سید مرتضی کاظمی دینان

سید مرتضی کاظمی دینان

سید مرتضی کاظمی دینان پژوهشگر ارشد مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته روابط بین الملل از دانشگاه علوم تحقیقات می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر کاظمی دینان مطالعات خلیج فارس، مطالعات سیاست خارجی ایران و مسائل خاورمیانه است.

 

نامبرده کتاب ها و مقالاتی به فارسی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "بررسی تحولات اخیر بحرین و رویکرد رسانه های غربی و عربی به آن"، (پژوهش های روابط بین الملل، تابستان 1391)؛ "آینده شیعیان عربستان سعودی، فرصت ها و تهدیدها"، (فصلنامه علمي - پژوهشي دانشکده علوم سياسي دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی، 1388)؛ "علل خیزش شیعیان حاشیه جنوبی خلیج فارس؛ عربستان سعودی، بحرین و کویت"، (انتشارات موسسه شیعه شناسی قم، 1388).  


تعداد 8

بازی باخت - باخت ائتلاف سعودی در یمن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان | ۳ شهریور ۱۳۹۷

مناقشه سعودی با یمن، یک بازی باخت - باخت است که می‌توان گفت میزان بازندگی ائتلاف متجاوز به مراتب بیشتر از یمنی‌ها است. واقعیت امر اینست که بحران موجود در یمن هیچ راه حل نظامی‌ای ندارد و تنها چاره، آتش‌بس بی‌قید و شرط و شروع گفتگوهای جدی و سازنده همراه با اراده واقعی برای پایان مناقشه است.

ایرانی بودن موشك‌های انصار الله یمن: ادعا یا واقعیت؟

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان | ۱۷ بهمن ۱۳۹۶

هدف اصلی برای طرح ادعاهای مربوط به "ایرانی بودن موشك‌های شلیك شده از یمن به سوی عربستان سعودی"، كشاندن ایران به پای میز مذاكره درباره تحدید توان و نظارت بر فعالیت های موشكی اش است.

پيامدهای احتمالی محاكمه رهبر شيعيان در بحرين

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان | ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

آنچه از تحولات و اعتراضات مردمي روزهاي اخير در كشور بحرین در حمايت از شيخ عيسي قاسم مي توان استنباط كرد اين است كه اصرار حكومت بحرين بر محاكمه شيخ عيسي قاسم، مي تواند اوضاع را هرچه وخيم تر كرده و موجب گسترش ناآرامي ها و اعتراضات داخلي و همچنين انتقادهاي بين المللي نسبت به رژيم آل خليفه شود.

تعليق فعاليتهای جمعيت الوفاق بحرين و تبعات آن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان | ۸ تیر ۱۳۹۵

جمعیت وفاق ملی اسلامی (جمعیه الوفاق الوطني الاسلامي) كه برجسته‌ترين حزب سياسي شيعه در بحرين مي‌باشد، اخیرا فعالیت های آن توسط وزارت دادگستری بحرین تعلیق شده است. یکی از تبعات مهم این اقدام را می توان تعميق شكاف بين حاكميت و اكثريت مردم بحرين و نهايتا از دست دادن ثبات و مشروعيت سياسي حکومت بحرین دانست.

آينده بحران عراق؛ تناسب منافع يا توازن قدرت؟

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان | ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

با توجه به شرایط جدید ایجاد شده در عراق، به نظر می رسد؛ راه برون رفت از این بحران سیاسی این است که تمام سياسيون و گروه های موثر عراقی، بجای دنبال كردن توازن قدرت در اين كشور كه ذاتا مناقشه برانگيز است، به دنبال تناسب منافع باشند.

چشم انداز جنگ نامتقارن يمن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان | ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

به اعتقاد برخي از ناظران و تحليلگران مسائل استراتژيك و نظامي، تهاجم عربستان سعودي به يمن كه از 26 مارس سال جاري شروع شده ، به لحاظ كميت و كيفيت توان نظامي و نيروها و همچنين روشهاي عمليات نظامي طرفين، مصداق جنگ نامتقارن است. در اين جنگ كه بيش از 160 روز از شروع آن ( 26 مارس 2015) مي گذرد ، حداقل بيش از 2500 يمني ( عمدتا غيرنظامي) كشته شده اند .

الزامات موفقيت اجلاس ژنو برای يمن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان | ۲ تیر ۱۳۹۴

اين اجلاس در صورتيكه طرفين در يك رويكرد واقع بينانه ، بدنبال منطقي سازي مطالبات خود باشند و بر سر مواردي همچون توقف قطعي حملات عربستان، خلع سلاح فراگير در يمن، تضمين امنيتي براي رهبران طرفين درگير مناقشه و ادامه گفتگوهاي "يمني – يمني" براي موضوعاتي همچون نحوه تقسيم قدرت و برگزاري انتخابات و تشكيل دولت" به توافق برسند، مي تواند موفقيت آميز باشد. در غير اينصورت......

افزایش نقش انصار الله در پرتو تحولات اخیر یمن

نویسنده: سید مرتضی کاظمی دینان | ۱۸ اسفند ۱۳۹۳

بدون تردید، چنانچه جنبش انصار الله نتواند در زمانی قابل قبول، به طور موثر بر نهادهای دولتی و امنیتی و ارتش مسلط شود و هدایت امور را در دست گیرد، یمن با جنگ داخلی مواجه خواهد شد. موضوعی که آینده یمن را در هاله ای از ابهام فرو خواهد برد.

بیوگرافی