سید اسداله  اطهری (ناظر علمی)

سید اسداله اطهری (ناظر علمی)

سید اسدلله اطهری پژوهشگر ارشد و ناظر علمی گروه تركيه شناسی در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه است. وی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی می باشد. حوزه مطالعاتی دکتر اطهری مطالعات منطقهاي خاورميانه، روابط ايران و تركيه و جامعه شناسی سیاسی و اندیشه سیاسی در ایران است.

نامبرده کتب و مقالات زیادی به فارسی و انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسانده و در کنفرانس های متعدد بین المللی شرکت کرده است. آخرین آثار پژوهشی وی عبارتند از: "سیستم فیلادلفیا: حاکمیت، کنترل تسلیحات و موازنه قوا در ایالات متحده آمریکا 1861 1787"، (ترجمه مقاله، فصلنامه مطالعات منطقه ای، بهار1383)، "رویای رهیافتی صلح آمیز برای تغییر رژیم های منطقه"، (فصلنامه مطالعات خاور میانه، تابستان1382)؛ "ریشه های تاریخی روابط ایران و ترکیه"، (ترجمه مقاله، فصلنامه مطالعات خاور میانه، تابستان و پاییز1385).

athary.asadolah@yahoo.com


تعداد 19

قره باغ؛ اقدامات صلح آمیز و مواضع ایران

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۲۸ مهر ۱۳۹۹

اختلافات بین آذربایجان و ارمنستان که از قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و از سال 1988 حول قره باغ کوهستانی آغاز شد و سپس تا پس از فروپاشی به جنگ های خونین منجر شد

بهار عربی، آشکار شدن واقعیات پنهان

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۵ آبان ۱۳۹۳

دیگ جوشان خاورمیانه گویی هرگز نیت خاموشی ندارد. جنگ اعراب و اسرائیل، جنگ ایران و عراق، اشغال کویت و جنگ اول خلیج فارس، اشغال افغانستان و عراق و در نهایت مساله فلسطین بهمراه دهها کودتا و بحران همگی نشانه ­هایی از بازتولید مستمر بحران در منطقه خاورمیانه هستند.

الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا از منظر وزیر امور خارجه ترکیه

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۱۸ تیر ۱۳۹۳

داوود اغلو معتقد است که ترکیه و اتحادیه اروپا با گذشت زمان به یکدیگر نزدیک می شوند. چرا که ترکیه خواهان ایجاد صلح، ثبات و امنیت در خاورمیانه، یکپارچگی شبه جزیره بالکان ، جوامع اروپا ،اتلانتیک، تحکیم دمکراسی و پایان یافتن درگیری-های منطقه قفقاز و آسیای مرکزی از طرق صلح آمیز ، تامین امنیت برای عرصه انرژی و نیز یاری رساندن جهت تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در افغانستان و آسیاست.

اردوغان و نگاه به شرق

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۲۴ بهمن ۱۳۹۲

سفر اردوعان و هیئت همراه وی به ژاپن و سنگاپور و مالزی به نوعی سیاست نگاه به شرق را نشان می دهد. البته این سیاست جایگزین نگاه به غرب نیست. بلکه نگاه متوازن به شرق و غرب است.

آمریکا و فساد مالی در ترکیه

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۲۴ دی ۱۳۹۲

دلایلی که بر اساس آن ترکیه در سیاست خارجی امریکا هنوز از اهمیت ویژه ای برخوردار است هنوز معتبر هستند. ترکیه یکی از کشورهای قدرتمند در منطقه بحران زده خاورمیانه محسوب می شود.

ايران و تركيه در مسير تعامل

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۱۸ دی ۱۳۹۲

به نظر مي‌رسد كه روابط دو كشور ايران و تركيه با تغيير دولت‌ها دستخوش تحول شده است. البته عناصر ثابتي مناسبات میان ايران و تركيه را شكل مي‌دهد. از مهم‌ترين اين عناصر مساله همسايگي اين دو كشور و پرونده‌هاي مشترك بين آنهاست.

چین در عقلانیت و آینده توسعه یافتگی

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۲۷ خرداد ۱۳۹۲

از نظر صاحب نظران، الگوی مناسب برای کشور ما در غرب شناسی، سه کشور چین، هند و مالزی هستند. هر سه کشور با غرب اصطکاک دارند. هیچکدام از آنها به غربیها اجازه دخالت در سازمان فرهنگ داخلی خودشان را نمی دهند و کسی نمی تواند ادعا کند که این سه کشور آلت دست غربیها هستند.

سیاست خارجی حزب "عدالت و توسعه" در ترکیه

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۳۰ فروردین ۱۳۹۲

در خصوص روابط خارجی، غرب گراها، نه تنها خواهان همگرایی ترکیه با نظام دولت های اروپایی و غرب بودند بلکه به مشارکت با نظام اجتماعی اروپایی به معنای کامل علاقه مند بودند. در واقع باور آن ها این بود که زمانی که ترکیه خودش را کاملاً مطابق با استانداردهای تمدن غربی اصلاح نماید آنگاه غرب از ترکیه استقبال خواهد نمود.

ورود حماس به فاز مدني

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۱۱ دی ۱۳۹۱

مهم‌ترين ويژگي‌ فعاليت‌هاي سازمان مقاومت اسلامي(حماس) از زمان تاسيس، اقدامات نظامي و به رسميت نشناختن اسراييل بوده است و رهبران حماس و مقاومت چه در بعد نظامي و چه در بعد سياسي بر اين دو عنصر پايبند بوده‌اند.

گروه مطالعاتی ترکیه شناسی

نقش احزاب در ترکیه

نویسنده: سید اسداله اطهری (ناظر علمی) | ۲۹ آبان ۱۳۹۱

وجود احزاب سیاسی متعدد در ترکیه گامی در مسیر دموکراسی دراین کشور می باشد. گرچه هنوز برای ایجاد فرهنگ سیاسی دموکراتیک، بسط آزادی­های مدنی، مشارکت سیاسی، کارایی حکومتی و فرایند پلورالیزم هنوز ترک ها بایستی کارکنند.

بیوگرافی