عبدالرسول دیو سالار

عبدالرسول دیو سالار

عبدالرسول دیوسالار پژوهشگرارشد مهمان در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانشجوی دکتری رشته علوم سیاسی گرایش مسائل ایران در دانشگاه تهران می باشد. حوزه مطالعاتی آقای دیوسالار روندهای فکری و مسائل خاورمیانه است.

 

نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده و در همایش های علمی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "پیاده سازی رویکرد توسعه منبع محور در تحلیل مسائل توسعه ایران"، با همکاری مهرداد ناظری،  (فصلنامه مطالعات اجتماعی توسعه، ۱۳۹۲)؛ "بررسی نقش منابع ملی با رویکرد نظری کارل مارکس"، با همکاری مهرداد ناظری، (فصلنامه مطالعات اجتماعی توسعه، ۱۳۹۲)؛ "نقش دکترین نظامی در تحقق اهداف دکترین سیاست خارجی روسیه"، (فصلنامه راهبرد دفاعی، شماره ۲۲، ۱۳۸۷).


تعداد 4

چالش عملیات ثبات پیش‌روی ائتلاف ایران، روسیه و ترکیه

نویسنده: عبدالرسول دیو سالار | ۲۰ فروردین ۱۳۹۷

در صورتی‌که این الگوی همکاری منطقه‌‌ای موجب بازگرداندن ثبات به سوریه شود یا حداقل بتواند مناطق عمده‌‌ای از سوریه را در یک چرخه بلندمدت ثبات‌سازی قرار دهد، آنگاه به موفقیتی استراتژیک در عرصه بین‌المللی دست یافته است که می‌تواند بر‌ای هر سه کشور نتایج قابل‌توجهی داشته باشد.

تحول پیمان های دفاعی - امنیتی خاورمیانه و تغییر ساختار تهدیدات امنیت ملی ایران

نویسنده: عبدالرسول دیو سالار | ۱۵ آبان ۱۳۹۵

پیمان های دفاعی به عنوان یکی از ابزارهای دیپلماسی دفاعی، یکی از ابعاد مهم نرم قدرت دفاعی به شمار می روند. به همین سبب پاسخ به تهدیدات برآمده از پیمان های دفاعی رقبای منطقه ای ایران، تنها از مسیر افزایش قدرت سخت دفاعی امکانپذیر نیست و به نتایج موثری منجر نخواهد شد. 

بحران سوریه و آغاز نئومرکانتیلیسم روسی

نویسنده: عبدالرسول دیو سالار | ۱۹ دی ۱۳۹۴

روس­ها از این نکته استراتژیک آگاه هستند که توان مانور سیاست خارجی در قرن 21 همچنان به دو عنصر ظرفیت اقتصادی و ظرفیت نظامی وابسته است. به این ترتیب از منظر روسی هرگونه تمایلی برای فعال­سازی سیاست خارجی و بازیابی توان تاثیرگذاری جهانی، منوط به تقویت همزمان دو بال قدرت اقتصادی و قدرت نظامی است.

اتحاد امنیتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ضرورت بازنگری در دیپلماسی دفاعی ایران

نویسنده: عبدالرسول دیو سالار | ۲۸ اسفند ۱۳۹۳

نمایش آشکار قدرت علمی در کنار قدرت فرهنگی، بخش مهمی از روند بازنگری در الگوی بکارگیری قدرت ملی در ایران و تولید قدرت هوشمند است. این جنبه مکمل مهمی در کنار دیپلماسی رسمی دفاعی ایران به حساب می آید.

بیوگرافی