حمید  احمدی

حمید احمدی

حمید احمدی پژوهشگر ارشد در پژوهشکده و مدیر گروه کشمکش و همکاری در خاورمیانه در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر احمدی سياست خارجي‌ ايران‌، سياست‌ و حكومت‌ در خاورميانه، جامعه‌شناسی سياسی ايران‌ و نظريه‌های روابط بين‌الملل‌ است. 

نامبرده کتب و مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد بین المللی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "هند و ایران: ارزیابی روابط معاصر"، (دهلی: نشر قرن جدید، 2011)؛ اسلام و ملی گرایی در سیاست ها و جامعه معاصر ایرانی"، (فصلنامه بررسی ایرانی روابط خارجی، 2010)؛ "جنبش های اسلامی در سیاست بین المللی"، (نشر دانشگاه امام صادق، 1390).


تعداد 17

پیشبرد صلح اسرائیلی- فلسطینی یا سیاست تسکین عربستان سعودی؟

نویسنده: حمید احمدی | ۲۲ دی ۱۳۹۲

به نظر می آید که ناخشنودی شدید متحدان سنتی آمریکا، به ویژه عربستان سعودی از سیاست های دولت اوباما در رابطه با سوریه و توافق هسته ای ایران، عامل مهمی در تشویق دولت آمریکا برای دست زدن به ابتکاری باشد که می تواند این ناخشنودی را تا اندازه ای کاهش دهد.

انتظارات بزرگ و وعده های تحقق نیافته در انقلاب های عربی

نویسنده: حمید احمدی | ۱ خرداد ۱۳۹۲

درگیری کلامی دولت های نوین با اولویت های ایدئولوژیک و نیز بنیادهای ضعیف اقتصادی این کشورها باعث می شود که مسائل اقتصادی همچنان به عنوان یکی از چالش های عمده در کشورهای عربی پس از انقلاب به خودنمایی بپردازد.

انقلاب‌های عربی و امنيت آمريكايی- اسرائيلی

نویسنده: حمید احمدی | ۲ مرداد ۱۳۹۰

انقلاب‌های عربی هيچ يك نتيجه مهندسي سياسي و فرهنگي غرب نبوده است. تمامي اين قيام‌ها ماهيت عميق مردمي داشته و توده‌هاي مردم عرب رهبري آن را بدست داشته اند.

رویدادهای خاورمیانه و نظریه برخورد تمدن ها

نویسنده: حمید احمدی | ۹ خرداد ۱۳۹۰

دیدگاه های سامویل هانتینگتون در نظریه برخورد تمدنها و طرح دشمنی میان اسلام و غرب به گونه ای گسترده در رویدادهای کنونی خاورمیانه به چالش کشیده شده است

انقلاب فراموش شده: جنبش مدنی و اعتراضات اجتماعی در كردستان عراق

نویسنده: حمید احمدی | ۲۲ اسفند ۱۳۸۹

بسیاری از ناظران و پژوهشگران مسائل خاورمیانه توجه خود را به سوی بخش عربی و بوی‍ژه كشورهای اصلی منطقه معطوف كرده و رویدادها و دگرگونی های بخش های حاشیه ای خاورمیانه ، ‌بویژه كردستان عراق را نادیده گرفته اند.

دولت جدید عراق و مسأله تقسیم قدرت

نویسنده: حمید احمدی | ۲۹ آذر ۱۳۸۹

خارج ماندن علاوی از صحنه قدرت از شگفتی ها و در عین حال پیچیدگیهای سیاستهای عراق کنونی است که در سایر کشورهای خاورمیانه ای کمتر مشاهده می شود. چانه زنی های 9 ماهه نخبگان سیاسی عراق که در تاریخ جامعه مدنی خاورمیانه بی سابقه است،

پایان کشمکش؟!

نویسنده: حمید احمدی | ۱۱ آبان ۱۳۸۹

آمریکا نماینده دو پدیده در جهان است: یکی سرمایه داری اقتصادی در جهان و دیگری ایدئولوژی لیبرال دموکراسی و از نظر اول خاورمیانه با نفتی که دارد بزرگ ترین تامین کننده ثبات نظام جهانی سرمایه داری است.

بیوگرافی