستر کنوانسیون حقوق دریاها»، (انتشارات حقوقی مجد، تهران، 1398)، « عملکرد سازمان بین‌المللی دریانوردی در باب مسئولیت مدنی ناشی از آلودگی دریاها در بستر کنوانسیون حقوق دریاها»، (فصلنامه علمی پژوهشی اقیانوس شناسی، شماره 39، پائیز )، «ایران و سازمان جهانی تجارت»، (پنجمین کنفرانس بین المللی اقتصاد در شرایط تحریم، دانشگاه یزد، دانشگاه بوعلی سینا همدان، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و شرکت پژوهشی طرود شمال، بابلسر، 1396)

Reinvestigation of the West's Sanctions against Russia in the Crisis of Ukraine and Russia's Reaction, Procedia Economics and Finance, Volume 36, 2016."


تعداد 5

بازگشت ریچارد نفیو؛ شمشیر دولبه

نویسنده: حمید رضا اکبرپور | ۲۵ اسفند ۱۳۹۹

به طور قطع، تحریم ‌های هسته‌ای اعمال شده بر ایران در دوره اوباما را می‌توان گسترده‌ ترین نوع اعمال تحریم علیه یک کشور دانست. ریچارد نفیو از طراحان اصلی و برجسته این تحریم ‌ها است که کارشناس امور تحریم‌ها و امنیت بین‌الملل و عدم اشاعه تسلیحات در وزارت امور خارجه آمریکا در دوران اوباما بود

آلمان و ایالات متحده؛ محور جهان آزاد

نویسنده: حمید رضا اکبرپور | ۹ اسفند ۱۳۹۹

کنفرانس امنیتی مونیخ را باید آغازی دوباره برای روابط اتحادیه اروپا و آمریکا برشمرد. در این میان روابط ایالات متحده و آلمان به عنوان نماد سمبلیک اتحاد فراآتلانتیکی شناخته می‌شود. البته این قرابت دارای ریشه تاریخی است و جمعیت ۵۰ میلیونی آلمانی‌تبار در ایالات متحده، گواهی بر این مدعا است

تغییر سیاست هسته‌ای؛ رجزخوانی یا نگاه راهبردی

نویسنده: حمید رضا اکبرپور | ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

گفت‌و‌گفت‌و‌گوی خبری ۲۲:۳۰ دقیقه روز دوشنبه ۲۰ بهمن با سید محمود علوی؛ وزیر اطلاعات ج.ا.ایران، حاوی نکات بسیاری مهمی بود که هر کدام به فراخور حال مخاطب، مورد توجه بسیاری قرار گرفت. اما مهم‌ترین قسمت آن که بدون شک مورد توجه جامعه جهانی قرار خواهد گرفت، اشاره ایشان به سیاست هسته‌ای ایران بود.گوی خبری ۲۲:۳۰ دقیقه روز دوشنبه ۲۰ بهمن با سید محمود علوی؛ وزیر اطلاعات ج.ا.ایران، حاوی نکات بسیاری مهمی بود که هر کدام به فراخور حال مخاطب، مورد توجه بسیاری قرار گرفت. اما مهم‌ترین قسمت آن که بدون شک مورد توجه جامعه جهانی قرار خواهد گرفت، اشاره ایشان به سیاست هسته‌ای ایران بود.

لزوم توجه به روابطِ دوجانبهِ هماهنگِ با چند‌جانبه‌گرایی در رفع تحریم ها

۱۴ بهمن ۱۳۹۹

در حقوق بین‌الملل از ابتدایی‌ترین تقسیم‌ندی‌هایی که برای تحریم استفاده شده است می‌توان به تحریم یک‌جانبه و چند‌جانبه و تحریم اولیه و ثانویه اشاره کرد. تحریم یکجانبه و چند‌جانبه همان گونه که از عنوان آن برمی‌آید منعکس‌کننده تعداد کشورهایی است که اعمال‌کننده تحریم هستند.

واکاوی تاخیر روسیه در واکنش به انتخابات امریکا

نویسنده: حمید رضا اکبرپور | ۱۵ آذر ۱۳۹۹

با پایان یافتن ماراتن انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده و روشن شدن کم و بیش نتایج حاصله از آن، با وجود اختلاف نظرهایی که مابین کاندیداها در باب پیروز انتخابات بود اما به نظر می‌رسد جهان به انتخاب بایدن واکنش مثبت و همراه با همکاری داده است. پذیرش فوری پیروزی بایدن از سوی دول اروپایی به ویژه آلمان و فرانسه به خوبی به اهمیت این دوئل آمریکایی برای طرف‌های اروپایی و روابط فراآتلانتیک اشاره دارد

بیوگرافی