طه اکرمی

طه اکرمی

طه اکرمی پژوهشگر مهمان سابق در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی دانش‌آموخته دکتری رشته مطالعات منطقه ای در دانشگاه تهران می باشد. حوزه مطالعاتی آقای اکرمی مسائل خاورمیانه و سیاست خارجی قدرت های بزرگ می باشد.

 

نامبرده مقالاتی به فارسی در مجلات معتبر داخلی به چاپ رسانده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: تألیف مقاله "علل وقوع جنگ فالکلند بر اساس نظریه بازیها" به همراه دکتر سعید آبادی (فصلنامه راهبرد)؛ ارائه مقاله در هشتمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران (دیپلماسی هسته ای) با عنوان "مطالعه رویکرد اتحادیه اروپا به پرونده هسته ای ایران با استفاده از نظریه نهادگرایی ( 1393)


تعداد 3

تعرض هواپیماهای امریکایی به هواپیمای مسافربری ایران: نگاهی حقوقی

نویسنده: طه اکرمی | ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

در دوم مرداد ماه 1399، دو فروند جنگنده اف 15 امریکایی به پرواز 1152 مسیر تهران-بیروت هواپیمایی ماهان تعرض کردند که این امر منجر به مجروح شدن برخی از مسافران این هواپیما به علت تغییر مسیر هواپیما، گردید. این امر که در گذشته نیز علیه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران روی داده بود، فاقد مشروعیت قانونی و حقوقی است. در نوشتار حاضر تلاش می شود تا به تبیین حقوقی این بازرسی و چرایی انجام اقداماتی از این دست علیه ایران پرداخته شود.

بررسی علت نگرانی آمریکا از پرتاب ماهواره نور

نویسنده: طه اکرمی | ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

پرتاب ماهواره نور توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مدار 425 کیلومتری و توسط ماهواره بر 3 مرحله‌ای قاصد در 3 اردیبهشت ماه، باعث واکنش‌های مختلفی در سرتاسر جهان گردید. از جمله، سخنگوی وزارت خارجه انگلیس مدعی شد که این اقدام ایران غیر قانونی بوده و"سازمان ملل از ایران خواسته تا فعالیت ‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را که با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی شده‌اند، انجام ندهد. ایران باید از این امر تبعیت کند". در آمریکا نیز واکنش‌های مختلفی را شاهد بودیم. به عنوان مثال، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که "ایران باید بابت این اقدام پاسخگو باشد و اقدام ایران نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است". شورای امنیت ملی آمریکا نیز در حساب کاربری خود در توئیتر به اقدام اخیر سپاه پاسداران در پرتاب ماهواره نظامی واکنش نشان داد و گفت "ایران نباید اجازه داشته باشد به توسعه موشک‌های بالیستیک قاره‌ پیما بپردازد و به همین دلیل است که این حکومت زیر تحریم است".

تحریم‌های آمریکا و مشکلات ارسال کالاهای بشردوستانه به ایران

نویسنده: طه اکرمی | ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

در ماه‌های اخیر، وضعیت اضطراری در کشور‌های مختلف جهان نظیر چین، روسیه، آمریکا، ایران، عربستان، آلمان، انگلیس و ... اعلام شده است و این ویروس تقریبا در همه کشورهای جهان مشاهده شده است. این ویروس نظم و روال موجود در همه کشورهای جهان را که تا پیش از آن، بر کشورها حاکم بود به زیر سوال برده و مدل های جدید مدیریت بحران را در این کشورها شکل داده است. در مورد کشورمان، تحریم های آمریکا و مشکلات ارسال کمک های بشر دوستانه موضوع را حتی پیچیده تر کرده است.

بیوگرافی