حمید  احمدی (ناظر علمی)

حمید احمدی (ناظر علمی)

حمید احمدی پژوهشگر ارشد در پژوهشکده و ناظر علمی گروه کشمکش و همکاری در خاورمیانه در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. نامبرده استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر احمدی سياست خارجي‌ ايران‌، سياست‌ و حكومت‌ در خاورميانه، جامعه‌شناسی سياسی ايران‌ و نظريه‌های روابط بين‌الملل‌ است.

نامبرده کتب و مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد بین المللی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "هند و ایران: ارزیابی روابط معاصر"، (دهلی: نشر قرن جدید، 2011)؛ اسلام و ملی گرایی در سیاست ها و جامعه معاصر ایرانی"، (فصلنامه بررسی ایرانی روابط خارجی، 2010)؛ "جنبش های اسلامی در سیاست بین المللی"، (نشر دانشگاه امام صادق، 1390).

 

 

hahmadi@ut.ac.ir


تعداد 20

گفت و گو با دکتر حمید احمدی

سیاست، امنیت و کشمکش‌های سیاسی در سه‌گانه خاورمیانه در راه است

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) | ۲۱ مهر ۱۴۰۰

دکترحمید احمدی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با ایبنا، درباره تالیف سه‌گانه خاورمیانه گفت: («سیاست و حکومت در خاورمیانه (غرب آسیا) و شمال افریقا»، «گرایش‌های سیاسی در خاورمیانه و امنیت ملی ایران» و «کشمکش‌های سیاسی- اجتماعی، منطقه‌ای و بین‌المللی در خاورمیانه و شمال افریقا») سه‌گانه‌ مطالعات خاورمیانه را به نشر نی سپرده‌ام که به زودی منتشر خواهد شد.

شوک ژئوپلتیک در قفقاز جنوبی

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) | ۶ اسفند ۱۳۹۹

بر خلاف دیدگاه بسیاری از تحلیلگران ، رویدادهای اخیر قفقاز جنوبی که در واقع برای جمهوری اسلامی ایران یک شوک ژئوپلتیک محسوب می‌شود، برآیند‌ صرف‌کشمکش دیرپای مسلمان_ارمنی و یا جمهوری آذربایجان و ارمنستان نبود .

بحران در قفقاز و امنیت ملی ایران پرونده ای در باب مسأله قره باغ

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) نجمه ملکیان بروجنی سید محسن (ميلاد) مصطفوی (مدیر گروه) حسین زینلیان بروجنی هیراد مخیری (دبیر گروه) | ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

« بحران در قفقاز و امنیت ملی ایران »، عنوان پرونده ای است که به همت اعضای گروه مطالعاتی کشمکش و همکاری در خاورمیانه نگاشته شده و نمادی از هم فکری جمعی و پردازش متمرکز در خصوص یک مسأله است. آنچه این پرونده را درخشان نموده انتقال تجارب و یادگیری نحوه و ظرافت های پژوهش زیر نظر ناظر علمی گروه است

پیشبرد صلح اسرائیلی- فلسطینی یا سیاست تسکین عربستان سعودی؟

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) | ۲۲ دی ۱۳۹۲

به نظر می آید که ناخشنودی شدید متحدان سنتی آمریکا، به ویژه عربستان سعودی از سیاست های دولت اوباما در رابطه با سوریه و توافق هسته ای ایران، عامل مهمی در تشویق دولت آمریکا برای دست زدن به ابتکاری باشد که می تواند این ناخشنودی را تا اندازه ای کاهش دهد.

انتظارات بزرگ و وعده های تحقق نیافته در انقلاب های عربی

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) | ۱ خرداد ۱۳۹۲

درگیری کلامی دولت های نوین با اولویت های ایدئولوژیک و نیز بنیادهای ضعیف اقتصادی این کشورها باعث می شود که مسائل اقتصادی همچنان به عنوان یکی از چالش های عمده در کشورهای عربی پس از انقلاب به خودنمایی بپردازد.

انقلاب‌های عربی و امنيت آمريكايی- اسرائيلی

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) | ۲ مرداد ۱۳۹۰

انقلاب‌های عربی هيچ يك نتيجه مهندسي سياسي و فرهنگي غرب نبوده است. تمامي اين قيام‌ها ماهيت عميق مردمي داشته و توده‌هاي مردم عرب رهبري آن را بدست داشته اند.

رویدادهای خاورمیانه و نظریه برخورد تمدن ها

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) | ۹ خرداد ۱۳۹۰

دیدگاه های سامویل هانتینگتون در نظریه برخورد تمدنها و طرح دشمنی میان اسلام و غرب به گونه ای گسترده در رویدادهای کنونی خاورمیانه به چالش کشیده شده است

اسلام گرایی در دو نگاه / حمید احمدی و ماشاالله شمس الواعظین *

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) | ۲۸ اسفند ۱۳۸۹

به نظر مي‌رسد هم در بروز و ظهور جنبش‌هاي ناسيوناليستي سكولار و هم در ظهور جنبش‌‌هاي اسلامي، يك پديده‌اي در خاورميانه نقش بسيار منحصر به فردي ايفا مي‌كند و آن پيدايش اسرائیل است

انقلاب فراموش شده: جنبش مدنی و اعتراضات اجتماعی در كردستان عراق

نویسنده: حمید احمدی (ناظر علمی) | ۲۲ اسفند ۱۳۸۹

بسیاری از ناظران و پژوهشگران مسائل خاورمیانه توجه خود را به سوی بخش عربی و بوی‍ژه كشورهای اصلی منطقه معطوف كرده و رویدادها و دگرگونی های بخش های حاشیه ای خاورمیانه ، ‌بویژه كردستان عراق را نادیده گرفته اند.

بیوگرافی